VIISAS ostaa nyt!

Viisas ...

Vanha totuus on, että silloin pitää ostaa kun kaikki muut myyvät.

Vaikka hinnat eivät ole Suomessa laskeneet, tarjonta on lisääntynyt ja on siirrytty selkeästi ostajan markkinoihin. Hinnoista voi tinkiä useissa tapauksissa n. 10 %, ja jotkut myyjät ovat jo pyynnöissäkin ottaneet tämän huomioon. Siksi hinnat näyttävät olevan edelleen lievässä nousussa.

Seuraavan nousukauden alku odottaa tulemistaan jo loppuvuodesta, mikäli koron nousu saadaan kuriin. Tämä on hyvin todennäköistä. Silloin hinnat nousevat taas reippaammin. Viisas on silloin jo asuntonsa ostanut. Viisas ostaa juuri nyt.

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla välittäjä

      tai vappusimoissa.

      • Viisas ...

        Välittäjälle kyllä sopii, jos nyt eivät osta ... saavatpahan sitten syssymmällä paremmat provikat kun hinnat taas nousee. Nämä, jotka nyt ostavat, ovat kokeneita ostajia, jotka osaavat tinkiä ja "haistaa" ne myyjät, joiden on pakko saada kämppänsä myydyksi vaikka joutuvatkin hinnoista tinkimään.

        Kaikki perusuu siihen, että ostajia on vähän ja myyjiä paljon. Silloin on ostajan markkinat. Näin hyvin oli asiat viimeksi vuonna -95. Minusta on ainakin mukava päästä taas ostelemaan :-)


    • ostaa

      Nyt ilmassa on epävarmuutta koko maailmantalouden suhteen niin paljon että on maailman huonoin hetki ostaa. Nyt EI kannata misään nimessä OSTAA. Pyramidin huipulla ostaneet rahastavat nyt 2000-luvulla ostaneilla omat eläkkeensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe