tahrat pois

Millä keinoin te muut olette saanut vaatteista tahrat pois? Kyseessä meil on lähinnä ruoan jättämiä tahroja, mm.porkkana, marja, rasva. Olen kokeillut yhtä tahranpoistoainatta tuloksetta, joten vinkkejä otetaan vastaan.
7345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä vannon sappisaippuan nimiin. En ole enää näitä markettien myrkkypurkkeja käyttänyt vuosiin. Tosin ihan kaikkea sekään ei pelasta, jos tahra on tosi pahasti pinttynyt - mutta silloin ei taida auttaa enää mikään. Tahrathan pitäisi poistaa mahdollisimman tuoreena. Tosin kerran mulla oli puserossa vanha rasvatahra, joka ei lähtenyt pesussa pois. Mutta useamman kerran kun pesin sappisaippuan kanssa, niin johan lähti!

Äänestä
  • olenkin kuullut moisesta saippuasta, mutta mistä sitä löytää?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    olenkin kuullut moisesta saippuasta, mutta mistä sitä löytää?

    Täällä pääkaupunkiseudulla olen ostanut sitä Helsingissä poiketessani ekokauppa Ruohonjuuresta. Näin sitä myös luontaistuotekaupassa Myyrmannissa. Monista nettikaupoista saa, jos omalla paikkakunnalla ei ole eko-/luontaistuoteputiikkia. Ruohonjuurella on nettikauppa myös. Samaten moni kestovaippoja myyvä nettiliike pitää valikoimissaan sappisaippuaa, koska se on verraton apu myös kakkatahroihin.

    Äänestä

käytetään nestemäistä pesuainetta. Jos on tahranen vaate niin laitan ensin nestm. pesuainetta suoraan tahroille ja vastan muutaman tunnin tai jopa päivän päästä pesen vaatteen. Lähtee uskomattoman hyvin. Ennen pulvereilla ei tahtonut lähteä.

Äänestä

homcare jälleenmyyjä ja osta siltä white pesupulveria ja sit sitä pesuntehostajaa, niillä puhdistuu tosi hyvin! eikä jätä tuoksuja, kestää allergisillakin! meillä on testattu.... =))

Äänestä

...mihinkään lähde, heh.

Pahimmin likaantuneet tekstiilit pesasen mahdollisimman pian vedellä ja laitan likoamaan kylmään veteen, johon tarvittaessa lisään myös vähän pyykinpesuainetta.

Helpompien tahrojen kohdalla menettelen niin, että ennen pyykkikoneeseen laittoa kastelen tahran ja levitän sille nestesaippuaa.

Toimii vaaleissa vaatteissa, mitä vauvan vaatteen monesti ovat, mutta tummien kohdalla ei kannata käyttää ainaskaan valkaisuaineellista pulveria.

Äänestä
  • Kokeilin tänään ja toimii.Porkkanaa valkoisessa vauvan paidassa,laitoin pikku tipan fairya siis tiskiainetta tahrakohtaan ja nomaalisti pyykkikoneeseen muun pyykin sekaan.Pesuaineena käytän LV;tä. Ei tahroista tietoakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten? kirjoitti:

Millä keinoin te muut olette saanut vaatteista tahrat pois? Kyseessä meil on lähinnä ruoan jättämiä tahroja, mm.porkkana, marja, rasva. Olen kokeillut yhtä tahranpoistoainatta tuloksetta, joten vinkkejä otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu