mitäs mieltä ootte

maljakko

elän härkä herran kanssa ja olen ns.kotiäiti ja hän on tyytyväinen kun olen kotona.itsellään hänellä on työ missä näkee ihmisiä ja on kummankin suku puolten kanssa tekemisissä.se ottaa joskus itseäni aivoon.nyt kun itse olen alannut puhumaan työelämästä ja omista tulevista menoistani niin kappas,ihan niinkuin hätä olisi tullut herralle käteen.ei kannusta yhtään työtä koskevissa keskusteluissa eikä kurssi asioissa.lapsetkaan ei enää tarvitse äitiä kotona.johtuuko tämä härän mustasukkaisuudesta vai omistushalusta,vaikka yrittää esittää aina että ei olisi mustasukkainen.

2

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoopi

      härkää vuosia kestänyt entinen kotiäiti. Epäilen että koet vielä tiukan taistelun sen suhteen että palaatko "normaalielämään" eli työhön, ystävättäriin vapaa-ajan merkeissä yms. Pidä puolesi sillä tiedän myös sen että olisi helppo alistua rakkaansa tahtoon. Loppupeleissä molemmat hyötyy =)

    • cauris

      Itse olen hyvin voimakas ja uratietoinen nainen. Minulla on aina ollut päämääriä ja pitänyt niistä kiinni, haluan olla elämässäni jossakin ja tehdä jotakin mistä pidän. (Tyypillistä kaurista varmaan...)

      Olen ollut härän kanssa kuutisen vuotta, hän on aina ihaillut minussa päämäärätietoisuuttani ja sitä, että etenen urallani eteenpäin. Hän ei ole koskaan ollut mustasukkainen menoistani tai tekemisistäni. Jos sitä joskus on ilmennyt, se on ollut sopivaa ja kiusoitellen esitettyä, mikä kertoo mielestäni välittämisestä ja rakkaudesta.
      Eikä mies ole mikään nössö, ei varmasti olisi pulaa naisista, mikäli sinkkumies olisi.
      Siksi minusta on mielenkiintoista tämä sinun yhtälösi, että mies ei pidäkään sinun ajatuksistasi lähteä työhön ja kehittämään itseäsi. Ehkä hän salaa ihailee sitä, mutta pelkää, että et olisi hänestä enää jollakin tapaa riippuvainen, vaikka et varmasti ole sitä nytkään? Riippuvaisuus on härälle hyvin suhteellinen käsite. Jos hän tietää, että hän on sinulle elämäsi ykkönen, jos osaat osoittaa sen muilla tavoin, hän lopettaa sinun menoistasi vouhottamisen. Kyseessä on jälleen kerran luottamus. Koska hän haluaa antaa sinulle kaikkensa ja lopulta sisimmässään pelkää, että se ei riitäkään. Kun olet itsenäinen ja liikkuvainen, mitä hän voi sinulle tarjota? Hän siis kiukuttelee, hän pelkää muutosta. Tee omat valintasi, mutta muista samalla osoittaa, miten paljon häntä arvostat. Silloin hän lakkaa pelkäämästä sinua ja sitä, onko hän riittävä sinulle.
      Härän suurin ongelma kaikissa suhteissa on se, että he haluavat antaa kaikkensa ja tekevätkin niin. Muiden tarpeet menevät heidän omiensa edelle. Jos tulee tilanne, jossa he kokevat, että he eivät riitä, tapahtuu muutosta. Härkämies on äärimmäisen herkkä. Härän ei tarvitse antaa hallita ketään, he eivät siihen kykene. Se ahdistaa heitä vain entisestään. Heidän täytyy antaa tuntea itsensä tärkeiksi kumppanin elämässä. Pienikin vähättely ja huomiotta jättäminen voi olla kohtalokasta härkäsuhteelle. Kovinkaan moni merkki ei osaa pitää miestä onnellisena tällaisissa asioissa. Nykynainen on kasvatettu siihen, että ollaan tasa-arvoisia miehen kanssa. Se on totta, mutta koskaan ei saa unohtaa olla naisellinen.

      Itse olen kyllä pariinkin otteeseen kiehahtanut kuin tulivuori ja osoittanut, että rakastan härkämiestäni ja arvostan häntä, koska omaan itse älyä arvostaa ja samalla rakastan omasta vapaasta tahdostani. Kun se on mennyt perille, olemme tulleet tasavertaisiksi, eikä meillä käydä tuollaisia kamppailuja enää.
      Härkämiehen kanssa oleminen ei ole koskaan itsestäänselvyys. Se on suhteista ehkä antoisin (?) mutta vaatii myös eniten työtä. Kun härkä luottaa ja ymmärtää, ettet ole menossa minnekään hänen viereltään, hän puhkeaa kukkaan ja rentoutuu. Hän auttaa sinua urallasi ja rakentaa yhteistä tulevaisuutta kanssasi.

      Voi kuulostaa typerältä, mutta kysynpä vain:
      Kuinka moni härkämiehen kanssa kamppaileva nainen muistaa hymyillä miehelle päivittäin, koskettaa hellästi ohimennessään, sanoa jotain kaunista tai flirttailla?
      Se ei ole helppoa jos on ympäriväsynyt ja pettynyt, kokee ettei saa mitä antaa. Mutta kun jaksaa antaa, sen maksaa itsensä takaisin loppupeleissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe