Lauantai 26.4.2008

markareetta

raitista huomenta kaikille.

14

720

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkanen

      Raitiiseen päivään tässä valmistautuu Jenkanenkin,
      että huomenta vaan minunkin puolestani.

    • Oolofi

      Pääsin tunti sitten budusta ja nyt juon päivnä enmmäistä olutta.

      Pitivät mua 10 tuntia siellä. Varmaan siksi kun käyttäydyin niin huonosti.

      • ennen sanottiin

        että köyhän on oltava nöyrä. Kai kiitit edullisesta yösijasta?


      • raitis mieshenkilö

        Oolofilla taitaa olla myöhäinen uhmaikä meneillään? Kyllä 24-vuotiaana pitäisi olla tiedossa käytöksen alkeet. Ja että putkaan kulki tiesi? Etkö ollutkaan viisastunut 22 päivän kuivana olon jälkeen? Itselläni meni 30 vuotta ennenkuin viisastuin - sikäli mikäli nyt olen viisastunut lainkaan? En kuitenkaan nauti päihteitä, en minkäänlaisia. Raittiina on perin helppo elää. Suosittelen sinullekkin Oolofi, lämpimästi!


      • Pinja.

        Oolofi, kosketat minua - jokin sanoissasi, ristiriitaisuudessasi viestii viisaudestasi ja herkkyydestäsi. Uskon ja toivon sinulle kaikkea parasta - en tuomitse, vaan toivon sinun löytävän oman väyläsi toteuttaa itseäsi.


      • kysymys-

        Mikä on budu?


    • eeva-Leena

      Raittius jatkuu.
      Eilen hoitaja vakuutti että, päivä päivältä on helpompaa enkä enää koko ajan ajattele kaljaa.... Sitä odotellessa.
      Raitista päivää kaikille.

      • niin....

        Ei kuuta kuirusta kesään ja ilmassa leivokset leikkiä lyö.Mikä on herätä krapulatta ja katsella eloa eteenpäin tommoisella ilmalla.Olo on kuin nuorella varsalla ja tekis mieli lähteä kirmailemaan
        vihreälle kesälaitumelle seppele päässä.(Anttila kun ampaisee......jne sanoilla ja sävelillä


    • calmato

      Raittiina olen ja niin taitaa olla tämän päivän ukkokin, koska kertoi illalla menevänsä AA-ryhmään ja ottavansa kyytiin kaksi, joilla ei ole muuten kuljetusta.

      Huomenna aikainen herätys, että ehditään täältä Hämeestä aamukuudeksi meren rantaan vaihteeksi merilintuja kiikaroimaan. Haahkojen äänet keväisellä merellä - sitä koko vuoden odottaa.

      Tämä kaikki mahdollista, jos ollaan myös huomisaamulla selvin päin eikä krapulassa kumpikaan.

      Sydämestäni kiitän AA:n tukea, että kumppani on raitis - vain Jumalan armosta, vain päivä kerrallaan.

      • Oolofi

        Aaa.HAN on vaan toveriseura. Kyllä siell'ä käy ne tosi heikot ihmiset, oikea kunnon ihminen pystyy olemaan selvinpäin, kun vain päättää olal selvinpäin.

        Mitä se AA auttaa? Voihan niitä raittiita ihmisiä tavata muutenkin ja Jumalaan uskoa ilman mitään tyyneysrukouksiakin?

        Opetelkaa käyttämään alkomahoolia kohtuullisesti. Poliisikin sanoi mulle, että se juo itekin joskus huikkaa mutta ei se örvellä silleen niinku minä jka sitten mut laitettiin BUDUUN.

        BUDU= putka suomeksi.


      • calmato
        Oolofi kirjoitti:

        Aaa.HAN on vaan toveriseura. Kyllä siell'ä käy ne tosi heikot ihmiset, oikea kunnon ihminen pystyy olemaan selvinpäin, kun vain päättää olal selvinpäin.

        Mitä se AA auttaa? Voihan niitä raittiita ihmisiä tavata muutenkin ja Jumalaan uskoa ilman mitään tyyneysrukouksiakin?

        Opetelkaa käyttämään alkomahoolia kohtuullisesti. Poliisikin sanoi mulle, että se juo itekin joskus huikkaa mutta ei se örvellä silleen niinku minä jka sitten mut laitettiin BUDUUN.

        BUDU= putka suomeksi.

        Itse en ole alkoholisti, muuten vaan raitis. En ole tarvinnut AA:ta mutta kylläkin Al-anonia elettyäni vuosikaudet alkoholismiolosuhteissa, lapsesta asti - isoisä ja kummieno olivat juoppoja, äiti sekakäyttäjä, muukin suku ja lähipiiri sitä sun tätä jo silloin ja yhä vieläkin.

        Minun puolestani juokoot kaikki ketkä haluavat ja jos haluavat vähentää tai lopettaa, tehkööt senkin. Sitä vaan toivon, etten rattijuoppoa kohtaisi maantiellä eikä kukaan juopumuksesta sekopäisenä tulisi ovesta sisään kirveen kanssa.

        Tunnen paljon ihmisiä, jotka ovat koko elämänsä opetelleet juomaan alkoholia kohtuullisesti mutta ovat päätyneet työntelemään hissukseen rollaattoria ostarilla tai nousseet krematoriossa savuna ilmaan ennen kuin harjoittelu on tuottanut tuloksia.

        AA:ssa on tosi heikkoja ihmisiä, jos heikkoudeksi katsotaan se, että ei ole omin voimin kyennyt selviytymään alkoholista. Nämä heikot ovat raittiina vain päivän kerrallaan ja vain Jumalan armosta.

        Itse pidän näitä ihmisiä voimakkaina ja rohkeina, koska vaatii valtavan suurta nöyryyttä ja rohkeutta myöntää heikkoutensa. Useat näistä ovat myös kunnon ihmisiä, vaikka ainoa jäsenyysvaatimus onkin halu olla juomatta. Joukossa on myös joka sortin venkuloita ja monesti buduun joutuneita, mutta tänään raittiita.


    • johnny boy

      eilinen hairahdus harmitti/harmittaa. mutta kävi tuuri ehdin juomaan kaksi paukkua ja puhelin soi.
      tulin hetki sitten töistä, jos eilen ei olisi puhelin soinut ja kysytty duuniin enemmänkin olisi voinut mennä kun nuo kaksi paukkua.

      nyt lähden lenkille ja vien samalla viskipullon roskikseen. kai sitä parempaan pystyy jos ei ole pulloja hyllyillä.
      illanjatkoa ja komeata auringonlaskua kohti raittiina

      • Raittiina.


      • Oolofi

        Jos haluat viskipullosta eroon, niin anna se mulle! Ite en ole koskaan heittänyt hyviä juomia pois. Tee kuten minä: jos on huikkaA HIMASSA , niin juo ne pois. Ala vasta sitten raittiiksi. Pidä ensin HAUS-KAA.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      13144
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3619
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2894
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1369
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1354
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1289
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1254
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1157
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1051
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe