millanen palvelu ja koneet? Budapestin kenttä taitaa olla aika pieni?
Malevista kokemusta?
hki-bud-ist
4561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Niinpä minäkin sanon teille: anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan. Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan."
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?q=malev
Lennän usein Malevilla Budapestin kautta muualle Eurooppaan. Malevin koneessa hyvät penkkitilat. Pitkä mieheni pystyy pitämään jalatkin suorina. Leveät penkit, syödessä ei tarvitse tyrkkiä vierustoveria. Useimmiten tarjoillaan joko kylmä tai lämmin sämpylä, juomina mehuja, limsoja, olutta, puna- ja valkoviiniä, lasittain. Kahvi- ja teetarjoilu on tietenkin. Väkeviä alkoholeja ei ole tarjolla, edes maksusta. Hyvin harvoin koneet ovat myöhässä. Lähtö on usein portilta 31C, joka on aivan kentän toisessa päässä, alakerrassa, eli koneeseen ei pääse putkea pitkin.
Budapestin kenttä ei ole kovin suuri, mutta ei nyt aivan pienikään. Riippuu siitä, mihin vertaa. Monenlaisia kauppoja löytyy, hinnat eivät tosin ole kovin halpoja. Ravintola, josta saa monenlaista ruokaa ja juomaa, on suhteellisen kivan hintainen. Helppo kenttä liikkua ja vaihtaa jatkoyhteyksiä.
Muutamina päivinä viikosta aamulento klo 9.30 lennetään Budapestiin Finnairin koneella, vaikka lipussa lukisikin Malev. Nämä finskinkin koneet ovat tilavia, ja mikä parasta, siellä saa hyvää viiniä ja kuoharia!!! Samoin paluulento illalla on muutamana päiväna finskin koneella.
Ruoka nyt ei häikäise, eikä se suklaapala. Suosittelen!