Kortisonipiikin sivuvaikutus

Huomenta... tulipas taas nukuttua melkein kaksi tuntia keskellä kirkasta päivää. Syy: muutamia tunteja sitten tulehtuneeseen niveleen saamani kortisonipistos. Tulen aina todella väsyneeksi, voipuneeksi ja jotenkin apaattiseksikin kun olen saanut kortisonipistoksen, ja sitä kestää koko loppupäivän. Lisäksi janottaa koko ajan vietävästi. Mistä mahtaa johtua? Laskeekohan kortisoniannos verensokeria rajusti vai mitä tapahtuu, onko tietoa kellään? Entä onko teillä muilla tällaista?
1227236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olen saanut useaankin paikkaan kyseisen piikin samalla keikalla, mutta en ole huomannut oireita, joita sinä olet kokenut. Kaikki tietenkin yksilöllistä !

Toivon, että saat vastauksia kohtalotovereilta, sillä uskon, että uneliasuus ja apaattisuus voivat hyvinkin liittyä juuri Kortisoni-piikkeihin, eihän se joka kerta voi sattumaakaan olla.

Äänestä

Kortisoni mm. nostaa verensokeria ja auttaa elimistöä sietämään paremmin stressiä ja kipua. Kortisonitabletit otetaan aamulla, jotta ne eivät sekoita elimistön omaa hormonituotantoa. Oma kortisonituotanto on terveellä ihmisellä alimmillaan keskiyöllä, koska silloin pitäisi nukkua.

Pistettävä kortisoni on tehty sellaiseksi, että se pysyy mahdollisimman kauan nivelessä. Muutenkin pistosannoksen vaikutus on koko elimistöä ajatellen mitätön verrattuna tabletteihin.

Minä otan normaalisti 5 mg kortisonia joka aamu. Jos olen saanut nukuttua erityisen vähän (alle 4 tuntia), otan 10 mg. Sen avulla pystyn työskentelemään normaalisti työpäivän ja pärjään ilman tulehduskipulääkkeitä.

Kun kortisonia alettiin käyttää lääkkeenä, osa potilaista muuttui yliaktiivisiksi. Syynä oli liian suuri annostus. Sen takia lääkepakkauksessa on varoitus kortisonipsykoosin mahdollisuudesta.

Äänestä

Olen saanut kymmeniä ja kymmeniä kortisoni-injektioita, mutta toi voipunut olo voi olla sitäkin, kun ei oikein voi tehdä mitään, jos mieli, että kortisoni vaikuttaisi. Pitää olla hissuksiin, mut en minä tunne sen kummempaa uupumusta.

Äänestä

Joissakin sairauksissa joutuu syömään kortisonia kymmeniä milligrammoja joka päivä. Jos kortisoni väsyttäisi noin, he nukkuisivat vuorokaudet ympäriinsä.

Vaikutus sinulla on varmaan psykologinen: homma hoidossa, joten voi levätä.

Äänestä

kortisonia sanotaan villiys tabuksikin joskus.
en tiedä, mutta jos nivelet kiusannut aiemmin unenlaatua. joskus otettava takaisin.
meni yö valvoessa olkapään takia ja toivoisin todella unta. kaksi piikkiä sain ja arcoxia. voi vaikuttaa tyroksiinin muutos aikakin. monta vaivaa kun on. nivelestä toiseen juokseva kipuilu ottaa vaan aivoon. lääkäri vaan "se on normaalia"
heheh.

Äänestä
  • Sulla voi olla sellainen aineenvaihdunta, että verensokerin nouseminen väsyttää. Sitäkin sattuu. Minulla on sellainen aineenvaihdunta, mikä tarkoittaa myös sitä, että alkoholi väsyttää ihan alusta asti.

    Minulla käy kortisonin kanssa sillä tavalla, että se kipeyttää nivelen neljäksi päiväksi niin hirveälle tasolle, että tähystysleikkauksenjälkeinen olotila on ensimmäiset neljä päivää huomattavasti mukavampi.
    Onko muilla tätä?

    Kortisoni on tästä syystä lopetettu eikä siitä apuakaan noiden neljän päivän jälkeen ollut.

    Äänestä

  • jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj... kirjoitti:

    Sulla voi olla sellainen aineenvaihdunta, että verensokerin nouseminen väsyttää. Sitäkin sattuu. Minulla on sellainen aineenvaihdunta, mikä tarkoittaa myös sitä, että alkoholi väsyttää ihan alusta asti.

    Minulla käy kortisonin kanssa sillä tavalla, että se kipeyttää nivelen neljäksi päiväksi niin hirveälle tasolle, että tähystysleikkauksenjälkeinen olotila on ensimmäiset neljä päivää huomattavasti mukavampi.
    Onko muilla tätä?

    Kortisoni on tästä syystä lopetettu eikä siitä apuakaan noiden neljän päivän jälkeen ollut.

    Sain tänään piikin olkapään tulehdukseen, nyt se on niin kipeä ettei kärsi juuri mitään tehdä, toivottavasti ei kestä neljää päivää!!!

    Äänestä

Hei.
Olen saanut kortisonia suoneen ja toisella kerralla injektiona lonkkaan. Tuli molemmilla kerroilla sairaala reissu.

Pulssi hakkasi pienessäkin rasituksessa valtavasti, rintaa painoi ja puristi kuin olisi ollut panta rinnan ympärillä tai kivi päällä, oli vaikea hengittää (harrastan urheilua)ja väsytti.

Sairaalassa epäilivät keuhkoemboliaa, koska hyytymisarvokin nousi, (crp laski yhteen) jne vaikka mitä muuta...
(suoneen saadun kortisonin jälkeen näkökenttä kapeni ja harmaantui -palautui normaaliksi n.1 vrk:ssa- ja hiki virtasi)

Olen allerginen muutamille lääkkeille, joten sekin ehkä vaikuttaa siihen, että reagoin suureen annokseen kortisonia näin voimakkaasti. Tai sitten tämä on vaan yksilöllistä, kuten aina lääkkeiden kohdalla.

Harmittaa, ettei kukaan lääkäri varoittanut mahdollisista tuntemuksista.
Vasta nyt, toisella kerralla, tämä kaikki osattiin yhdistää kortisoniin.

Äänestä
  • Minulla toinen uneton yö kortisonipiikin jälkeen. Korvissa humisee ja päivälläkin voipunut olo, jotain sydämentykytyksiä on myös. Edes unilääke ei auttanut uneen. Tänä yönä en edes yrittänyt ottaa mitään unettomuuteen. Kortisoni nostaa sokeri arvoja muutamaksi päiväksi näin on kerrottu.

    Äänestä

Hei! Olen saanut tänä vuonna 4 kertaa kortisonipiikin nilkkaan / polveen, ja joka kerta olen lääkäristä kotiin tultuani joutunut käymään päiväunille, kun niin väsyttää...

Toisaalta reumalääkärini määrää minulle aina 2 päivää sairaslomaa ja kävelykieltoa, joten saan maata sohvalla tai sängyssä hyvällä omallatunnolla, ;o)

Viimeksi toukokuussa, kun sain piikin nilkkaan, nivel kipeytyi niin ärtyisäksi, että illalla jouduin kävelemään kotona esim. WC:hen kyynärsauvojen kanssa. Mutta seuraavana aamuna nilkkanivel oli jo aivan O.K. ja kivuton.

Lepo vaan!

Äänestä

Sehän turvottaa, jolloin keho tahtoo vettä ! Ja kyllä kortisoni voi aiheuttaa väsymystä ja uupumusta...

Äänestä

Kortisoni voi päinvastoin nostaa verensokeria kuin laskea. Mulle pistettiin myös eilen piikki ja olen tänään ollut aivan poikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Unelias kirjoitti:

Huomenta... tulipas taas nukuttua melkein kaksi tuntia keskellä kirkasta päivää. Syy: muutamia tunteja sitten tulehtuneeseen niveleen saamani kortisonipistos. Tulen aina todella väsyneeksi, voipuneeksi ja jotenkin apaattiseksikin kun olen saanut kortisonipistoksen, ja sitä kestää koko loppupäivän. Lisäksi janottaa koko ajan vietävästi. Mistä mahtaa johtua? Laskeekohan kortisoniannos verensokeria rajusti vai mitä tapahtuu, onko tietoa kellään? Entä onko teillä muilla tällaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu