vikoja

pirkkavolkkari

mulla on ollu 3kuukautta octavia -98 20v slx ajettu 113tuhatta ja siihen on jo pitäny vaihtaa takalasin nostin mekanismi,ilmanmäärämittari ja nyt tuulilasin pyyhkimet jumi.mikä vikana pyyhkijöissä??onko kalliski remontti??
on ollu kyllä pienoinen pettymys.

7

1800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkkavolkari

      ja vielä lisäys että tää 1.8 koneella.

      • palleraa

        Mulla jymähti kanssa tuulilasinpyyhkimet parivuotta vanhasta Octaviasta. Jumi johtui pyyhkijän akselin korroosiosta. Avasin systeemin ja laitoin uudet vaseliinit. Sen jälkeen toimi hyvin. Saman tyyppistä vikaa olen huomannut muissakin Octavian nivelissä (mm. ovet) ilmeisesti ei tehtaan vaseliinit kestä suolakylpyjä.


      • palleraa
        palleraa kirjoitti:

        Mulla jymähti kanssa tuulilasinpyyhkimet parivuotta vanhasta Octaviasta. Jumi johtui pyyhkijän akselin korroosiosta. Avasin systeemin ja laitoin uudet vaseliinit. Sen jälkeen toimi hyvin. Saman tyyppistä vikaa olen huomannut muissakin Octavian nivelissä (mm. ovet) ilmeisesti ei tehtaan vaseliinit kestä suolakylpyjä.

        Auto on vm 99. Onkohan uudemmissa samoja ongelmia?


      • pirkkavolkkari
        palleraa kirjoitti:

        Auto on vm 99. Onkohan uudemmissa samoja ongelmia?

        en oo kuullu ainakaan et ois uudemmissa.
        onko se isoki homma purkaa ja rasvata??


    • pete

      Itselläni oli -99 ogtavia tuulilasin pyyhkijöien akselit laajenevat korroosiosta siksi jumittaa.
      Otetaan tuulilasin alta muovisuojukset pois, ja irrotetaan koko pyyhkijänvivusto,sokat auki ja akselit pois holkeista, hienolla paperilla hionta ja kupari vaseliinia täytee niin sitten liikkuu kunnolla.Ei kannata laittaa mitään spreiöljyä auttaa noin 2 kuukautta sitten uusiksi,kunnolla tekee kerran ei tartte jatkuvasti virittää.Aikaa varattava noin 1.5 tuntia.

    • Hakala

      Itelläni on -00 mallinen Octavia pikkukoneella. Sillä on ajettu kohta 45tkm ilman isompia huolia. Toinen takajousi katkesi (ei takuuseen), bensapumppu petti (et), lämmitinlaitteen moottori meni hengettömäksi (et). On rivakka auto kulkemaan ja muutenkin hengekäs peli. Pirun meluisa se kyllä on, mutta onneksi hintaan kuului hyvä radio. Takalaakeri huutaa "hoosiannaa", mutta eiköhan sillä vielä ajele. Lisäksi ilmeisesti ohjauskulmat olivat pielessä jo alumperin, koska kesärenkaat kestivät vain vähän aikaaa.

    • taavi -98

      Oliko kallis operaatio takalasin nostimen vaihto? Omassa -98 octaviassa sama homma edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe