Miettikää nyt hyvät ihmiset: Lämmöntarve vähenee ja yhdet vetävät silti kauheita investointeja maaperään hukutettaviin laitteisiin joilla pitäisi lämmittää taloa. Jos ennen ML-laitteiden itsensä takaisimaksuaika oli 15-vuotta, niin nyt se on 30 vuotta. Sähkönkulutus laskee ilmaston lämpiämisen myötä ja siksi sähköfirmat nostavat sähkön hintaa, jotta saavat investointinsa maksettua. Mitään muta korotuspaineuta sähkönhinnalle ei oikeasti ole!
Ja maalämpökään kun ei ilman sähköä maasta nouse, eli sähkön hankkimiskustannukset maalämpölaitteillekin nousevat.
Nykyisin maassamme on lämmityskausi lyhentynyt maksimissaan viiteen kuukauteen ja loppuajan maalämmittäjien laitteet seisovat käyttämättöminä vanhenemassa.
Ja maalämpökään kun ei ilman sähköä maasta nouse, eli sähkön hankkimiskustannukset maalämpölaitteillekin nousevat.
Nykyisin maassamme on lämmityskausi lyhentynyt maksimissaan viiteen kuukauteen ja loppuajan maalämmittäjien laitteet seisovat käyttämättöminä vanhenemassa.
Vastaukset 39
Vanhimmat
itsellesi todistaa, suoran sähkölämmityksen vaiko peräti öljylämmityksen järkevyyttä? Vai että 30 vuoden takaisinmaksuaika, my ass!!
Keskilämpötila on noussut sadassa vuodessa noin 0,8 astetta. Ja nyt arviodaan, että tämä suuri ja katastrofaalinen ilmastonmuutos nostaa keskilämpötilaa n.1-2 astetta 50:ssä vuodessa.
Jos 50-vuoden kuluttua talvella on 23 astetta pakkasta 25 asteen sijaan niin eipä tuo kovin suurelta vaikuta.
Ja nämä kaksi SUOMESSA ollutta osin lämmintä talveahan johtuvat muista asioista kuin ilmastonmuutoksesta vaikka toisin yleisesti on annettu uskoa.
oliko viimekään talvena yhtään kunnon pakkasvuorokautta?
Mikähän nämä lämpimät talvet on aiheuttanut? No sama se sille, ilmasto on jokatapauksessa kovasti lämmennyt ja tulee edelleen lämpenemään!
Voitte siis insinöörit tunkea minun puolestani ne maalämpöputkenne persereikiinne ottamaan lämpöä mätäisestä suolestanne. Niin ja toinen sinne suuhun ottamaan mätänevistä legoistanne lämpöä vaikka naapurin navettaan.
siellä kannattaa satsata varmaan taloa laittaessa sellasiin asioihin, ku kurastoppariin ja hyvään valaistukseen :)
toista tääl karus pohjoisessa. merellä vielä n:40 cm jäätä pakkasia vieläki yöllä ja päivällä jne.. muutama plussapäivä oli tosin viimetalvena..
mutta tässä, ku vähän tutkinu noita laskelmia, ni nämä uudet ilmavesilämpöpumput ovat täyttä kusetusta!!!!!! kaikki testit tehty eteläruotsis ja saadaan vastaamaan säästöarvot maalämpöä, ku energiatarve ilmotetaan 2 kertasena, mut pienemmällä tarpeella hyötysuhe pienenee. ja varsinki pakkasella. sain sanyolta tänään sellasen lapun, ku sanoin asian, ja esittelijä totes saman ku minä, et todellinen hyötysuhe niillä on 1,55 luokkaa, parhaalla laitteella h(10000e) ei maksa ikinä takas itteään..
Ainakin oulussa on lämmintä ja ei edes leivinuunia kannata enää lämmittää ettei tule talosta sauna. Pikkasella kevyellä lattialämmöllä pärjännyt tämän kuukauden.
Jos tällä hetkellä ei lämmitä millään, siis ollenkaan, niin silloinhan maalämpö ei maksa itseään takaisin ikinä, perkele
kateus vie kalatkin vedestä sanotaan.On sulla kummallinen tapa ajatella asioita.No niin on mullakin eikä siinä mitään.tuosta takaisinmaksuajasta....sehän on tosi ihmeellinen juttu.Sovelletaampa sitä muuallekkin:Esimerkiksi etelänmatka....milloin se maksaa itsensä takaisin?entä ladasi 30 vuodessako kun se on ruostunut ja haihtunut mailman tuuliin...
JOS HALUA LUKSUSTA elämäänsä laittaa maalämmön.Eikä kitistä turhista takaisinmaksuajoista.Se on kateellisten vouhotusta omasta tyhmyydestään.
Etkä tainnut tietää ettei maalämmitys ole toimettomana kesälläkään.Sitä voi käyttää ilmastointilaitteena ja lämpimän käyttöveden lämmittämiseen.
että on tekninen tila täynnä kaikenlaista kamaa pärisemässä ja odottamassa laukeemista? Minun mielestä luksusta on se että on varmatoiminen lämmitys. Olisiko se sitten luksusta jos sähkölämmityslaitteet maksaisi 15-30 te? Ei hyvää päivää!
huolissasi luksuksesta sehän maksaa sinulle ihan liikaa.
300m2 talon lämmitykseen on mennyt 5000kwh sähköä tänä lämmityskautena.Suoralla sähköllä 20000kwh.Onneksi ei tarvi suorasähkölämmittäjän sähkölaskuja kadehtia.Sisältää myös lämpimän käyttöveden tuo 5000 kwh.
Sii miten se maalämpöjärjestelmän tuottama lämpö on jotenkin parempaa kuin esim suorasähkön tuottama lämpö? Lisääkö se huriseva kompura ja teknisen tilan tarve luksusta? Eikö olisi luksusta lämmittää tarkasti suoralla sähköllä, jos kerran energian säästö ei ole mielessä tippakaan?
Toisen kerran kun tulee sähkölasku...
ihan sama juttu kuin ilmalämpöpumpussa. Jos se talvella auttaa säästämään lämmössä, kesällä se vie senkin sästön jos sitä viilennykseen käytetään.
Maalämpöä pitäisi käyttää joka vitun päivä lämmittämiseen jotta se olisi kannattavaa eikä laitteet seisoisi turhaan. Mutta kun ei ole pakkasia enää miksi lämmittää:)?
Todellisuudess sulla on mennyt tuon verran sen 100 neliön kastellilatos lämmitykseen vuodessa. Siinä ei ole edes käyttösähkö mukana:)
Lisääppäs tuohon vielä se paljonko sulla menee rahaa siihen vitun lämmityslaitteistoon jo nyt...Ja ilmasto sen kun lämpenee ja tollojen varat on maassa ja laitteissa kiinni:) Mulla menee 12000kwh vuodessa 200 neliön hirsitalossa. Ja siinä on hei kaikki sähkö:)!
hirsitalo hongan mallistosta muunneltuna.pistä vaan puita pesään niin säästä vielä enemmän ja saat kulumaan vielä vitusti enemmän energiaasi kun minä istun palmun alla talvet ilman huolia ja murheita.
Kai se käy päinsä kun sinusta ei siihen ole?
kun tarvitaan lämmintä vettä ja mukavuuslämpöä klinkkerilattioihin. Molemmat tulevat pari- kolmekertaa edullisemmaksi lämpöpumpun avulla toteutettuna suoralla sähköllä lämmittämiseen varrattuna. Tuon nyt pitäisi jokaisen ymmärtää!
myös oma LEHMÄ. Tulee maito tuoreena ja paljon halvempana kuin kaupasta. Kun on oma, ei maksa maito mitään...
Nyt kun sulla on se maalämpöpumppu niin lämmität kesälläkin. Ihme vilukissa vai mikälie insinörtti jonka laskutoimitukset hieman ilmeisesti kusee! Todellakin ne maalämpöåumppujen hyödyt on laskettu Etelä-Ruotsissa ja talvikuukausina, siis joulukuusta- maaliskuun loppuun. Muuten ne laitteet seisoo turhaan! Tajutkaa se!
Maalämpölaitteiston viilennyssysteemi kesällä toimii ihan eri periaatteella kuin ilmalämpöpumpun. Ja käytännössä murto-osalla ilmalämpöpumpun sähkökulutuksesta.
Jos saakeli soikohon sellaasen vekottimen laita ja ja maksatta itenne kippeeksi, ni laittakoo nyt hiiesä niin iso taloki ja halli/ talli (min 500 m2) jotta se konho maksaa ihtesä suhtehessa mitä sellasen läänin lämmittäminen olisi sähköllä. Mutta kalliimmaks tulloo teki miten teki!
on vaikka 5 asunnon rivari. Omakotitaloon hyvin harvoin kannattaa ellei ihan linnaa rakenna (400 m2)
Miksi te vouhotatte tuosta maalämmityksestä. Mitä se teille kuuluu millä joku, vaikkapa naapuri talonsa lämmittää.
Ei se ole sähkölämmittäjältä pois, vaikka naapuri lämpöpumpun osti ja on tyytyväinen hankintaansa.
Maalämpötouhussa on niin paljon hypeä ja kaksinverroin kysymysmerkkejä että se on ihan fiksua tuoda näkemyksiä esille. Todella paljon tehdään väärin perustein, olettamuksin ja odotuksin maalämpöinvestointeja tänä päivänä. Moni tulee katumaan investointiaan tulevaisuudessa vaikka nyt suu voi olla vielä vienossa hymyssä kohtuullisen takaisinmaksuajan toivossa.
Hypeä löytyy koko rakennusalalla. Besserwissereitä parveilee joka paikassa eikä asiallista kannanottoa juuri näy.
Moni talon tehnyt katuu kun työttömyys iskee ja talon arvo laskee. Toivottavasti ei semmoista lamaa tähän maahan tule.
Talo tehtynä ja sähkölämmmitys käytössä. En kuitenkaan ..ttuile maalämmittäjälle.
Onhan se kiva leikkikalu jollekkin inggenjöörille jota kukaan ei jaksa katsella ja kuunnella, niin saa kotonaankin turhia pähkäillä. Mutta totuutta tässä haetaan perkele!
Kukapa sitä nyt insinööriä jaksais katsella, saati sitten kuunnella...heh.
Totuudesta: Etsivä löytää, mutta pähkäilyä se vaatii.
Oulusta: Mainio kaupunki, ehkä palaan sinne eläkepäivinä.
Näin se vaan on, että uusi talo lämpiää sähköllä melko edullisesti jos talo suunniteltu ja toteutettu lämpötaloudellisesti.
Omat lämmityskulut viimevuoden aikana 35€/kk sisältäen myös veden lämmityksen. Takkaa toki poltettu pesä päivässä, mutta puut ei maksa mitään. Talossa kuutioita 550m3 eli ei ihan pieni torppa.
joo
kun hallitus alkaa rankaisemaan sähkölämmittäjiä ilmastotalkoiden nimissä ja kun eurooppalainen sähköpörssi määrää Suomessakin sähkön hinnan, sitten ymmärrät maalämmöllä lämmittävien kaukonäköisyyden.
Toisekseen meillä maksoi koko maalämpöjärjestelmä alle 10.000€, enkä itse pidä tuota kovin valtavana investointina.
Teillä taitaa olla pieni talo? Meillä maalämpö olisi maksanut 20 000e, jiten kiitos ei. Nyt on sille varaus, kun joskus se halutaan saadaan kotitaloisvähennyt.
Meillä 160m2 ja 530m3 vanha hirsitalo. Sen koko LVI-remppa maksoi 23 000e kesällä 2007. Kaikki uutta alusta loppuun, sisältää maalämmön lämmönjakoineen (MLP-osuus alle 10 000). Sähköä mennyt 5800kWh/9.5kk, sis. käyttövesi. Puita mennyt noin 5-6m3. En kadu valintaani, ja lämpöä piisannut pattereillakin.
talo 170m2 ja talli 90m2
Oli meilläkin noita 20000€ tarjouksia, ne tosin meni paperinkeräykseen aika pian.
Hajautimme urakan ja teetimme tuntitöinä, siinä se. Itseltä vaati muutaman puhelun soittamisen.
viimme vuonna voittoa n. 30 milj. euroa vaikka sähkö on täällä maan halvimmasta päästä. Kumma kun pitää kaupungin omistama firma tehdä noin paljon voittoa. Voitot sähköhintojen laskuun niin kannattaa entistäkin paremmin lämmitellä suoralla sähköllä!
ei maksa itseään millään takaisin ellet ole lämmittämässä isoa urheiluhallia
5 vuodessa, ehkä jopa nopeammin, on meillä maalämpö säästänyt investoinnin takaisin verrattuna suorasähköön. Eikä tarvi klapin klapia polttaa.
asiaan, mutta näitä lämpimiä kausia on ollut aikaisemminkin. Tästä todisteena ovat aihkit.
Niissä näkee erittäin selkeästi pitkälle historiaa ilmaston suhteen. Itse en ole laskenut vuosirenkaita kuinka vanhoja puut ovat ja kauanko siitä on aikaa, mutta satoja vuosia vanhoissa aihkeissa on alkupään vuosirenkaat todella suuret ja sitä lämmintä kautta on ollut kymmeniä vuosia kunnes vuosirenkaat pienenee merkkinä ilmaston viilenemisestä. Ja nuo vuosirenkaat eivät valehtele. Tämän asian voi kuka tahansa havaita jos jossain pääsee näkemään aihki kiekkoa.
Meinaatko että saasteet eivät olisi sitten aiheuttaneet otsonikerroksen ohenemista ja sitä kautta nostaneet maapallon lämpötilaa ja nopeuttaneet jäätiköiden sulamista? Kyllä ihminen tuhoaa maapalloa ja siksi maalömpö on turha investointi, ellei todellakin lämmitä urheiluhallia!
sanonut. Sanoin vain, että lämpimiä jaksoja on ollut aikaisemminkin. Tämä on vain heitto, mutta väitän että ~250v sitten on ollut todella lämmintä verrattuna tähän päivään. Asiantuntijat voivat laskea/kertoa tarkemman ajankohdan. Puiden kasvusta tämän asian voi tarkistaa ketä asia kiinnostaa eikä tätä tosiasiaa ikävä kyllä voi kumota enää millään.
Niin ja tämä ei liity millään tavalla nykypäivän kasvihuoneilmiö hypetykseen yms teollistumisen aiheuttamiin ongelmiin.
Tää TODELLAKIN ON idiootein viestiketju mitä oon täällä lukenut!!!
..Ei hyvää päivää hyvät ihmiset....!?!