Vaihdettiin uuteen Jäspin varaajaan (300l). Vanha varaaja oli todella vanha. Paljonkohan tuolla saadaan sähkölaskua alas?
ps. kulutus ollut 28000 kw/v :(
ps. kulutus ollut 28000 kw/v :(
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siinäpä se.
Jos varaaja on ollut todella surkea eristyksiltään niin häviö on voinut olla 1000kWh/vuosi suurempi kuin nykyisella. Tuskin ero kuitenkaan on noin suuri. Veikkaan säästöksi max 10e/vuosi.
Uuden NibeCompact300:n häviö on noin 80W ja siitäkin osa tulee hyödyksi pakkaskaudella.
Säästöhän tulee vain siitä että kesäaikainen hukkalämpö jää pienemmäksi. Talvella hukkalämpö on hyötylämpöä ja veden lämmittämisen hyötysuhde ei muuttunut miksikään.
Vuositasolla voidaan puhua ehkä maksimasimissan noin tuhannesta kilowattitunnista, kuten edellä jo mainittiin. Uskon että jää pienemmäksi, jos vanha varaaja oli asillisesti eristetty.