Yalen ekonomisti Rober J Shillerin käyrästä nähdään että suomessa on nyt suurempi kupla kuin 90-luvun alussa. Mielenkiintoista että veikkaa asuntojen hintojen putoavan 1890 hintoihin usa:ssa ,huom 1800-luvun lopun hintoihin!!
Käykö suomessa yhtä suuri rysäys?
http://www.munkuvat.org/kuvat/89923.jpeg
Käykö suomessa yhtä suuri rysäys?
http://www.munkuvat.org/kuvat/89923.jpeg
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletko sinä se tahvo, joka jätti jo 1997 ostamatta, koska hinnoissa oli niin paljon kuplaa ja joka sanoi, että viimeaikaisten havaintojen mukaan (tuhnulogiikalla = viivotinta käyttäen) laaditun äärimmäisen luotettavan ennusteen mukaan hintojen oikea suunta tulee olemaan aina vaan alaspäin?
Paljonkos olet tehnyt negatiivistä tiliä tähän mennessä? 60 tonnia vuokraan omistusasunnon hinta karannut 100 tonnia kauemmaksi?
Oletko niin tyhmä, ettei edes vituta?
Historia toistaa itseään, mutta toisaalta aika entinen ei koskaan enää palaa. Mikä on esimerkiksi pitkien -ja venyvien- laina-aikojen vaikutus?
Jenkeissä hinnat kohosivat rakettimaisesti ja laskevat samalla vauhdilla. Suomessa tuollainen suuren maailman nousu jäi tämän nousukauden lopulla nyt kokematta ja laskuakaan ei siksi voi samalla tavalla odottaa. Ollaan me suomalaiset jotain viime kerrasta sentään opittu, ollaan ylpeitä siitä!
Hintojen laskua voi ehkä syksyllä odottaa n. 10 % verran, mutta vain siinä tapauksessa että korot nousevat ja ne, joilla on ylisuuri laina, myyvät asuntojaan pois tingittyyn hintaan. Suurin piirtein meillä kuitenkin pyyntihinat noudatavat tuotantokustannuksia + normaalia n. 7% katetta - eli ilmaa hinnoissa ei juuri ole. Luultavasti, jos korot jatkavat nousua, niin myytäviä asuntoja ei voi myydä alehintaan vaan ne laitetaan vuokralle. Siinä tapauksessa vuokrat nousevat. Suomessa kun ei voi asua teltoissa kuten Kaliforniassa, vaan Suomessa on pakko asua asunnoissa.
Älä sotke Shilleriä luvattomasti tähän, kiitos!
Olet itse töhröstellyt käyriäsi Shilleriltä pöllimääsi esitykseen.
Missä on Shillerin ennuste hinnoista, johon viittaat?
Ei ainakaan esittämässäsi kaaviossa tai sen selityksissä.