Luulenpa että meidän uunin alalokerossa on käynyt hiiri! Siis ihan luonnon hiiri.. Uunipelti oli täynnä jotain hiirenpaskan näköistä, enkä tajua mitä muutakaan se voi olla.
Nyt tulee outo kysymys, johon en oikeastaan edes odota vastausta. Olen käyttänyt uunia, mutta en kuitenkaan ole ottanut sieltä alalokerosta mitään. Tämä "hiirenpaska" on siis kuumennut, ja on sellaista kärähtänyttä. Jos se olisi paskaa, niin olisiko se kärähtänyt vai sulanut?
Eikai hiiri uuniin sisään ole voinut mahtua? Kiva syödä jotain hiirenpaskan seassa valmistunutta ruokaa..
Hiiren paskaa uunissa!
4
3447
Vastaukset
- Hiirienystävä
Ensinnäkin, kyllä se hiiren jätös kuumenee ja kärähtää samalla tavalla kuin ihmisenkin tai ihan minkä vain elukan jätös tai ihan vaikka ruokakin.
Miten sinun tulisi nyt toimia, on tarkistaa ettet hiiriä vain paistele, paistellessasi ruokaa. Kakat voi puhdistaa ihan tavallisen uunin puhdistuksen aikana ja kaikki pitäisi olla hyvin näin.
Ja mitä ruoan valmistuksesta hiirenpaskassa tulee, niin turha tuota ajatella. Hiiren jätös tuskin hypähtää ruokaasi, vaan se on siellä pohjalla. Mikäli se on ritilällä niin......... No siis, miksi ihmeessä ensinnäkin paistat ruokaa suoraan ritilällä tai yleensäkin pohjalla? Eikö jokin vuoka tai pelti olisi fiksua pistää alle? Nimittäin mikäli olet valmistanut ruokasi ILMAN alusastiaa, luulen sinulla olevan suurempia hygienisiä ongelmia, kuin se hiiren jätös.
No joo, no tuon verran pystyin sinua tosiaan auttamaan.
Eli lyhennettynä ehdotan siivoamaan uunin pohjan hiiren kakasta ja pistämään seuraavalla kerralla ruokasi ensin johonkin astiaan ennen uuniin tyrkkäämistä.
Lisäksi muistuttaisin, ettei se hiirenkään kakka ole niin elävä, että se tunkisi itsensä ruokaasi. Jos sellaisen siis löydät ruoan otettuasi uunista, on mahdollista että sen on joku muu laittanut sinne.
Onnea! :)- Hiirienystävä
Eli luin tuon juttusi väärin ja pahoittelen sitä.
Muuten sama juttu, mutta puhdista siis se pelti, ei koko uunia (vaikka sekin kyllä kannattaa). Ja pistä leivinpaperi pellin päälle ennen uuniin tyrkkäämistä.. Itse en ikinä ole pistänyt pellille mitään ilman leivinpaperia.
Onnea! :) - alkup.
Hiirienystävä kirjoitti:
Eli luin tuon juttusi väärin ja pahoittelen sitä.
Muuten sama juttu, mutta puhdista siis se pelti, ei koko uunia (vaikka sekin kyllä kannattaa). Ja pistä leivinpaperi pellin päälle ennen uuniin tyrkkäämistä.. Itse en ikinä ole pistänyt pellille mitään ilman leivinpaperia.
Onnea! :)Tätä hiirenpaskaa ei siis ollut uunissa sisällä, vaan siellä lokerossa sen alapuolella, jossa yleensä säilytetään niitä peltitouhuja. Enkä ole paistanut mitään ilman leivinpaperia, se olisi tietenkin epähygienistä. Koko juttu meni näin: otin pellin pois ja aioin laittaa uuniperunat siihen (leivinpaperin päälle). Huomasin sen olevan likainen ja päätin laittaa ne vuokaan. Laitoin perunat uuniin vuokassa ja aloin putsaamaan peltiä, jolloin vasta huomasin että lika on epäilyttävän näköistä.
Perunat olivat siis jo uunissa kun huomasin tämän, tietenkin pesen sen ennen seuraavaa käyttökertaa. Söin kuitenkin vaikka ruokahalu kummasti katosikin, ja olen vielä hengissä :)
- Pällinpaska
Aika hiton hieno asia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2226286Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1875866Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155454Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j744134Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393482Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212996Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan62467Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2402361- 1302244