asentamiseen http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen mutta mistä löytyy ohjeet jos haluat poistaa esim, Windowsin rinnalle asennetun ubuntun?
Löytyy ohjeet
6
258
Vastaukset
- ajat
fixboot ja poistat linux-partitiot. Ei se sen vaikeampaa ole.
- 'muumimamma
jos koneelle ei ole Recovery CD-ROM levyä, on vain erillinen osio kovalevyssä?
Onko tosiaan niin että Linux yhteisö ei ole laatinut mitään "selväkielisiä" ohjeita koneen palauttamiseksi mahdollisen harharetken jälkeen? - päinvastoin!
'muumimamma kirjoitti:
jos koneelle ei ole Recovery CD-ROM levyä, on vain erillinen osio kovalevyssä?
Onko tosiaan niin että Linux yhteisö ei ole laatinut mitään "selväkielisiä" ohjeita koneen palauttamiseksi mahdollisen harharetken jälkeen?Linux-yhteisö nimenomaan suosittelee asentamaan Linuxin bootloaderin Windowsin vastaavan päälle, jolloin syntyy kuvaamasi ongelma Linuxin poistotilanteessa.
Muitakin asennustapoja on olemassa (esim. bootpart), ja niissä kuvaamaasi ongelmaa ei pääse syntymään. Mutta niistä tavoista Linux-yhteisö kumma kyllä vaikenee. - haluan minäkin tietää
päinvastoin! kirjoitti:
Linux-yhteisö nimenomaan suosittelee asentamaan Linuxin bootloaderin Windowsin vastaavan päälle, jolloin syntyy kuvaamasi ongelma Linuxin poistotilanteessa.
Muitakin asennustapoja on olemassa (esim. bootpart), ja niissä kuvaamaasi ongelmaa ei pääse syntymään. Mutta niistä tavoista Linux-yhteisö kumma kyllä vaikenee.Mistä mainitsemasi asennustavan ohjeet löytyy? Siis suomeksi.
- exergy
päinvastoin! kirjoitti:
Linux-yhteisö nimenomaan suosittelee asentamaan Linuxin bootloaderin Windowsin vastaavan päälle, jolloin syntyy kuvaamasi ongelma Linuxin poistotilanteessa.
Muitakin asennustapoja on olemassa (esim. bootpart), ja niissä kuvaamaasi ongelmaa ei pääse syntymään. Mutta niistä tavoista Linux-yhteisö kumma kyllä vaikenee.bootpart on windows-ohjelma joten linux-yhteisöllä ei ole siitä mitään suurempaa sanottavaa, se on vain yksi bootloader-softa mutta windowsille tehty. En minäkään ole nähnyt windowsin ohjeissa ohjeita grubin poistamisesta vaikka tällä logiikalla ohjeen pitäisi löytyä nimenomaan windowsin ohjeista. Siltikin linux-yhteisöltä löytyy bootloaderin perusohje;
http://tldp.org/HOWTO/Linux NT-Loader.html
Sekä windowsia että linuxia yhdistänee tässä se että molemmat lähtevät oletuksesta että kun järjestelmä asennetaan niin sitä käytetään eikä vaihdeta ensi viikon keskiviikkona toiseen käyttöjärjestelmään. Linuxissa on kuitenkin se hyvä puoli että se sallii oletuksena muutkin käyttöjärjestelmät samalla koneella kun taas windows ei näe mitään muita järjestelmiä kuin itsensä ilman näitä aputyökaluja.
En ole henkilökohtaisesti käyttänyt bootloaderia mutta luettuani ohjeet totesin etten taida viitsiä edes yrittää, vaikuttaa sen verran hankalalta minkä vuoksi muistaakseni suositellaan linuxin omia lataajia (lilo, grub).
- Winloitsu
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?action=search2
Lainaa win asennuslevy jos ei ole itsellä tallessa. Ylläolevasta linkistä löytyy juttua kuinka saat ubun poistettua ja palautettua wintowssin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945