Kortisonipiikin sivuvaikutus

Unelias

Huomenta... tulipas taas nukuttua melkein kaksi tuntia keskellä kirkasta päivää. Syy: muutamia tunteja sitten tulehtuneeseen niveleen saamani kortisonipistos. Tulen aina todella väsyneeksi, voipuneeksi ja jotenkin apaattiseksikin kun olen saanut kortisonipistoksen, ja sitä kestää koko loppupäivän. Lisäksi janottaa koko ajan vietävästi. Mistä mahtaa johtua? Laskeekohan kortisoniannos verensokeria rajusti vai mitä tapahtuu, onko tietoa kellään? Entä onko teillä muilla tällaista?

12

25893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srr *

      Olen saanut useaankin paikkaan kyseisen piikin samalla keikalla, mutta en ole huomannut oireita, joita sinä olet kokenut. Kaikki tietenkin yksilöllistä !

      Toivon, että saat vastauksia kohtalotovereilta, sillä uskon, että uneliasuus ja apaattisuus voivat hyvinkin liittyä juuri Kortisoni-piikkeihin, eihän se joka kerta voi sattumaakaan olla.

    • käyttäjä

      Kortisoni mm. nostaa verensokeria ja auttaa elimistöä sietämään paremmin stressiä ja kipua. Kortisonitabletit otetaan aamulla, jotta ne eivät sekoita elimistön omaa hormonituotantoa. Oma kortisonituotanto on terveellä ihmisellä alimmillaan keskiyöllä, koska silloin pitäisi nukkua.

      Pistettävä kortisoni on tehty sellaiseksi, että se pysyy mahdollisimman kauan nivelessä. Muutenkin pistosannoksen vaikutus on koko elimistöä ajatellen mitätön verrattuna tabletteihin.

      Minä otan normaalisti 5 mg kortisonia joka aamu. Jos olen saanut nukuttua erityisen vähän (alle 4 tuntia), otan 10 mg. Sen avulla pystyn työskentelemään normaalisti työpäivän ja pärjään ilman tulehduskipulääkkeitä.

      Kun kortisonia alettiin käyttää lääkkeenä, osa potilaista muuttui yliaktiivisiksi. Syynä oli liian suuri annostus. Sen takia lääkepakkauksessa on varoitus kortisonipsykoosin mahdollisuudesta.

    • kymmeniä

      Olen saanut kymmeniä ja kymmeniä kortisoni-injektioita, mutta toi voipunut olo voi olla sitäkin, kun ei oikein voi tehdä mitään, jos mieli, että kortisoni vaikuttaisi. Pitää olla hissuksiin, mut en minä tunne sen kummempaa uupumusta.

    • virkistää

      Joissakin sairauksissa joutuu syömään kortisonia kymmeniä milligrammoja joka päivä. Jos kortisoni väsyttäisi noin, he nukkuisivat vuorokaudet ympäriinsä.

      Vaikutus sinulla on varmaan psykologinen: homma hoidossa, joten voi levätä.

    • kure

      kortisonia sanotaan villiys tabuksikin joskus.
      en tiedä, mutta jos nivelet kiusannut aiemmin unenlaatua. joskus otettava takaisin.
      meni yö valvoessa olkapään takia ja toivoisin todella unta. kaksi piikkiä sain ja arcoxia. voi vaikuttaa tyroksiinin muutos aikakin. monta vaivaa kun on. nivelestä toiseen juokseva kipuilu ottaa vaan aivoon. lääkäri vaan "se on normaalia"
      heheh.

      • jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj...

        Sulla voi olla sellainen aineenvaihdunta, että verensokerin nouseminen väsyttää. Sitäkin sattuu. Minulla on sellainen aineenvaihdunta, mikä tarkoittaa myös sitä, että alkoholi väsyttää ihan alusta asti.

        Minulla käy kortisonin kanssa sillä tavalla, että se kipeyttää nivelen neljäksi päiväksi niin hirveälle tasolle, että tähystysleikkauksenjälkeinen olotila on ensimmäiset neljä päivää huomattavasti mukavampi.
        Onko muilla tätä?

        Kortisoni on tästä syystä lopetettu eikä siitä apuakaan noiden neljän päivän jälkeen ollut.


      • tara
        jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj... kirjoitti:

        Sulla voi olla sellainen aineenvaihdunta, että verensokerin nouseminen väsyttää. Sitäkin sattuu. Minulla on sellainen aineenvaihdunta, mikä tarkoittaa myös sitä, että alkoholi väsyttää ihan alusta asti.

        Minulla käy kortisonin kanssa sillä tavalla, että se kipeyttää nivelen neljäksi päiväksi niin hirveälle tasolle, että tähystysleikkauksenjälkeinen olotila on ensimmäiset neljä päivää huomattavasti mukavampi.
        Onko muilla tätä?

        Kortisoni on tästä syystä lopetettu eikä siitä apuakaan noiden neljän päivän jälkeen ollut.

        Sain tänään piikin olkapään tulehdukseen, nyt se on niin kipeä ettei kärsi juuri mitään tehdä, toivottavasti ei kestä neljää päivää!!!


    • Ei enää kortisonia

      Hei.
      Olen saanut kortisonia suoneen ja toisella kerralla injektiona lonkkaan. Tuli molemmilla kerroilla sairaala reissu.

      Pulssi hakkasi pienessäkin rasituksessa valtavasti, rintaa painoi ja puristi kuin olisi ollut panta rinnan ympärillä tai kivi päällä, oli vaikea hengittää (harrastan urheilua)ja väsytti.

      Sairaalassa epäilivät keuhkoemboliaa, koska hyytymisarvokin nousi, (crp laski yhteen) jne vaikka mitä muuta...
      (suoneen saadun kortisonin jälkeen näkökenttä kapeni ja harmaantui -palautui normaaliksi n.1 vrk:ssa- ja hiki virtasi)

      Olen allerginen muutamille lääkkeille, joten sekin ehkä vaikuttaa siihen, että reagoin suureen annokseen kortisonia näin voimakkaasti. Tai sitten tämä on vaan yksilöllistä, kuten aina lääkkeiden kohdalla.

      Harmittaa, ettei kukaan lääkäri varoittanut mahdollisista tuntemuksista.
      Vasta nyt, toisella kerralla, tämä kaikki osattiin yhdistää kortisoniin.

      • uneton ksikipuinen

        Minulla toinen uneton yö kortisonipiikin jälkeen. Korvissa humisee ja päivälläkin voipunut olo, jotain sydämentykytyksiä on myös. Edes unilääke ei auttanut uneen. Tänä yönä en edes yrittänyt ottaa mitään unettomuuteen. Kortisoni nostaa sokeri arvoja muutamaksi päiväksi näin on kerrottu.


    • väsyttää minuakin

      Hei! Olen saanut tänä vuonna 4 kertaa kortisonipiikin nilkkaan / polveen, ja joka kerta olen lääkäristä kotiin tultuani joutunut käymään päiväunille, kun niin väsyttää...

      Toisaalta reumalääkärini määrää minulle aina 2 päivää sairaslomaa ja kävelykieltoa, joten saan maata sohvalla tai sängyssä hyvällä omallatunnolla, ;o)

      Viimeksi toukokuussa, kun sain piikin nilkkaan, nivel kipeytyi niin ärtyisäksi, että illalla jouduin kävelemään kotona esim. WC:hen kyynärsauvojen kanssa. Mutta seuraavana aamuna nilkkanivel oli jo aivan O.K. ja kivuton.

      Lepo vaan!

    • lauran

      Sehän turvottaa, jolloin keho tahtoo vettä ! Ja kyllä kortisoni voi aiheuttaa väsymystä ja uupumusta...

    • Anonyymi

      Kortisoni voi päinvastoin nostaa verensokeria kuin laskea. Mulle pistettiin myös eilen piikki ja olen tänään ollut aivan poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17033
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4774
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2718
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      141
      1989
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1589
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1522
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1479
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      21
      1263
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1153
    Aihe