Ensimmäisen sukupolven Microissa on kuulemma tyyppivikana että jos moottorin tuenta on vähänkään löysä niin se repii vaihdekepin juurineen irti ja keppi putoaa pakoputken päälle. Liekö muille sitten käynyt näin koskaan?
vaihdekeppi putosi
Micra K10
3695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
niin siinä käy ku ajaa paskalla autolla mutta tuol o hyvii korjaus/tuunaus ohjeita
http://www.outwar.com/page.php?x=1503274
Ymmärtääkseni vaihdekepin kiinnitys on omilla kumityynyillänsä, jotka iän myötä murtuvat. Tästä syystä vaihdekeppi "voi pudota pakoputken päälle".
Emännän Micrassa kävi näin. Vaihteet toimivat siitä huolimatta, vika taisi olla siinä jo melko pitkään ennenkuin korjattiin.
Moottorin tuennalla ei tässä asiassa ole mitään tekemistä.
Tämä kävi itseasiassa jo jonkin aikaa sitten ja merkkiliike vaihtoi sekä vaihdekepin kiinnikekumit että huomasi moottorin muistaakseni takimmaisen tukikumin rikkinäiseksi joka oli päästänyt moottorin liikkumaan niin paljon että se lie rasittanut vaihdekepin kiinnitystä.
Tai lienevät sitten vaan kusettaneet, Nissanin huolto osaa nimittäin ainakin rahastuksen...