Siirtolapuutarhamökin kauppa

Aijaana

Olen ostamasssa sp-mökkiä ja kysyisin neuvoa kaupan tekemiseen. Pitääkö pyytää rasitustodistus? Mites kun myyjäpuolella on kuolinpesän osakkaita, voinko luottaa siihen että myyjällä on oikeus (kuten sanoo) myydä mökki? Millä tavalla sen voi todistaa?

12

5315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitävaan

      Mikäli kohde kiinnostaa, niin tinkase roimasti ja vaadi jokaiselta pesän osakkaalta erikseen valtakirja, missä he antavat jollekkin valtuudet myydä ja luovuttaa mökin omistusoikeuden sinulle jotain kauppasummaa vastaan. Kauppakirjaan voi lisätä lausekkeen, ettei kaupan kohteeseen liity mitään rasitteita jne.
      Ota virallinen kaupanvahvistaja mukaan ja esitä kaikki mieleesi juolahtavat kysymykset vielä kertaalleen kaupantekotilaisuudessa niin kyllä se siitä. Varmaan jollain on lisäkommentteja vielä avuksesi.

      • onttomukulakiurunkannus

        En tiedä, saako siirtolapuutarhamökistä rasitustodistusta vai ei. Jollain muulla tavalla kuin myyjältä kysymällä pitäisi kyllä selvittää, onko mökki esim lainan panttina.

        Vaikka kauppakirjassa olisi lause, että mökki myydään kiinnityksistä vapaana, se pitää paikkansa vain jos pitää. Jos mökki on lainan panttina ja lainaa ei makseta ajallaan, vasaran alle menee. Lainanantajalla on oikeus saada joko maksu tai pantti.

        Kaupanvahvistaja tietänee. Ehkä häneen voisi ottaa yhteyttä jo ennen kaupan solmimista. Tietänevät myös kiinteistönvälittäjät, mutta heidän ammattitaidossaan ja -etiikassaan on niin suuria eroja, että ehdottomasti on kysyttävä asiaa useammalta.

        Ennen kaupan tekoa sinun on myös varmistauduttava siitä, että todellakin jokaiselta kuolinpesän osakkaalta on valtakirja. Osakasluettelo löytynee esim perunkirjasta.


      • Anonyymi

        Ostin siirtolapuutarha mökin. Paras ostokseni ikään. Paljon puuhaa ja hyviä naapureita. Aina saa apua kun on tarvis. Jeeee


      • Anonyymi

        Kantaii kysellä seksi markkinoitamiten saa seksiä alueella. Kuopiossa kolmi sopessa seksiä saa saa paljon namm nammm


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostin siirtolapuutarha mökin. Paras ostokseni ikään. Paljon puuhaa ja hyviä naapureita. Aina saa apua kun on tarvis. Jeeee

        Itä suomi on ihmisiä rakastavia ja seksiä arvostavat ja seksiä saa niin paljon kuin tarvii. Kolmisopen puutarha on seksin suurkuluttaja tiedän kun omistan mökin jeeeeeeeeee


    • reina60

      Uups...muistaakseni ei Stadin siirtolapuutarhamökki kelpaa enää lainan vakuudeksi. Saatan todellakin olla väärässä ;)) !Kysy varuilta pankiltasi, käykö tai koska on käynyt viimeksi niin saat vähän haarukkaa riskin todennäköisyydestä. Ja siirtolapuutarhayhdistyksen viskaaleilta kuten puheenjohtajalta, sihteeriltä tms tai sitten kaupungilta saa myös asiantuntevia neuvoja.
      Ja onnea mökin hankintaan.

      • Anonyymi

        Ei kelpaa laina vakuteksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kelpaa laina vakuteksi

        Lammassaaressa ihmiset ostaneet mökkejä ns autolainalla. Siis ei mökki pankeille kelpaa vakuudeksi.


    • Anonyymi

      "Lammassaaressa ihmiset ostaneet mökkejä ns autolainalla. Siis ei mökki pankeille kelpaa vakuudeksi."

      Siirtolapuutarhamökki ei ole vapaasti siirrettävissä oleva vuokraoikeus, eikä ole siksi kiinnitys- tai kirjaamiskelpoinen. Sama koskee metsähallituksen mökkipalstoja.

      Eli kauppa tehdään siitä homeisesta yleensä alle 30 m2 rakennuksesta ja rakennuksesta maksetaan 4 % varainsiirtovero, sitten tehdään uusi vuokrasopimus mikäli vuokraamisen ehdot täyttyvät ja elleivät täyty, niin viedään se mökki ihan omalla kustannuksella kaatopaikalle. Hyvä puoli on se, että Helsingissäkään ei tarvitse maksaa siitä hyväkuntoisestakaan mökistä juuri 50.000 euroa enempää. Mutta kannattaa lukea sen siirtolapuutarhayhteisön säännöt tarkkaan ennen kaupantekoa, esimerksi Ruskeasuolla pitää osata asioida ruotsinkielellä, ellei osaa, niin voi voi.

      Miksi edes ostaa joku siirtolapuutarhamökki? Samalla rahalla saa asuttavan veneen ja sen hoitokulut 10 vuoden ajalta?!?

      • Anonyymi

        Niin, miksi ostaa siirtolapuutarhamökki?

        Miksi ostaa riesakseen vene tai kärvistellä kesälomansa asuntoautoa, kun samalla rahalla viettäisi monta yötä viiden tähden hotellissa?

        Veneily tai matkailuautoilu ei kiinnosta minua pätkääkään. Jos matkustan, matkustan lentokoneella ja asun hotellissa. Sen sijaan minusta on mukavaa, kun on mökki ja rentouttava palsta 10 minuutin kävelymatkan päässä kotoa, lähellä kaupungin palveluita. Kukin laittaa ylimääräiset rahansa siihen, mikä itseä kiinnostaa. Veneeseen. Harley-Davidsoniin. Lentokoneeseen. Tähtitorniin. Tai johonkin muuhun.

        Ja onko sillä edes niin paljon väliä, paljonko mieluisa harrastus maksaa? Ei niitä rahojaan kukaan ole tuonpuoleiseen mukaansa saanut. Jos puutarhanhoito stressaa rentouttamisen sijaan ja nikkarointikin käy hermoille, kannattaa rahansa laittaa johonkin muualle kuin siirtolapuutarhamökkiin. Esimerkiksi golfin peluuseen tai perhokalastukseen. Tai kaataa keppanan muodossa kurkusta alas.


    • Anonyymi

      Siirtolapuutarha on vuokraoikeus, eli siinä siirretään se oikeus. Ei ole mitään rasitustodistuksia taikka kaupanvahvistajaa. Tms...

    • Anonyymi

      Myyjäpuolen omistusoikeuden mökkiin ja hallintaoikeuden palstaan voi tarkistaa ko. siirtolapuutarhayhdistyksen hallitukselta, jos asia epäilyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      551
      9153
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6274
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      378
      5326
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4811
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4421
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4093
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4027
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      104
      2124
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1558
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1096
    Aihe