Jos v.2007 on rekisteröity 627 ragdollia, niin en voi kyllä olla ihmettelemättä, etteikö jo ala olla kyse tehtailusta.
KUINKA PALJON PENTUJA ON TEHTY TESTAAMATTOMILLA KISSOILLA (HCM & PKD)???????
Kissoja rekisteröitiin sitä edellisenä vuonna 539.
UUDET OSTAJAT!
OLKAA TARKKANA MITÄ OSTATTE.
Muistakaa nyt ihmeessä pyytää testitulokset vanhemmista älkääkä uskoko vakuutteluita testaamattomien vanhempien terveydestä.
Pentu on kallis sijoitus ja jos sen elinikä on alle 4 vuotta, niin se on vieläkin kalliimpi sijoitus.
Älkääkä uskoko mihinkään huuhaa takuuisiin perinnöllisten sairauksien varalta! 2 vuotta ei riitä esim. HCM puhkeamiseen (puhkeaa n. 4 vuotiaana)ja takuun antavat kasvattajat sen hyvin tietävät. Kusettavat vain tyhmää ostajaa, vakuuttamalla, kuinka hyvää tuo 2 vuoden takuu on.
MUISTAKAA EHDOTTOMASTI katsoa kuinka paljon pentuja teetetään kissalassa josta pennun meinaatte ostaa.
Jos narttua pennutetaan jatkuvasti, on se pentujen tekokone.
Narttua saa käyttää pennuttamiseen vain 3 kertaa kahden vuoden sisällä ja moni ei tätä tiedä (ostajat)!!!!
TARKKANA SIIS MARKKINOILLA!!!!!!!!
RAGDOLLEJA REKISTERÖITY 627 !!! v.2007 TEHTAILUA?????
7
482
Vastaukset
- piitudi
Surullista luettavaa HCM ragdolleista ja siitä kuinka kasvattajat piiloittelee ja vähättelee ongelmaa.
http://forum.incat.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1193403961
sieltä voi käydä lukemassa faktoja ragdollien tilanteesta. - ...........
Eihän pentuja voi edes rekisteröidä, jos sama emä synnyttää niitä liian usein. Rekisteröidyt kissat eivät ole silloin pentutehtailua, vaan rekisteröimättömät.
- pentu vai ei
alkaa jo olla jos 3 pentuetta joka 2 vuoden aikana teetetään ja jatkuvasti...haloo?
Onko silloin narttu muuta kuin pentujen teko kone
- Kaksi ragdollia
Kun noita juttuja lukee, niin olen entistä tyytyväisempi että elämäntilanne mahdollisti ragdollieni ostamisen Keski-Euroopasta (jossa itsekin asun). Ehkä Suomi on sitten niin pieni maa, että kasvattajia ei ole tarpeeksi kysyntään nähden.
Omat kissani tulevat kasvattajalta, joka ehdottomasti on testannut molemmat vanhemmat HCM:n ja PKD:n varalta. Kasvattajan kissat testataaan joka vuosi eikä ikinä ole ollut positiivisia tuloksia noista. Lisäksi emolla teetetään pennut korkeintaan kerran vuodessa. - ei ymmärrä
"Narttua saa käyttää pennuttamiseen vain 3 kertaa kahden vuoden sisällä ja moni ei tätä tiedä (ostajat)!!!!"
Miten niin ostaja ei tiedä, onko rotukissa rekisteröity vai ei? Kyllä varmasti useimmat ostajat kiinnittävät huomiota, onko pentu rekisteröity vai ei. Jos pentuja teetetään useammin kuin on sallittu, niin pentuja ei voida rekisteröidä.
Oletko tehnyt tutkimuksia, mikä on keskimäärin esim. rekisteröityjen ragdollien pentujen syntymäväli, kun puhut pentutehtailusta? Eikös juuri rekisteröimättömät pennut ole sitä pentutehtailua, koska pentuja syntyy liian usein ja siksi niitä ei voida rekisteröidä. Pentujen vanhemmat eivät edes täytä rotunsa vaatimuksia ja siksi niitä ja niiden pentuuja ei voida edes rekisteröidä.- no huh huh
on se, että sulla ei ainakaan ole sisälukutaitoa ja toinen juttu on, että ei minunkaan mielestä ole normaalia jatkuvasti pennuttaa kissaa 2 vuoden jaksoissa 3 pennut.Vaikka säännöt niin sanookin, että voi tehdä.
Tyhmähän olet jos väität että kissa ei kärsi moisesta. Jaksaisitko itse pykätä lapsii kerran vuodessa, vaan siksi, ettei sitä ole kielletty.
Tuskin.
ja kyllä se tehtailuu tuntuu olevan jos nartut on paksuna sääntöjen sallimin määrin jatkuvasti, ja samaa urosta käytetään jokaisella nartulla.Kun vuosi vaihtuu, on toinen uros kierrossa ja taas samat nartut käytössä.
Ei siihen enää mitään rekkaamattomia erikseen tarvita.
Mun puolesta voit olla ihan mitä mieltä vaan mutta kyllä netistä se totuus löytyy, ku lukee sivustoja.Ei siinä mitään tutkimuksia tarvita, silmä käteen vaan ja surffaileen.
Siellähän ne on ihan julkisesti pentusivuilla.
Ja kun meet kissalan sivuille niin sieltä se vasta ura aukenee. Ei kuule tarvita mitään rofessorin tutkintoja.
Yllätys oli minullekin melkoinen ja nyt ainakin tarkkailen todella mistä pentuni ostan.
Valitettavasti.
- tavalla
vuoden rekisteröintimäärä rodulla kertoo pentutehtailusta? Eihän nuo pennut ole yhden tai kahden kasvattajan pentuja vaan useammalle kasvattajalle jakautuvia. Pentutehtailua on jos samalla naaraalla tuotetaan liian monta pentuetta tai samaa yhdistelmää käytetään jatkuvasti. Tuolla rodulla pentumäärät/pentue ovat myöskin suhteellisen suuria, taitaa olla 5-7 pentua ihan normaalimäärä.
Joskus on pakko astuttaa kovasti kiimaileva naaras uudestaan edellisten pentujen jälkeen, jotta voidaan estää kohtutulehdus - mikäli mielii naarasta ylipäätään käyttää jalostukseen jatkossa. Joillekin roduille tuo sääntö on jopa liian tiukka, koska ne ovat todellisia hormoonihyrriä ja esim. vuoden väli pennuilla on liian pitkä. Useimmat kasvattajat teettävät pennut kerran vuodessa/naaras tai jopa harvemmin.
Uroksen käyttö "jokaiselle" naaraalle peräperää voi johtua siitä, että se on kovasti merkkaava ja lähtee kastrointiin pikavauhdilla. Tällöin se käytetään niille kaikille naaraille joille on tarkoitus, leikataan ja seuraavana vuonna on käytössä toinen uros, mahdollisesti erilinjainen joka sopii edellisen uroksen jälkeläisille.
Jos itsellä ei ole kokemusta kasvatuksesta, on joskus kovin vaikeaa ymmärtää näitä asioita ja syitä miksi kasvattajat tekevät niin kuin tekevät.
Toki jos samalla kasvattajalla ja samalla naaraalla on jatkuvasti pentuja, käytetty vielä samaa urosta. Niin on aihetta tutkailla asiaa tarkemmin. Mutta ihan mutu-tuntumalla ei pidä lähteä sohimaan, kun näyttää ettei asiasta ole riittävästi tietoa. Pentuja kissalassa voi olla useitakin, mutta yleensä ne on eri naaraiden pentuja, ei sen yhden ja saman. Naarailla kun on vahva taipumus aloittaa kiimansa samaan aikaan ja jos kasvattaja ottaa esim. töistä synnytysvapaata, on tietysti helpompaa jos pennut syntyvät samoihin aikoihin.
Asioissa on aina monta puolta, kaikkea ei voi tietää ellei itse ole kokenut kasvatuksen kautta näitä.
Se toki on totta, että kannattaa katsoa tarkkaan mitä on ostamassa ja mistä sekä vaatia myyjältä kirjallinen sopimus - molempien osapuolten allekirjoittama. Kummallekin siitä oma kappaleensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952737Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83002642Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171112Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481090- 57792
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10781- 19699
- 55682