Rivitalossa on vuosien lyhennetty heinää pihasta talkooperiaatteella. Asukkaiden vanhetessa ruohonleikkuukoneen käyttö alkaa olla heille jo hankalaa.
Tuli mieleen kysymys, onko keinoa, jolla voitaisiin hillitä tai hidastaa tuota ruohon kasvua, esim, jotakin kemikaalin tuoteella, ja samalla saada se kasvamaan vaikka sammalta.
miten välttää nurmikon leikkuuta 5
7
5501
Vastaukset
- nm hm
Tehkää siitä niitty, jos sille ei ole käyttöä leikattuna nurmikkona... Vaatii niittämisen vissin noin 2 kertaa kesässä, on nätti jos siihen saa niittykukkia, ja helppohoitoinen kun tuo niitto on vissiin ainoa mitä tarvii tehdä...
Tarkemmat detaljit joudut etsimään jostain muualta, veikkaisin että googlellakin löytyy niitty-ohjeita (en katsonut).- viljami +++
Kiitos neuvosta, oli ihan mukava ja harkitsemisen arvoinen. Löytyi Googlen kautta keskusteluakin, mutta näytti siltä, että sekään ratkaisu ei ole aivan helppo ja vähätöinen.
Kysymyksessä mainittiin myös pihan sammaloittaminen. Mahtaako siihen olla mitään keinoa? Sammalen poistamiseenhan on kemiallisia ratkaisuja, mutta onko niitä sen kasvun edistämiseen? - miriam
viljami +++ kirjoitti:
Kiitos neuvosta, oli ihan mukava ja harkitsemisen arvoinen. Löytyi Googlen kautta keskusteluakin, mutta näytti siltä, että sekään ratkaisu ei ole aivan helppo ja vähätöinen.
Kysymyksessä mainittiin myös pihan sammaloittaminen. Mahtaako siihen olla mitään keinoa? Sammalen poistamiseenhan on kemiallisia ratkaisuja, mutta onko niitä sen kasvun edistämiseen?Sammal kasvaa happamessa maaperässä. Jos nurmea ei kalkita eikä lannoiteta ja maan annetaan tiivistyä, voi se aikaa myöten sammaloitua. Asiaa edistää myös alueen varjoisuus ja kostea maaperä.
Kivien päälle saadaan kasvatettua sammalta sivelemällä ne piimä-sammalsilppuvellillä, mutta nurmelle se tuntuu aika työläältä ja hinnakkaaltakin menetelmältä enkä edes tiedä olisiko siitä apua. Sammalta voisi tietysti yrittää siirtää metsästä mattomaisina paloina pienelle alalle (luvanvaraista toimintaa!) ja katsoa juurtuisiko se. Aluettahan täytyisi kauan aikaa kastella ihan runsaasti ja säännöllisesti ja vaikka peittää harsolla kosteuden haihtumisen estämiseksi.
Jos nurmi on teidän kohteessanne hyvin aurinkoisessa ja kuivassa paikassa, en usko sammalen lähtevän kasvuun millään konstilla.
Niityn perustaminen on minunkin mielestäni vaikea ja hidas prosessi. Se ei onnistu ihan yhdessä eikä kahdessakaan kesässä ja vaatii maaperän muuttamista hyvin köyhäksi. Sen sijaan ehdotan nurmen vaihtamista maanpeitekasvillisuudeksi ainakin osittain. Matalakasvuisia lajeja on runsaasti, joista valita ao. paikalle sopivimmat. Esim. kangasajuruoho, suikoroalpi, maahumala ja tietysti tuttu apila voisivat soveltua nurmen tilalle. - Laiska puutarhuri.
miriam kirjoitti:
Sammal kasvaa happamessa maaperässä. Jos nurmea ei kalkita eikä lannoiteta ja maan annetaan tiivistyä, voi se aikaa myöten sammaloitua. Asiaa edistää myös alueen varjoisuus ja kostea maaperä.
Kivien päälle saadaan kasvatettua sammalta sivelemällä ne piimä-sammalsilppuvellillä, mutta nurmelle se tuntuu aika työläältä ja hinnakkaaltakin menetelmältä enkä edes tiedä olisiko siitä apua. Sammalta voisi tietysti yrittää siirtää metsästä mattomaisina paloina pienelle alalle (luvanvaraista toimintaa!) ja katsoa juurtuisiko se. Aluettahan täytyisi kauan aikaa kastella ihan runsaasti ja säännöllisesti ja vaikka peittää harsolla kosteuden haihtumisen estämiseksi.
Jos nurmi on teidän kohteessanne hyvin aurinkoisessa ja kuivassa paikassa, en usko sammalen lähtevän kasvuun millään konstilla.
Niityn perustaminen on minunkin mielestäni vaikea ja hidas prosessi. Se ei onnistu ihan yhdessä eikä kahdessakaan kesässä ja vaatii maaperän muuttamista hyvin köyhäksi. Sen sijaan ehdotan nurmen vaihtamista maanpeitekasvillisuudeksi ainakin osittain. Matalakasvuisia lajeja on runsaasti, joista valita ao. paikalle sopivimmat. Esim. kangasajuruoho, suikoroalpi, maahumala ja tietysti tuttu apila voisivat soveltua nurmen tilalle.Suihkuttele nurtsi kuoliaaksi roundupilla tai etikalla, nurmikko väistyy ja sammal alkaa kasvaa.Kahvinporot heiteltynä nurmelle happamoittaa ja auttaa sammalta kasvamaan.Ei sammal kosteutta tarvia välttämättä, kasvaahan sammal kivienkin päällä.
- Anonyymi
Ei missään nimessä niittyä rivitalon pihalle. Punkit viihtyy.
- Anonyymi
Valkoapila on hyvä eikä tarvitse hoitoa, no ehkä leikkaus tai pari vuodessa.
- Anonyymi
Leikkaat tietty kaikkein matalimalla asetuksella niin tottakai se ruoho näyttää pitkältä jo muutaman päivän jälkeen. Leikkaa kaikkein korkeimalla asetuksella nii ei tarvihe niin useasti leikata ja nurmi tykkää!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950