Hiuksia lähtee liikaa ?

Elän vaihdevuosi aikaa; olen huomannut, että hiukset ovat alkaneet lähteä, aivan eritavalla kuin tähän saakka. Hiukseni ovat muutenkin aina olleet ohuet, hennot, joten niistä ei olisi paljoa varaa menettää. Mutta lähtö on nyt erityisen runsasta. Muualla päin kroppaa onkin sitten taas karvankasvu mielestäni lisääntynyt, jaloissa, kasvoissa, alapäässä. Olen myös pannut merkille, että mm. vartalon iho on erittäin kuiva, joka on myös uusi juttu kohdallani, eli iho hilseilee, rasvata pitää jatkuvasti. Kuuluuko nämä tämän ikäkauden oireisiin.. vai olisiko jotain muuta. Kilpirauhasarvot on katsottu viimeksi reilu vuosi sitten, oli ok. Onko muilla "ongelmia" hiusten kanssa ??
6808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla myös ihon kuivuutta. Varsinkin jalat ovat kuivat, toisinaan saa raapia vaikka ei sais raapia. Väliin kutisee koko kroppa. Rasvata saa jatkuvasti.

Äänestä

Koetappa Efamol helokkiöljyä ja B-vitamiineja lisänä. Mulla ainakin on auttanut iho ja hiukset huomattavasti parantuneet.

Äänestä

Kokeilla voi myös olisiko apua sinkistä ja vehnäalkioöljystä.

Äänestä

Naisillakin on hyvin tavallista ns. androgeeninen, miestyyppinen hiustenlähtö, jolloin tukka harvenee selkeästi pääliosastaan. Kyse on siis vähän geeniperimästäkin. Jos karvankasvu muualla vartalolla on mielestäsi epänormaalin runsasta (ei siis muutama partakarva leuassa) kannattaisi ehkä jutella gynekologille.
Toistaiseksi ainoa tuote, jonka on tieteellisesti todettu auttavan naisten androgeeniseen hiustenlähtöön, on apteekin Rogaine (Recrea) Tuote on ulkoisesti hiuspohjaan aamuin illoin laitettava liuos.
Omaan hiustenlähtöongelmaani sain siitä avun, mutta huomautan, että näkyviä tuloksia alkoi tulla vasta n. vuoden käytön jälkeen (käyttöä takana nyt jo yli 5 vuotta) Lisäksi tuote kuivattaa aikalailla hiuspohjaa, kutinaakin aiheuttaen, johon kuitenkin löytyy apu apteekin ketokonazol-shampoolla kuureina käytettynä. Tämän tuotteen käyttöön on siis sitouduttava loppuiäkseen...ja toimiiko se, selviää vain ja ainoastaan pitkäjännitteisellä kokeilulla, luovuttaa kannattaa siis vasta n. vuoden käytön jälkeen.
Miestyyppinen hiustenlähtö voi naisillakin alkaa jo huomattavasti ennen vaihdevuosi-ikää, mutta usein myös juuri silloin. Helpoimmin se tosiaan on tunnistettavissa siitä, että hiustenlähtö on runsasta erityisesti otsalla ja päälaella, hiusten pituuskasvu hidastuu, koska karvan elinkaari lyhenee puolenvuoden tietämiin, eli hius kasvaa vain n. 4-7cm pitkäksi, ja irtoaa (kun normaali elinkaari on 4-8 vuottakin, jolloin siis pituutta ehtii kasvaa 50-100cm)
Jos hiustenlähtö ja muut oireet on alkanut vasta hiljakkoin, kannattaisi varmuudeksi ehkä tarkistuttaa kilpirauhasarvot uudelleen, jotta suljetaan pois tämä vaihtoehto.

Äänestä

Sain vaihdevuosiongelmiin ja pahoihin, usein toistuviin kuumiin aaltoihin hormoonilaastarin (nimeä en enää muista). Olen 58 v.

Aluksi kaikki meni hyvin mutta puolen vuoden käytön jälkeen alkoi tukka lähteä. Ei tukottain, vaan tasaisesti joka puolelta, todella runsaasti. Aamuisin oli "lavuaari täynnä" pitkiä hiuksiani. Sitä jatkui kuukauden. Onneksi minulla on paksu tukka, silti päänahka jo häämötti.

En käyttänyt muita lääkkeitä, eikä elämäntapani ollut muutenkaan muuttunut. Gynekologi ei ollut kuullut tällaisista sivuoireista ja oli epäileväinen.

Kun jätin laastarin pois, alkoi tukka pysyä päässä !!! Hormoonit vaihdettiin toisenlaiseksi (tiboloni), eikä ongelmia ole enää ollut. Tukka kasvaa taas kovaa vauhtia.

Suosittelen gynekologille menoa, eiköhän lääke löydy sinullekin.

Kannatan luontaishoitoja ja -lääkkeitä, mutta ne eivät enää tehoa minun vaihdevuosioireisiini, aluksi kylläkin.

Äänestä

Vaihdevuosissa tukkaa lähtee ja se hiustenlähtö on jotenkin hormonaalista, sanotaan, samoin kuin e-pillereiden jälkeen ja synnytyksen jälkeen. Monille tulee vaihdevuosissa kilpirauhashormonin puute. Se aiheuttaa hiustenlähtöä, ja sitä selitetään sillä, että oma hormonitasapaino on ihan estrogeenipainotteinen (kun keltarauhashormonia ei enää tule), ja estrogeenihan estää kilpirauhashormonia. Tästä ehkä oli kysymys sen kirjoittajan kohdalla, joka sai estrogeenikorvaushoidosta hiustenlähtöä.

Mutta myös ylipaino aiheuttaa tässä iässä hiustenlähtöä. En tiedä liittyykö se siihen, että rasvakudoksesta tulee niin paljon estrogeeniä "kehiin", vai siitä, että lihottavaan elämäntapaan liittyy runsas insuliinin erittyminen ja insuliini vie myös hiuksia. Jos susta tuntuu, että tämä on sun ongelmasi niin tällaisen hiustenlähdön voi pysäyttää.

Aika monet saavat kuitenkin ostaa peruukin sitten, kun ikää on enemmän. Tai ainakaan se ei ole harvinaista.

Keväisin hiuksia lähtee enemmän, meille tulee "kesäkarva" kun aurinko antaa melatoniinille vähenemiskäskynsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polkka-vm57 kirjoitti:

Elän vaihdevuosi aikaa; olen huomannut, että hiukset ovat alkaneet lähteä, aivan eritavalla kuin tähän saakka. Hiukseni ovat muutenkin aina olleet ohuet, hennot, joten niistä ei olisi paljoa varaa menettää. Mutta lähtö on nyt erityisen runsasta. Muualla päin kroppaa onkin sitten taas karvankasvu mielestäni lisääntynyt, jaloissa, kasvoissa, alapäässä. Olen myös pannut merkille, että mm. vartalon iho on erittäin kuiva, joka on myös uusi juttu kohdallani, eli iho hilseilee, rasvata pitää jatkuvasti. Kuuluuko nämä tämän ikäkauden oireisiin.. vai olisiko jotain muuta. Kilpirauhasarvot on katsottu viimeksi reilu vuosi sitten, oli ok. Onko muilla "ongelmia" hiusten kanssa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu