temppuilee (grand cherokee 4.0 -94). laatikko toimii normaalisti nopeuksilla alle 80 km/h. nopeammin ajettaessa vaihtaa normaalisti , mutta nelonen ei pysy kuin hetken päällä ja pudottaa kolmoselle. kolmonen pysyy päällä vaikka pysähtyisi ja jatkaa matkaa. kun auton sammuttaa ja lähtee uudestaan liikkeelle vaihtaminen sujuu taas normaalisti. mistä alkais vikaa etsimään. meneekö laatikko uusiksi?
jeepin automaattilaatikko
miki67
52390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
öljyt/onko riittävästi ja oikean laatuista
öljyt, ...ehkä joku sähköinen vika ?...
Laatikko kannattaa viedä valtuutettuun huoltoon jossa purkavat vikakoodit.Muistathan että kyseisessä laatikossa EI SAA KÄYTTÄÄ DEXRONIA vaikka ohjekirja virheellisesti niin väittää.Varma tapa tuhota laatikko.Ainoastaan ATF 4 :ää saa käyttää,jos sitä ei löydy (edes Motonetistä)niin 3 ja tietenkin moparin omaa saa käyttää.Taka-akselissa muuten pitää aina olla se w140 synteettinen jotta kestää kauan.
Laatikon "aivoboxi" nollautuu aina kun katkaiset sytytysvirran,ja vian ilmetessä päälle menee "limp home mode" joka kytkee kolmosvaihteen päälle että auto edes liikkuu korjaamolle.Eikä mielellään muualle.93-mallissa oli viimeinen hyvä laatikko,uudemmat ovat enemmän tai vähemmän susia.
Itsellänikin on muuten sama laite.Kerran kymmenessä vuodessahan pitää ostaa Chrysler että muistaisi ettei niitä kannata ostaa.....
laatikossa. kiinnostaskin tietää, että onko ko. vika laatikossa, vai ohjainyksikössä...? ..ehkä on paras käyttää jeeppiä korjaamolla ensin.
Kannattaa myös ostaa esim. Alfamerista korjausohjekirja.On Chryslerin omistajalle melko tärkeä opus.Eipä silti,on sitä ohjekirjoista ollut hyötyä muittenkin automerkkien kanssa.Ei tarvitse arvailla,ja vikakoodit löytyvät kansien välistä.
Muista myös se taka-akselin öljy, ei mitään tavallista hypoidiöljyä.Jeepin voimansiirto on alimittainen jo kuutoskoneellekin.Turha sitä on voitelun puutteeseen tappaa.
No ,taidan vain olla mitoitusten puolesta piloille hemmoteltu kun toinen nelivetoisista on vanha GM-tuote...