PIRU PAKKASESSA !

Kävin Kotuksen sivustoilla ja tutustuin Puolangan murteeseen. Sieltä tuon otsikon kopsasin. Suomen murteet ovat kielen rikkautena.
Tässä linkki:
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2543

Kertokaapa joitain juttuja oman kotiseutunne murteella?
7454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kieli on Murre
kissa metsäkulmalta
vain kaunis jäännös
elämän alkuperää
myllerryksessä muuttuu

Äänestä
  • Kumma reki
    sano piru
    lun äkehen näki!

    Äänestä

Täällä kirjoitetaan ja keskustellaan, jopa riidellään paljon murteesta.
Minä parka etelälapin ihminen olen ollut liian pitkään maanpaossa ja unohtanut murteeni. :(
Mitä minä puhun jotta olisin aito, ehta, rikas, rehellinen, maanläheinen ihminen?

Äänestä
  • Äläpä ole moksiskaan, emmehän me osaa jotka kauan olemme kotitanhuvilta pois olleet:)

    En osaa minäkään, kun seppä kirjoittaa on jotkut sanat tuttuja, mutta oletan et kasvukotomme väli on senverran pitkä, että meillä sanottiin toisin.

    Tämä meitin kansanedustaja hiihtäjämme puhuu samoin kun olen kuullut ;)

    Äänestä

  • Lisbet kirjoitti:

    Äläpä ole moksiskaan, emmehän me osaa jotka kauan olemme kotitanhuvilta pois olleet:)

    En osaa minäkään, kun seppä kirjoittaa on jotkut sanat tuttuja, mutta oletan et kasvukotomme väli on senverran pitkä, että meillä sanottiin toisin.

    Tämä meitin kansanedustaja hiihtäjämme puhuu samoin kun olen kuullut ;)

    ei kai sitä Suomessa monikaan puhu puhdasta murrettakaan.
    kun ekan kerran tulin tälle palstalle ja luin Sepään kirjoituksen , niin ihan säikähin ja luulin unta näkeväni.
    sillä ei tommosta puhuttuna kuule ja luulen, ettei oikeesti Seppä noin puhu arjessa.
    jotkut murresanat on vahvoja ja paljastaa, mistä on kotoosin!

    Äänestä

Miul ol nii raskas työilta tännää ja oon nii uupunt ettei millää ennää mittää vällii. No kohtsillää mie köllähän tuon pettii ja saan aamul nukkuu pitkää ko vast iltaa töihe takasii mään.
Mut nyt mie toivotan teil oikee hyyvvää yötä!

Äänestä
  • - Kesällä ei kerkiä
    eikä talavella tarkene-

    Katonkorjaajan pulma:
    - Kuka sitä kattoa sateella korjaa,
    Poudan tullen se ei sitten vuodakaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaidePuu kirjoitti:

Kävin Kotuksen sivustoilla ja tutustuin Puolangan murteeseen. Sieltä tuon otsikon kopsasin. Suomen murteet ovat kielen rikkautena.
Tässä linkki:
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2543

Kertokaapa joitain juttuja oman kotiseutunne murteella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu