ip-osoitteesta, varmaa tietoa

Riippuu palveluntarjoajasta, yleensä ne on ns. dynaamisia eli joka kerta
ku yhteys avataan sieltä annetaan satunnainen
ip käyttöön.
5254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

merkitä numerosarjan muistiin päivittäin tarkistaakseni "itsestään vaihtumisen", mutta eilen uudestaan asennetut virustentorjunta-palomuuri-ohjelmat tekivät varmaan sen, että en enää pääse näkemään niitä ip-numeroita.
Koska kaikki muu toimii hyvin, en viitsi soitella minnekään.

Äänestä

Koneessa voi olla kiinteä IP-osoite tai vaihtuva eli dynaaminen IP-osoite.
Soneran palvelin antaa kotikäyttäjän tietokoneelle vaihtuvan IP-osoitteen yhteyttä varten. Yhteys on kuitenkin periaatteessa aina päällä ja kotikäyttäjän IP-tunnus pysyy samana niin kauan, kun kone on käynnissä.
Tällöin lisääntyvät myös virusinfektioiden ja tietoturvaan liityvät riskit. Tehokas ja jatkuvasti ylläpidetty palomuuriohjelma on hyvä olla olemassa.

Osoitteen voi myös vaihtaa www:ssä olevalla lomakkeella, missä tehdyt muutokset tulevat voimaan n. tunnin sisällä.

Osoitteen voi myös vaihtaa vaihtamalla verkkokortin tai siirtymällä modeemiin (tai vaihtamalla koko koneen).

Jos aukaiset network propertiesin niin näet onko koneessasi kiinteä IP-osoite vai ns. dynaaminen IP-osoite.

Äänestä
  • kertoi, käytä jotain Proxy-palvelinta ja silloin sulta jää sen proxyn IP niille palstoille.
    Sit se poika rykääs mulle semmoset asennukset että näkyy se proxy vaan.

    Katotaas jos toi serihvi tietää paremmin..

    Osku, lapiomies

    Äänestä

  • Lapiomies kirjoitti:

    kertoi, käytä jotain Proxy-palvelinta ja silloin sulta jää sen proxyn IP niille palstoille.
    Sit se poika rykääs mulle semmoset asennukset että näkyy se proxy vaan.

    Katotaas jos toi serihvi tietää paremmin..

    Osku, lapiomies

    nuo menee jo henkimaailman jutuiksi, ainakin mulle. pojan pojallas taitaa olla homma hanskas.hanskatkin tallessa.

    Äänestä

  • juniori kirjoitti:

    nuo menee jo henkimaailman jutuiksi, ainakin mulle. pojan pojallas taitaa olla homma hanskas.hanskatkin tallessa.

    ja nyt odotellaan sen sherifvin selvityksiä mun IP-numeroista.
    Tol mun pojanpojalla on nää IP:t jäjeestykses,nääs..
    Se on sit juoni poika, se sekoittaa noi IP:t, kato.

    Osku, vanha lapiomies

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juniori kirjoitti:

Riippuu palveluntarjoajasta, yleensä ne on ns. dynaamisia eli joka kerta
ku yhteys avataan sieltä annetaan satunnainen
ip käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu