Nurmikon kevätlannoitus

Tumpelo

Neuvokaa ny viisaammat. Lumi sulaa jo vauhdilla myös täällä meillä päin ja sormet syyhyää tuonne pihamaalle kuopsuttelemaan. Lunta on vielä laikkuina, krookukset nostavat jo päätään.
Tekisi mieli syytää jo nurmelle kevätlannoitetta, mutta onko vielä liian aikaista kun osittain joissain paikoissa on vielä luntakin? En siis lumen päälle olisi heittelemässä ;-).kukkapenit on jo sulina, siis lumesta, mutta varmaan vielä roudassa maa. Lannoite ei taida vielä imeytyä.

5

3231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      Tärkeää on näin keväällä ensiksi haravoida nurmi kauttaaltaan, jotta maan pinta rikkoontuu ja kuivat heinät sekä rikat ja mahdollinen sammal saadaan pois.
      Lannoituksen aika tulee sitten, kun nurmikko on jo alkanut vihertää. Kalkkia sen sijaan kannattaa ripotella aikaisin, vaikka talvella hangen päälle jos sitä et ole muutamaan vuoteen levittänyt.

      • lannoitetta

        Ei nurmikko tarvitse lannoitetta, kalkkia kolmen vuoden välein. Nurmikon lannoittaminen on lannoitetehtaiden keksimä markkinointikeino. Jos sammalta esiintyy, kylvä kalkkia tiuhemmin.


    • Typpeä

      Kannattaa lannoittaa vasta sitten kun lumi on sulanut. Sitten voi iskeä kaikki tehokkaat lannoitteet. Tärkeää on, että typpeä on mahdollisimman paljon. Luonnollisesti fosfaatteja. Oikea pH on tärkeää. Eli, jos epäilet maan olevan liian hapan, pistä reippaasti kalkkia mukaan. Sitä voi pistää jo ennen lumen sulamistakin. Älä usko höpinöitä jostain minimaalisesta lannoittamisesta. Jos haluat näkyviä tuloksia, lannoita runsaasti.

      • Ihmekalkki

        Rakeinen kalkki maksaa 12-15eur/10kg ja levityssuositus 10kg/100m2.
        Peruskalkki maksaa 6eur/25kg ja suositus 25-40kg/100m2.
        Mitähän ihmekalkkia tuo ensimmäinen on?


      • poltinkarva

        Pisneskalkkia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      272
      6992
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4953
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4286
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3783
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3542
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2470
    Aihe