Tuleeko mitä ongelmia....

jos ostaa pennun jonka emä on alle 2v. jota ei siis ole hyväksytty jalostustoimikunnan mielestä?

Emällä ei ole näyttelytulosta ollenkaan.
3219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko emän/isän mahdolliset jalostustutkimukset tehty?
Pentujahan ei saa rekisteriin, joten näyttelyt ja korkeatavoitteiset kilpailut ovat pois suljettuja
Kotikoirana voi olla aivan hyvä jos suku on terve ja vapaa ko. rodun perinnöllisistä sairauksista.
Emän nuoruus ja näyttelytulosten puuttuminen ei vaikuta koiran terveyteen

Äänestä
  • saisi laitettua, kun molemmat vanhemmatkin on?

    Äänestä

Ei ole merkitystä jalostustoimikunnan hyväksynnällä suuntaan tai toiseen, ne ovat vain suosituksia rodulle. Jos terveystutkimukset on tehty (mikäli niitä rodussa tarvii tehdä, eli kuuluu PEVISA:an) kaikki on luultavimmin OK.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poodi kirjoitti:

jos ostaa pennun jonka emä on alle 2v. jota ei siis ole hyväksytty jalostustoimikunnan mielestä?

Emällä ei ole näyttelytulosta ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu