Suksien hionta?

Luisteluhiihtäjä

Mitä hiontakuviota käytätte ja mikä paras lämpötila-alueelle 0...-10 astetta?

Olen käyttänyt 7:skaa ja nyt vaihdoin 8:iin , joka hiojan mukaan on pykälää lämpimämmälle kelille kuin 7:ska, (teinkö virheen?).
Parin hiihtokerran jälkeen tuntuma oli, että luisto huononi sekä aamupakkasilla että auringon lämmittämällä uralla. Räntälumessa luisto oli kohtalainen. Voiteena oli HF60 (-2...-7 astetta).

2

4271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rossari+

      Suora 7 on kuvio suksissani ja sitten kelin mukaan kevytkuvio voiteen päälle tarvittaessa. Eräs luistoguru opetti, että luistelusuksiin suora 6 pakkaselle ja suora 8 vesikelille. Matala suora 7 on toimiva perusvaihtoehto. Hionnan jälkeen pohjustus uudestaan.

    • haluut

      olla pro. Tuo 0-10 on aika lailla laaja ja kriittinen kelialue hiihdon kannalta. 0 keli kun voi olla niin monenlainen...voi olla vanha lumi tai juuri satanut tai näiden sekoitus. Jos olet valmis panostamaan hiihtoon, hanki 2 paria suksia esim. luisteluun. 1 pari selkeesti vesikelille toinen pakkaskelille. Vesikelin suksi on profiililaan ja kuvioinniltaan erilainen kuin pakkaskelin suksi. Vesikelin suksi on yleensä ns. pehmeä keulaine jolloin painealueet ovat lähempänä sidettä mitä pakkaskelin suksi. Tämä siksi, että suksen keula on herkkä ja se ui hyvin esim. pehmeässä lumessa. Pakkaskelissä latupohja voi olla aika kova jolloin tarvitaan suksi jonka painepisteet ovat kaukana siteistä, tämä siksi, että suksen hallittavuus on kovalla alustalla helpompi jos paine piikit ovat etäällä toisistaan eikä ns. jalan alla.

      Suosittelen kääntymään Seinäjoen Supersportin puoleen: saat sieltä huippu tallisuksia joissa pohjustustyöt ovat tehty viimeisen päälle ja sissänajetut. Lisäksi heiltä löytyy huppu koneet suksen pohjan kuviointiin sekä mikä tärkeintä ammattiatito....niin itse en siellä töissä ole vaikka pienen mainospuheen pidikin:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      72
      2766
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe