Huomenna se alkaa:
FC Honka - MyPa 1
Honka on ollut kovassa iskussa harjoituskaudella ja MyPasta voi taas sanoa päinvastaista. Kotivoitto luvassa.
KuPS - TPS X/2
TPS on treenannut kovasti ja väsymys on alkanut näkyä, kaksi tappiota peräkkäin ennen liiga-starttia. KuPS kohtaa alkukaudesta useammankin liigan ennakkosuosikeista, mutta näistä nousiajoukkue aiheuttanee eniten päänvaivaa juuri liiga-avaukessa Kuopioon saapuvalle TPS:lle. Tasapeli tai niukka vierasvoitto luvassa.
FC KooTeePee - FC Lahti 2
KooTeePee on huonompi kuin monet uskovatkaan. Pisteitä ei kauden aikana paljoa tule ja tippuminen on lähes varmaa. Harjoutuiskaudella useita tappioita ykkösen ja jopa kakkosen porukoille. Lahtikaan ei kauden alussa ole yleensä vakuuttanut, mutta tätä se ei voi hävitä.
TamU - FF Jaro 1/X
TamU:lla paljon loukkaantumisia ja Jaro on materiaaliltaa kovempi mitä monet luulevat, eli myöskään toisen mestarisuosikin avausvoittoa ei voida pitää mitenkään varmana.
VPS - FC Haka 2
VPS saattaa olla kauden pahimpia epäonnistujia. Hyökkäykseen hankittu Ederehon piti olla maalitykki, mutta ollut tähän asti melko tehoton. Rumia tappioita harjoituskaudelta ja liigacupissakin helpomman lohkon viimeinen. Hakalla lähes sama joukkue kuin ennenkin, rutiinivoitto.
FC Inter - RoPS 1
Rovaniemellä menossa kolmas päävalmentaja jo ennen kuin kausi edes alkaa. Joukkue rakennettu sambialaisten varaan ja on todellinen kysymysmerkki. Loppukaudesta saattaa yltää kovaankin iskuun, mutta tällähetkellä selvä puotoaja kanditaatti ja pisteautomaatti FC Interin kaltaisille seuroille.
(ma) MIFK - HJK 1/X
HJK:lla alkaa olla todella kova porukka kasassa, mutta joukkue on muuttunut liikaa viimekaudesta. Alkukaudesta ei parhaimmillaan ja tämä tiedostetaan myös seurassa. Pistetili kuitenkin halutaan auki, vaikka kausi alkaa vaikealla vieraspelillä. 0-0, 1-1 vai paukuttaako D.Carlsson HJK:n kumoon?
Loppuun vielä pari veikkausta tästä kaudesta: mestaruuden vie TPS, maalikuninkuuden Jami Puustinen ja divariin lähtee FC KooTeePee
Veikkausliiga 2008
archii
4
538
Vastaukset
- Jokitörmä
Inter - RoPS vahva 2! RoPS on hurmoksessa ja Inter hermostunut. Pisteet Rovaniemelle maalein 1-5.
Inter on varma putoaja. Hookkanssin kannattaisi jo luovuttaa! Mustavalkoinen TURKU hallitsee!- masa745
En laittas rahojani likoon Intterin putoamisen puolesta, saati sitten RoPS:n murskavoitolle =D
- fchonka
Maalikuningas Vuorinen on palannut!!!
Ensi kaudella luvassa yli 20 maalia.- Futismies
ja paatelaisen veljekset Tps ja sitten haka Popovisth Co ja hjk Nuoret Tähdet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455230Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1291686Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511650Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151609- 141305
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41220No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22112081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60867