Nissan pick-upin takakaarien vaihto menossa työn alle. Sisäpuolelle ajattelin pahinpiin kohtiin ja saumoihin täräyttää ensin rostex/ferrex ruosteenestoa pohjille (jos ei kaikkia ruostejämiä saa pois). Ja sitten päälle "kosteussuluksi" inerta primer 5:sta. Ja lopuksi vielä massaus.
Ulkopinnan saakin sitten hiottua pellille, joten siihen vain pelkkä inerta. Pensselillä toki sekin.
Kysymyksiä: Alkaako tuo epoksi Inerta kuplimaan/reagoimaan rostexin päällä? Ja voiko sitä sipaista huoletta myös ulkopuolelle kitin päälle ??? ( kyllä, kitti tulee puhtaalle pellille)
Myöhemmin sitten auto ylimaalataan kokonaan jollain epoksilla. ehkä kesällä 2009, jos ei ruoste ole puskenut siihen mennessä läpi :)
Rostex + Inerta primer 5
-pt78-
1
2492
Vastaukset
- yankee
Mulla on jenkki -vm 70. -87 tehtiin alustalle kestävä ratkaisu: hiekkapuhallus-hitsaukset-hiekkapuhallus-tarkistus-hitsaukset-inerta-epoksipiki. koteloihin vanhaa tuhtia oljyä. ei ruosteen ruostetta vieläkään. suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474015- 1314003
- 693763
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262958Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72547Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332329- 272244
- 2042131
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4491844