Lauantain tutustumisajossa VW Touran 2.0 TDI Trendline sai hyvän arvostelun. Timo Turkulan kommentit autosta ovat hyvin samansuuntaisia mitä omalla koeajollani havainnoin.
Auto on mitä mainioin ajettava, ohjaus on tarkka ja tunnokas. Suorituskyky ja moottorin vääntö sekä pieni kulutus ovat auton parhaita puolia.
Monikäyttöisyys ja tilat vakuuttavat.
Ulkonäön suhteen käytännöllisyys on sanellut muodot. Itse pidän sitä tyylikkäänä, joskin hiukan liian pikkubussimaisena.
Hinta vaan on kova, mutta löytyyhän varusteissa...
HS kehui Touranin
15
2875
Vastaukset
- tdi96
Pitäisiköhän peruuttaa Touranin tilaus, kun niin kovasti kehuttiin, eikä juurikaan moitittu;) Kuulosti niin epätodelliselta, että täytyy olla miinakenttä viritettynä...
- Pauli
...Eli kokemukseni perusteella passatista, jonka tukivarsien nivelet naukuvat ja kitisevät, pelottaa hieman.
Nimittäin Touranissa on lisäksi takanakin tämä nelipiste-tuenta, mikä lisää vikariskiä.
No, ehkä olen skeptinen, mutta kun ajo-ominaisuudet paranevat näillä monipiste-tuennoilla, niin kestoikä pienenee, ellei sitten nivelten laatu ole parantunut.
Touran oli kyllä mukava ajettava. Ainoa negatiivinen huomio;
Suhina etu-ikkunan tiivisteestä ei mielestäni kuulu asiaan!
- ???
Ei kai vain jossain halpis maassa?
- Pekka
Kyseinen auto on tehty Slovakiassa. Toivottavasti osaavat tehdä muutakin kuin pelata jääkiekkoa.
- SVL
Pekka kirjoitti:
Kyseinen auto on tehty Slovakiassa. Toivottavasti osaavat tehdä muutakin kuin pelata jääkiekkoa.
kyllä myyjä sanoi että touranit tehdään saksassa.kun asiaa nimenomaan kysyin.
- Pekka
SVL kirjoitti:
kyllä myyjä sanoi että touranit tehdään saksassa.kun asiaa nimenomaan kysyin.
Taisi kuitenkin olla se uusi katumaasturi joka tehdään Slovakiassa, taisin muistaa väärin.
- b.z.b.e
tuolla rahasummalla alkaa saamaan jo autonkin...
mitä varustetasoon tulee niin kyllä aika köyhä on sekin verrattuna nipponin tuotteisiin.
ja sitten vielä tuo tyyyyyyyylsä ulkonäkö ja vielä tyyyylsempi kojelauta!
mutta jos saa kaupan päälle samat elektroniikkahuolet kuin golfeissa niin mikäpä ettei!- Jukka
Hinta on kyllä kallis, mutta vakiovarusteisiin kuuluu sentään mm. 6 turvatyynyä, vakionopeussäädin, ilmastointi, ESP, radio-CD.
En usko että japsit saa mitään järkevämpää varustetta lisää laitettua...
Muuten auto on valmistettu Saksassa. - SVL
Jukka kirjoitti:
Hinta on kyllä kallis, mutta vakiovarusteisiin kuuluu sentään mm. 6 turvatyynyä, vakionopeussäädin, ilmastointi, ESP, radio-CD.
En usko että japsit saa mitään järkevämpää varustetta lisää laitettua...
Muuten auto on valmistettu Saksassa.tosin osa noista ylläluetelluista varusteista(vakionopeuden säädin)on vasta Trendline varustetasossa.
- 2,0 TDI
SVL kirjoitti:
tosin osa noista ylläluetelluista varusteista(vakionopeuden säädin)on vasta Trendline varustetasossa.
Halvallahan ei Suomesta autoa saa, mutta mihin Tourania vertaa, Zafira saman kokoinen ja dieselinä kalliimpi, muut "tila"autot pienempiä tai pykälää isompia.
Fordilta tulee samaa kokoa syksyllä myyntiin ja Renautilta Scenic (7-paikainen) joskus loppuvuodesta. - Golf
Kertoisitko mitä elektroniikkahuolia Golfeissa on.
Tunnen neljä Golfin omistajaa eikä kenelläkään ole elektroniikkaongelmia. Se taitaakin olla made in nippon provo.
- Jaa
jos hieman ilkeästi tiivistetään "autolehti" Aftonbladetin vertailu Scenicin kanssa.
- JPi
Heinäkuussa kävimme vaimon kanssa koeajolla:
jo 74kW:n TDI-koneella Touran kulki iloisesti, tilaa ja varusteita riitti, oli kaikin puolin ilo ajaa... mutta Passatin TDI-farkkuun kuitenkin päädyimme: karkealla alustalla Touran rapisi ja kitisi, kaiketi ne kaikki 35? lokeroa ja boxia kansineen kaiketi kertoivat olemassaolostaan. Muuten erinomaisen (mm. kummallekin puolelle oma säätö) automaatti-ilmastoinnin auringossa näkymätöntä näyttöä ihmettelimme myös. Passatista huokui kuitenkin jokin tarkemmin erittelemätön laadukuuden tuntu, auto oli hiljaisempi ja varsinkin penkit (Trendline varustelutaso kummassakin) olivat ensivaikutelmaltaan kertaluokkaa paremmat. Passatissa tuli vähän "kaukana kavala maailma" fiilis... Laadukkuudesta myyjä totesi nuivasti, että hyvä ja fiksu autohan se Touran on, mutta tehdäänhän se Passatti vähän eri tavalla... mahtaako Touranissa olla huonommat katteet? Päätökseemme kyllä hiukan vaikutti muotoilun lisäksi (tämä varsinkin vaimon mielipide) myös usean kuukauden toimitusaika. Jos uuden Touran 2.0 TDI:n hinta olisi ollut hiukan alempi, olisi kitinät osittain ehkä antanut anteeksi! - tesipeli
Uusi alusta on epäonnistunut melun osalta. Oma kokemus moottoritiellä alkukesästä toi ongelman esiin heti. Ruottalaisessa teknikens värld lehden testissä samalle alustalevylle tehty Audi A3 oli selvästi meluisampi kuin Reanult Megane. Eli tuleva uusi Golf on jo looseri ennen esittelyään. Ilmeisesti saksan autosuunnitelijat eivät ymmärrä suomalaista nasta-asfalttia. Volvo tuntuu ymmärtävän tämän pohjoismaisen ongelman hyvin.
- MLA
Omaani odottelen saapuvaksi syys-lokakuun aikana.
Koeajoin itse toukokuussa 2l TDI:n ja siihen tietenkin ihastuin heti.
Aika pitkälle olin samaa mieltä HS:n toimittajan kanssa. Itse en kokenut 'melua' mitenkään pahaksi, päinvastoin samalta jollei hieman pahemmalta oma Golf IV Variant kuullosti kun sillä sitten taas lähti ajamaan :)
Kitinöitä muoviosista en huomannut ajaessani - pidin autoa koeajossa yön yli, joten ehdin ajella reilusti. Suhinan itsekin huomasin kuljettajan puolen ikkunoista kuuluvan moottoritienopeuksilla, mutta sitä en itse pitänyt mitenkään pahana.
Omien sovittelujen jälkeen totesin Touranin olevan tilavampi kuin Passat, mitä tulee takana lastenistuimien pitämiseen ja 7-paikkaisuus tuo vielä tietenkin lisätilaa (aina kun sitä sattuu tarvitsemaan).
Tavaratilan vähyyden 7-paikkaisena ajattelin tarvittaessa paikata 900l suksiboksilla, johon mahtuu kahdet rattaatkin helposti :)
Ainoa negatiivinen fiilis on odotusajan pituus. Itselle ei ole vieläkään varmistettu tehdasviikkoa (seilaa 35-40 viikkojen väliä) - auton tilasin kesäkuun alussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750