Saluki

Potter--

Olisikos tällä palstalla salukin omitajia? olisi kiva kuulla Teiltä, millainen koira saluki on.

Minulla on toiveissa hankkia saluki joskus ehkä 3-4 vuoden päästä, kunhan muutan pois kerrostaloalueelta omakotitaloon. :) Ajattelin jo nyt ryhtyä keräämään tietoa salukeista, jotta olen valmis sitten kun aika koittaa sellainen hankkia. Olen lukenut kirjoista ja netistä salukeiden luonteesta ja muusta. Olen täysin ihastunut salukeihin, varsinkin niiden ylvääseen ja itsenäiseen olemukseen. Nyt olisikin siis mukavaa kuulla tieltä omistajilta, millaisia salukit ihan OIKEASTI ovat?

mitä harrastatte lemmikkienne kanssa? miten suhtautuvat lapsiin/muihin koiriin/kissoihin? Tarvitsevatko kaverin vai ovat mieluummin yksin? Kuinka suhtautuvat matkustamiseen? Entäpä näyttelyt? Entäpä tämä kuuluisa "kissamisuus"? Oatko niin itsepäisiä ja itsenäisiä kuin mitä kaikkialla sanotaan? oppivatko peruskäskyt? viekö enemmän aikaa opattaa saluki kuin joku muu koira?

Tottakai jokaisella koiralla on oma persoonansa, eikä mitään tiettyä tapaa voida kaikkiin koiriin yleistää, mutta jos saisin tarpeeksi monelta omistajalta tietoa, niin voisin edes suunnilleen saada tietää, minkälaisia koiria salukit ovat.

Syy, miksi kyselen salukeista tällä palstalla, enkä suoraan kasvattajilta on, että oman koirani hankkimiseen on vielä niin paljon aikaa, etten tohdi vielä kasvattajiin ottaa yhteyttä. :$

Huom. Saluki tulisi olemaan ensimmäinen koirani ikinä.

En tiedä, onko salukien ja muiden vinttikoirien välillä noin luonteensa puolesta mitään yhteistä, mutta muiden vinttikoirien omistajat ovat tervetulleita kertomaan omiensa luonteista ja harrastuksista.

Potter-- kiittää ja kumartaa jo etukäteen.

5

3287

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vintti pimeänä

      Suosittelen tutustumaan salukien keskustelufoorumille http://www.createphpbb.com/ssak/ sekä Tuulen Koirien foorumille http://lootus-sinulle.com/tuulenkoirat/ :). Noilta foorumeilta löydät varmasti parhaiten tietoa salukien jokapäiväisistä metkuista ja vähän luonteestakin.

      Hienoon rotuun olet kyllä ihastunut. Uskoisin salukin sopivan hyvin ensimmäiseksi koiraksi jos vain olet varautunut vinttikoiramaiseen luonteeseen (ne eivät tee kaikkea mitä pyydät tai tahtoisit) ja kun vinttareita pitää irti niin pitää olla todella turvallinen alue. Liian paljon vinttikoiria lähtee omille teilleen pupujen perään.

      • potter--

        kiitos plajon linkeistä, käyn varmasti lueskelemassa noilta sivuilta tarkempaa tietoa.

        Olen kyllä kuullut tosi monesti että saluki EI sopisi ensimmäiseksi koiraksi juuri "hankalan" luonteensa vuoksi. Kiva kuulla vähän kannustustakin :)

        Olen lukenut salukin ja muidenkin vinttikoirien itsenäisestä luonteesta ja se on juuri osasyy sille, miksi olen rotuun niin ihastunut. En halua, että koira on mikään tahdoton lapanen tai tekee jotain mikä ei olle sille itselleen ominaista, vaikka peruskäskyt olisikin ihan hyvä osata. :)

        Kiitoksia ja hyvää kevättä sinulle tiedonlähde!


      • Vintti pimeänä
        potter-- kirjoitti:

        kiitos plajon linkeistä, käyn varmasti lueskelemassa noilta sivuilta tarkempaa tietoa.

        Olen kyllä kuullut tosi monesti että saluki EI sopisi ensimmäiseksi koiraksi juuri "hankalan" luonteensa vuoksi. Kiva kuulla vähän kannustustakin :)

        Olen lukenut salukin ja muidenkin vinttikoirien itsenäisestä luonteesta ja se on juuri osasyy sille, miksi olen rotuun niin ihastunut. En halua, että koira on mikään tahdoton lapanen tai tekee jotain mikä ei olle sille itselleen ominaista, vaikka peruskäskyt olisikin ihan hyvä osata. :)

        Kiitoksia ja hyvää kevättä sinulle tiedonlähde!

        Niin monet kyllä sanovat että vinttikoira ei välttämättä olisi sopiva ekaksi koiraksi, mutta minusta se on vain ihmisen päästä kiinni. Eli että kuinka olet varautunut tälläiseen koiraan joka ei ole niin perinteinen luonteeltaan.


      • Ihanan salukineidin omistaja
        potter-- kirjoitti:

        kiitos plajon linkeistä, käyn varmasti lueskelemassa noilta sivuilta tarkempaa tietoa.

        Olen kyllä kuullut tosi monesti että saluki EI sopisi ensimmäiseksi koiraksi juuri "hankalan" luonteensa vuoksi. Kiva kuulla vähän kannustustakin :)

        Olen lukenut salukin ja muidenkin vinttikoirien itsenäisestä luonteesta ja se on juuri osasyy sille, miksi olen rotuun niin ihastunut. En halua, että koira on mikään tahdoton lapanen tai tekee jotain mikä ei olle sille itselleen ominaista, vaikka peruskäskyt olisikin ihan hyvä osata. :)

        Kiitoksia ja hyvää kevättä sinulle tiedonlähde!

        Mielestäni salukilla on hieno luonne, ei hankala. Saluki ei ole palveluskoira, joten vaikka sen kanssa voi harrastaakin agilityä taikka esim. tokoa, niin niissä lajeissa ei varmaan kannata odottaa huikeaa menestystä.

        Saluki on omimmillaan kun se saa juosta vapaana ja siksi meidän neiti on esim. aivan hulluna viehejuoksuun ym. kaikenlaisiin takaa-ajo leikkeihin. Mukava harrastus saluki-ihmisille on maasto- ja ratajuoksukilpailut sekä näyttelytoiminta. Saluki kyllä oppii hyvin peruskäskyt, mutta joskus vaan päättää olla kuuntelematta, mikäli ei huvita taikka käskyjen noudattamisesta ei ole sille hyötyä. Parhain tapa on opetaa saluki sellaisilla makupaloilla tai palkinnoilla, joita se ei voi vastustaa =)

        Saluki sopii myös kerrostaloon, se on todella hiljainen. Tietenkin saluki vaatii ulkoilua niinkuin kaikki koirat, mutta loppujen lopuksi on helpompi, koska se ei kotona ollessa vaadi jatkuvaa touhuamista kasvettuaan aikuiseksi. Meidän neiti rakastaa pitkiä päiväunia sohvalta ja sängyltä toiselle :)huonolla ilmalla neitiä saa houkutella ulos! Salukin mielenterveydelle tärkeintä on tarpeen päästä juoksemaan vapaana melkein päivittäin turvallisella alueella.

        Meillä oli kissa kun saluki tuli meilen ja niistä tuli tosi hyvät ystävät. Ei ikinä mitään ongelmaa. Kissa tosin oli selvä johtaja perheessä :D

        Salukin saaminen sisäsiistiksi oli meillä ainakin helppoa, kun alusta asti jaksoi pentua viedä heti ulos tarpeille jatkuvasti. Tämä kannatti, koska meidän tyttö oli täysin sisäsiisti jo 4 kk ikäisenä.

        Salukin kanssa elämä ei ole tylsää, vaan hauskaa.. pentuna saluki varsinkin on varsin puuhakas ja energinen. Saluki on myös todella laumaansa rakastava ja osoittaa sen myös. Mikä onkaan ihananpaa kuin loikoilla sohvalla saluki kainalossasi :)


    • kaisaaaaaaaa

      Enhän mä oo ku neljä vuotta myöhässä, mutta vastaan silti, jos joku muukin etsii tietoa salukista.

      Saluki on perusystävällinen koirarotu. Se ei sinänsä ole kovinkaan kiinnostunut omistajan käskyttämisestä, mutta ei se dominoivakaan ole. Jos siis yksinkertaisesti koiralle jaksaa osoittaa, että "minuahan totellaan", niin kyllä se sitten tottelee. Enkä todellakaan tarkoita, että kun koira on pihalla, ja sanot "istu", niin se istuu. Ei todellakaan.

      Salukit, varsinkin lyhytkarvaiset, ovat aikamoisia hienohelmoja, eli sadesää ja vesilätäköt ei innosta yhtään. Lumeen suhtautuu ihan positiivisesti ainakin meillä kaikki kolme sileetä.

      Lapsiperheissä oikein hyvä, koska on lapsiystävällinen, eikä jatkuvasti riehu ja roiku kannoilla.

      Meidän kolme salukia viedään joka viikonloppu metsään juoksemaan. Se on ihanaa rentoutumista myös ihan itselleen. Pitää vaan olla varovainen, että missä päästää irti. Ja lisäks ennen ku vie aidatulta alueelta pois niin luoksetulon pitäs olla kunnossa, samoin sen, että koira antaa kytkeä itsensä hihnaan. Tän harjottelu pitää alottaa jo pentuna, koska kun salukilla on hauskaa ,se ei malta lopettaa.

      Lisäksi yksi koirista käy näyttelyissä ja juoksutreeneissä & juoksukilpailuissa.

      Matkustaminen on aika helppoa, koira vaan tarvii tietenkin tilaa, missä ikinä meneekään. Laukussahan sitä ei voi kantaa, eli autossa pitäis just olla sitä omaa tilaakin. Salukithan rakastaa pehmeitä paikkoja, eli mitä enemmän peittoa ja tyynyä saluki saa, sitä enemmän se nauttii.

      Itse en sanoisi salukia itsepäiseksi. Se ei mene oman tahtonsa mukaan, mutta aina sitä ei huvita totella. Se ei oo sellanen temppu ja leikkikoira, jonka kanssa käydään tokossa ja jota lääpitään ja jolle ei anneta omaa rauhaa. Se tietenkin rakastaa ja leimautuu omistajaansa (joskus jopa melkeinpä liiankin paljon), mutta silti se haluaa omaa rauhaa ja tilaa.

      Saluki on ikuinen ystävä.

      WARNING: saluki tulee syliin!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      119
      783
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      20
      716
    3. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      639
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      567
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      517
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe