UPEA XF

Mietinnässä

Kun kopioidaan vähän Lexusta ja vielä vähän enemmän Aston Martinia, niin saadaan aikaan UPEA Jaguar XF!

Nyt taitaa kyllä jäädä Audi ja BMW ostamatta, ja pihaan tulla Jagge. Köyhänä täytyy tyytyä kyllä tuohon dieseliin, mutta hyvä sekin.

10

1890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkoisen XF:n

      Kyssähän se tosiaankin on edestä Seat ja sivulta Mondeo.

    • yhtäläisyydet

      Saman suunnittelijan Ian Callumin luomuksia ovat niin Jaggen uusin XK kuin Aston Martin DB7, joten ihmekös tuo, että XF:llä on jotain yhtäläisyyttä niiden kanssa.

    • kokonaisuudessaan...

      Muotoilu on pettymys. Sivuprofiili on ok mutta keula surkea. Tuossa luokassa muotoilun pitää kokonaisvaltaisesti viestiä, että ratissa on yli-ihminen ja menestyjä ja sitä XF:n keula ei tee, se on hyvin laimea, aneeminen. Jopa Lexuksen pikkumalleissa on enemmän "munaa" keulassa. Häviää uudelle Mondeollekin siinä.

      • oikein....

        Teille über-pelleille on ihan oikein että Jaggen naama pilattiin, nyt on kuin korean tai japonian peli.

        PS. Tekin vanhenette, voimanne ehtyvät, kenties joudutte viimeisinä vuosina vanhainkotiin. Toivottavasti sitten edes osaisitte arvostaa hoitajaanne, meinaan ehkä sitten tajuatte olevanne ihan tavallisia kuolevaisia.


      • Yli-ihminen
        oikein.... kirjoitti:

        Teille über-pelleille on ihan oikein että Jaggen naama pilattiin, nyt on kuin korean tai japonian peli.

        PS. Tekin vanhenette, voimanne ehtyvät, kenties joudutte viimeisinä vuosina vanhainkotiin. Toivottavasti sitten edes osaisitte arvostaa hoitajaanne, meinaan ehkä sitten tajuatte olevanne ihan tavallisia kuolevaisia.

        Eipä ole tullut mieleen, että Jaguarin omistaminen tekisi yli-ihmiseksi. Tai kenties pelkkä sen arvosteleminen.

        No, voihan se tietenkin johtua toisten loputtomasta kateudestakin.


    • Heikki

      Kun autolla on hintaa lähes 100 000 euroa, niin autoa ei ole tarkoitettu vain muutaman vuoden käyttöä ajatellen.

      Millaiselta XF näyttää 7-10 vuoden kuluttua? Toimivatko moottoroidut kojelaudan härpäkkeet edelleen? Nyt tuntuu, että auto on vain hieman parenneltu Mondeo kojelaudan kiiltävine listoineen.

      Muotoilullisesti onnistunut laatuauto vanhenee kauniisti ts. ikä ei vielä 10-vuotiaanakaan pistä pahasti silmään. Mahtaako XF yltää tähän?

      • **mistä ihmeestä**

        "Nyt tuntuu, että auto on vain hieman parenneltu Mondeo kojelaudan kiiltävine listoineen. "


        Mistä ihmeestä sen Mondeon tempaisit? Kas kun ei Nissan...


    • Koeajon varannut

      Joskus kuukausia sitten listauduin johonkin Jaguarin palveluun, että saa tietoja ja koeajon XF:lle. Kutsu julkistamiseen tuli, ja kävinkin, ja myös toiseen esittelyyn liikkeessä (en käynyt). Sittemmin on ollut täysin hiljaista. Jo ensiesittelyssä ihmettelin vähäistä mielenkiintoa myydä autoa vaikka olen sitä vakavasti miettinyt. Nyt tuosta "olen" on tulossa "oli", sillä jos sitä ei haluta myydä niin en minäkään sitä väkisin ala tilailemaan. Jos minulla olisi firmassa tuollaisia myyjiä antaisin kenkää saman tien. Aika outoa "palvelua" - ilmeisesti ei ole provikaliksa.

    • .Alfisti.

      Luokkansa komein peli, ehdottomasti.

    • jaggemiäs

      Ei tuo XF uppoa vieläkään meikäleiseen! Tylsä, tylsä ja tylsä! Alle 19" pyörillä näyttää vieläkin tylsemmältä.

      XJ näyttää siltä miltä jaguarin pitää näyttää. Pitkä, leveä ja matala, siis jaggemainen.

      Tämä uusi XF näyttää minusta lähinnä jollekin vm.99 Buickille tms. ameriikan vauhtisämpylälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe