Aiotko hakea?
Mitä mieltä olet tarjonnasta tällä kerralla?
Mitä mieltä olet tarjonnasta tällä kerralla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Aiotko hakea?"
Ainoastaan yhtä tonttia Ikurista.
"Mitä mieltä olet tarjonnasta tällä kerralla?"
Pettymys. Liian pieniä.
Olisitko halukas ostamaan puolen hehtaarin tontin haja-asutusalueelta alle 40 km päästä keskustorilta, Tampereelta kuitenkin.
Minkälainen tontti? Missä päin? Hinta?
Ei oikein kiinnosta nuo 600-800m2 tontit. Pieniä ovat kuin patalaput, lämmitysmuoto sanellaan kaupungin toimesta (= kaukolämpö), maksut määräytyvät saman instanssin taholta ja tuntuu melkein mahdottomalta saada minkäänlaiselle talolle rakennuslupaa. Joskus tuntuu että hyväksyjät haluavat että uudet asukkaat asuvat pienemmissä huoneissa kuin he itse.
Mutta kun hurauttaa 20min Tampereelta ulos, saa 6x isomman tontin 1/10-osa hinnalla. Haittapuolina on että säästyneillä rahoilla voi ostaa taloon pari autoa lisää, joita pääsee lyhentämään verotuksessa mainitulla työmatkavähennyksellä. Myös asuminen on halvempaa eikä aina tarvitse ihmetellä nousevia maksuja.
Kuten jo mainitsin, ei pahemmin kiinnosta nuo "velkapellon" tontit.