valmistunut -04, asunut pienellä paikkakunnalla jossa ei ole opetustyötä ollut tarjolla. eli työkokemusta alalta ei ole. joutaako tutkinto roskiin? palkkaako kukaan, missään kaupungissa?
takaisin työelämään
ei ole todellista
5904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muihin hommiin. Sen 2300 euroa tienaat muissakin
hommissa.
Ai niin.. 2500 eu suomalaisen keskiansio kuukaudessa, ilman yliopisto koulutusta....
... ajattelapa sitä.
...ilman alan koulutusta ja osaamista... Siivoamista ja kaupan kassana pyörimistä.
Eikä kauppaankaan taida olla asiaa ilman hygieniapassia, jotta tietää edes jotakin perusjuttuja.
Taitaa se lähtöpalkka olla reilusti alle 1.600 euron kuussa brutto.
...verrata tuota mystistä keskipalkkaa tai -tuloa myös mediaanipalkkaan/tuloon, jotta säilyy perspektiivi.
Kun mediaanipalkka on reilusti alle tuon mainostetun keskipalkan, jossakin on pahasti vikaa.
En tiedän millainen tilanteesi on esim. perhesuhteiden osalta. Kun minulle ei löytynyt omalta paikkakunnalta töitä, niin otin työn kauempaa. Viikot asuin työskentelypaikkakunnlla. Perjantaisin ajoin kotiin. Viikonloput olin kotona. Maanantaisin aamulla ajoin kotonta suoraan työpaikalle. Kaiken aikaa seurasin avoimia opetustoimia ja lähetin hakemuksiä lähellä kotia oleviin paikkoihin. Vaihdoin työpaikkaa itsekkäästi heti tilaisuuden tullen.
Nykyinen työpaikkani on 20 minuutin ajomatkan päässä ja minulla on lehtorin virka.
taitaa löytyä niin suurkaupungeista kuin kyläpahasistakin. Omalta kohdaltani voin vain sanoa, että vahingosta viisastuneena päätin vaihtaa ammattia. Eipä ole kaduttanut,pätkätöistä ei jäänyt mitään käteen. Epämääräisten työpätkien varaan ei voi rakentaa elämää.