Yksiö stadista vai omakotitalo R:niemeltä?

14742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

.. sen 200.000 euron yksiön maksaa?


"Valoisa yksiö sijaitsee rauhallisen kadun varrella kiven heiton Kaivopuistosta. Ikkunasta näkyy kauniita jugendtaloja.

- Todennäköinen ostaja kohteelle on sijoittaja. Tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton."

Ettei vaan olisi vuokralainen..? :)

Äänestä

200 000 eurolla saa omakotitalon pk-seudun kehyskunnasta. Rovaniemeltä tuolla summalla saa puoli Lappia. :)

Itse kyllä myin kolmion ja ostin omakotitalon. Meni melkein samoihin hintoihin... Vähän enemmän tulee kustannuksia, kun remppaa teettää, mutta olisihan tuo ollut edessä siinä kolmiossakin. :)

Äänestä
  • "200 000 eurolla saa omakotitalon pk-seudun kehyskunnasta."

    Saa myös pääkaupunkiseudulle rakennettuna lähes tohon hintaan,ei tarvii lähteä edes kehyskuntiin.

    Äänestä

  • jhgfswh kirjoitti:

    "200 000 eurolla saa omakotitalon pk-seudun kehyskunnasta."

    Saa myös pääkaupunkiseudulle rakennettuna lähes tohon hintaan,ei tarvii lähteä edes kehyskuntiin.

    Tontti taitaa pk-seudulla maksaa halvimmillaankin luokkaa 80 tonnia. Halvin läväripaketti lähtee jollain 120 tonnilla, joten melkein saa kasaan... Ei puutu kuin ehkä 50 000 muihin töihin ja kuluihin. :)

    Ja sitten on läväri pohjoisvantaalla.

    Äänestä

  • The Rat kirjoitti:

    Tontti taitaa pk-seudulla maksaa halvimmillaankin luokkaa 80 tonnia. Halvin läväripaketti lähtee jollain 120 tonnilla, joten melkein saa kasaan... Ei puutu kuin ehkä 50 000 muihin töihin ja kuluihin. :)

    Ja sitten on läväri pohjoisvantaalla.

    tontti oli 50000€ ja talo muut härvelit 170000€

    Äänestä

lähtisi rovaniemelle vaikka saisin sieltä talon ilmaiseksi.

Äänestä
  • tulisi betonihelvittiin vaikka saisin ilmaiseksi yksiön...

    Äänestä

  • minä en kirjoitti:

    tulisi betonihelvittiin vaikka saisin ilmaiseksi yksiön...

    ei se ainakaan mun ongelma ole.

    Äänestä

  • haluut kirjoitti:

    ei se ainakaan mun ongelma ole.

    en muuttaisi purkukuntoiseen betonikuutioon ja maksaisi siitä vielä 200k€. En myöskään muuttaisi jumalan selän taakse Lappiin.

    Äänestä

  • minä lähtisin sinne heti, jos siellä olisi töitä itselle ja vaimolle. Kuka hullu täällä etelässä vapaaehtoisesti kituu.

    Äänestä

"Todennäköinen ostaja kohteelle on sijoittaja. Tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton. "

Kyllä kyllä. Todelliset sijoittajat ostavatkin tämän hintaluokan asuntoja vuokratakseen niitä eteenpäin tappiolla... Enää puuttuu vain pankinjohtajan kommentti että tämä sijoitus kannataa tehdä vaikka velkarahalla, ja meillä olisi vuoden ehdottomasti naurettavin kirjoitus.

Äänestä
  • "Todennäköinen ostaja kohteelle on sijoittaja. Tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton."

    Ton lauseen pitäisi olla:

    "Minä lupaan että tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton."

    Äänestä

  • Itselläni ainakin tuttuja jotka kyllä ostavat myös vähän kalliimpia noin 200-250 tuhannen euron asuntoja ja vuokraavat ne.

    Toisaalta tässä tapauksessa kyse avioparista joka ei velkarahalla ostele vaan päin vastoin joutuu tasaiseen tahtiin ideoimaan mitä suunnilleen ovista ja ikkunoista tulevalle rahalle tekisi. Sijoitusasuntoja heillä minun tietääkseni on jotain 6 kappaletta, pari niistä kalliimpia.

    Usko tai älä Suomessa on rikkaitakin ihmisiä.

    Äänestä

  • tekstiä... kirjoitti:

    "Todennäköinen ostaja kohteelle on sijoittaja. Tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton."

    Ton lauseen pitäisi olla:

    "Minä lupaan että tämä asunto ei tule menettämään arvoaan ja se takaa pysyvän vuokratuoton."

    ovat räjähtämässä käsiin, ei kerkiä enää edes tuhlaamaan sitä mukaa kun vuokralaiset taskuuni rahaa kaataa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adgjdgjg kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/uutinen.asp?id=1522641

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu