Siirtolapuutarhamökin kauppa

Aijaana

Olen ostamasssa sp-mökkiä ja kysyisin neuvoa kaupan tekemiseen. Pitääkö pyytää rasitustodistus? Mites kun myyjäpuolella on kuolinpesän osakkaita, voinko luottaa siihen että myyjällä on oikeus (kuten sanoo) myydä mökki? Millä tavalla sen voi todistaa?

12

5185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitävaan

      Mikäli kohde kiinnostaa, niin tinkase roimasti ja vaadi jokaiselta pesän osakkaalta erikseen valtakirja, missä he antavat jollekkin valtuudet myydä ja luovuttaa mökin omistusoikeuden sinulle jotain kauppasummaa vastaan. Kauppakirjaan voi lisätä lausekkeen, ettei kaupan kohteeseen liity mitään rasitteita jne.
      Ota virallinen kaupanvahvistaja mukaan ja esitä kaikki mieleesi juolahtavat kysymykset vielä kertaalleen kaupantekotilaisuudessa niin kyllä se siitä. Varmaan jollain on lisäkommentteja vielä avuksesi.

      • onttomukulakiurunkannus

        En tiedä, saako siirtolapuutarhamökistä rasitustodistusta vai ei. Jollain muulla tavalla kuin myyjältä kysymällä pitäisi kyllä selvittää, onko mökki esim lainan panttina.

        Vaikka kauppakirjassa olisi lause, että mökki myydään kiinnityksistä vapaana, se pitää paikkansa vain jos pitää. Jos mökki on lainan panttina ja lainaa ei makseta ajallaan, vasaran alle menee. Lainanantajalla on oikeus saada joko maksu tai pantti.

        Kaupanvahvistaja tietänee. Ehkä häneen voisi ottaa yhteyttä jo ennen kaupan solmimista. Tietänevät myös kiinteistönvälittäjät, mutta heidän ammattitaidossaan ja -etiikassaan on niin suuria eroja, että ehdottomasti on kysyttävä asiaa useammalta.

        Ennen kaupan tekoa sinun on myös varmistauduttava siitä, että todellakin jokaiselta kuolinpesän osakkaalta on valtakirja. Osakasluettelo löytynee esim perunkirjasta.


      • Anonyymi

        Ostin siirtolapuutarha mökin. Paras ostokseni ikään. Paljon puuhaa ja hyviä naapureita. Aina saa apua kun on tarvis. Jeeee


      • Anonyymi

        Kantaii kysellä seksi markkinoitamiten saa seksiä alueella. Kuopiossa kolmi sopessa seksiä saa saa paljon namm nammm


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostin siirtolapuutarha mökin. Paras ostokseni ikään. Paljon puuhaa ja hyviä naapureita. Aina saa apua kun on tarvis. Jeeee

        Itä suomi on ihmisiä rakastavia ja seksiä arvostavat ja seksiä saa niin paljon kuin tarvii. Kolmisopen puutarha on seksin suurkuluttaja tiedän kun omistan mökin jeeeeeeeeee


    • reina60

      Uups...muistaakseni ei Stadin siirtolapuutarhamökki kelpaa enää lainan vakuudeksi. Saatan todellakin olla väärässä ;)) !Kysy varuilta pankiltasi, käykö tai koska on käynyt viimeksi niin saat vähän haarukkaa riskin todennäköisyydestä. Ja siirtolapuutarhayhdistyksen viskaaleilta kuten puheenjohtajalta, sihteeriltä tms tai sitten kaupungilta saa myös asiantuntevia neuvoja.
      Ja onnea mökin hankintaan.

      • Anonyymi

        Ei kelpaa laina vakuteksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kelpaa laina vakuteksi

        Lammassaaressa ihmiset ostaneet mökkejä ns autolainalla. Siis ei mökki pankeille kelpaa vakuudeksi.


    • Anonyymi

      "Lammassaaressa ihmiset ostaneet mökkejä ns autolainalla. Siis ei mökki pankeille kelpaa vakuudeksi."

      Siirtolapuutarhamökki ei ole vapaasti siirrettävissä oleva vuokraoikeus, eikä ole siksi kiinnitys- tai kirjaamiskelpoinen. Sama koskee metsähallituksen mökkipalstoja.

      Eli kauppa tehdään siitä homeisesta yleensä alle 30 m2 rakennuksesta ja rakennuksesta maksetaan 4 % varainsiirtovero, sitten tehdään uusi vuokrasopimus mikäli vuokraamisen ehdot täyttyvät ja elleivät täyty, niin viedään se mökki ihan omalla kustannuksella kaatopaikalle. Hyvä puoli on se, että Helsingissäkään ei tarvitse maksaa siitä hyväkuntoisestakaan mökistä juuri 50.000 euroa enempää. Mutta kannattaa lukea sen siirtolapuutarhayhteisön säännöt tarkkaan ennen kaupantekoa, esimerksi Ruskeasuolla pitää osata asioida ruotsinkielellä, ellei osaa, niin voi voi.

      Miksi edes ostaa joku siirtolapuutarhamökki? Samalla rahalla saa asuttavan veneen ja sen hoitokulut 10 vuoden ajalta?!?

      • Anonyymi

        Niin, miksi ostaa siirtolapuutarhamökki?

        Miksi ostaa riesakseen vene tai kärvistellä kesälomansa asuntoautoa, kun samalla rahalla viettäisi monta yötä viiden tähden hotellissa?

        Veneily tai matkailuautoilu ei kiinnosta minua pätkääkään. Jos matkustan, matkustan lentokoneella ja asun hotellissa. Sen sijaan minusta on mukavaa, kun on mökki ja rentouttava palsta 10 minuutin kävelymatkan päässä kotoa, lähellä kaupungin palveluita. Kukin laittaa ylimääräiset rahansa siihen, mikä itseä kiinnostaa. Veneeseen. Harley-Davidsoniin. Lentokoneeseen. Tähtitorniin. Tai johonkin muuhun.

        Ja onko sillä edes niin paljon väliä, paljonko mieluisa harrastus maksaa? Ei niitä rahojaan kukaan ole tuonpuoleiseen mukaansa saanut. Jos puutarhanhoito stressaa rentouttamisen sijaan ja nikkarointikin käy hermoille, kannattaa rahansa laittaa johonkin muualle kuin siirtolapuutarhamökkiin. Esimerkiksi golfin peluuseen tai perhokalastukseen. Tai kaataa keppanan muodossa kurkusta alas.


    • Anonyymi

      Siirtolapuutarha on vuokraoikeus, eli siinä siirretään se oikeus. Ei ole mitään rasitustodistuksia taikka kaupanvahvistajaa. Tms...

    • Anonyymi

      Myyjäpuolen omistusoikeuden mökkiin ja hallintaoikeuden palstaan voi tarkistaa ko. siirtolapuutarhayhdistyksen hallitukselta, jos asia epäilyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9872
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7057
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1832
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1474
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      780
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe