Kävin ottamassa tyypit vm.2000 A 170CDI:stä ja suht maukkaalta maistui, mutta millanen muumivaunu se todellisuudessa on? Tässä yksilössä oli puoliautomaatti, miten mahtaa kestää ja ylipäätään tarkeneeko autossa talvella? Takakontti tuntui aika pieneltä, mahtuuko sinne kamaa, ja takapenkki oli aika matalalla, miten mahtaa olla matkustusmukavuus.... Kuinka paljon maksaa huollot ja viekö kuinka paljon löpöö? Kiitän ja kumarran hyvistä vastauksista etukäteen!!
A 170 CDI
6
1170
Vastaukset
- Oh no
Samalla rahalla saat HUOMATTAVASTI parempia, paremmannäköisiä, kestävämpiä ja joko tilavampia tai suorituskykyisempiä Autoja!
- Mersumies
Toyota-pojat tuntevat paremmin nuo pikkuautoasiat.
Se, että pikkuautoon on kiinnitetty Mersuntähti, ei tee autosta Mersua.
Eli Mersun markkinointiosasto on ojentanut kätensä työväenluokalle A- mallin muodossa ja keskiluokalle C-mallin muodossa. Näissä autoissa ei ole kuitenkaan mitään Mersua. Pieniä varattomien koppimopoja. Aivan sama ostaa Tojota tai muu kansanauto.
Mersut alkavat E-mallista. - Timbe
Kokemuksesta tiedän, että pikku A kuluttaa todella vähän ja on ihme kyllä varsin näyttävä peli kokoluokassaan. Lisäksi 170CDI on eri reipas verrattuna turbottomaan 160CDI:n. Itselläni oli käytössä vm 98 ja se oli kaupungissa ok, mutta maantiellä hyvin pompottava. Luistonestot ym olivat ok. Vakio-webasto antoi hyvin lämmintä. Mutta sitten oli kiusallisen paljon pikkuvikoja. Missä tahansa autossa se määrä olisi ollut jo paljon, mutta Mersussa se oli jotenkin käsittämätöntä. Laatu ei tuntunut olevan merkin maineen tasoinen. Valitettavasti. Käsitykseni on, että laatu vaihtelee ihan yksilökohtaisesti. "Maanantaita" on, mutta on muutakin. Itselleni sattui kai sitten maanantai.
- TURBO
SIINÄ 160 CDI:SSÄ OLE SE SOLMU PUTKESSA!!
- cdi
Kuten aiemmista vastauksista näet, nykyään Mersukuskeissa on niitäkin miehiä, jotka ajattelevat autoista naisellisen tunteellisesti. Hyi tyttöjä!
Itselläni on kyseinen auto, tosin täysautomaatilla. Olen ajanut sillä vasta alle kymppitonnin. Toistaiseksi olen ollut tyytyväinen. Kulutus on pieni, vaikka koneessa on viritysohjelma (120 hv). Maantiellä menee 5,5/100km keskinopeudella 125 km/h.
Koska auto on lyhyt ja korkea, on se hieman kiikkerän oloinen, mutta kulkee suoraan tiellä. Jotkut ovat moittineet mutkikasta menoa, mutta johtunee lievästä huojumisesta, jota huonot/tottumattomat kuskit ehkä korjailee. Kun päästää ratista, niin kulkee suoraan. Niin ja maantiellä vastaantulevan rekan ilmavirta ei tunnu ollenkaan, ei edes vähää.
Tilat on riittävät, jos ei tarvi kuljettaa 4 henkeä laukkuineen. Sen osaa varmasti kukin itse arvioida. Matkalaukku mahtuu lappeelleen eli pinossa menee monta laukkua. Lisäksi takapenkkejä voi siirrellä pituussuunnassa ja tarvittaessa irroittaa. Tämä auto on hyvä pysäköidä näkyvyyden ja lyhyyden ansiosta.
Laadusta en osaa sanoa, mutta kyllä tietyn jämäkkyyden tuntee. Matala alusta on ehkä liian kova suomalaisille pottupeltoteille. Korkealla istuessa näkee hyvin ja se on turvallista, koska mahdollisessa törmäyksessä isku kohdistuu vyötärötason alapuolelle.
Ostajalta vaaditaan hieman normaalia parempaa itsetuntoa, koska varmasti törmää kysymykseen "onko kaatunut?". Nuo, jotka ostavat vuoden 82 Mersun ja ovat sen jälkeen niin Mersumiestä, ei kannata noteerata.- skip
Mihinkä kannattaa kiinnittää huomiota, kun kyseistä menopeliä käytettynä katselen? Jos huollot on tehty ajallaan ja oikein, onko 150.000km ajettu yksilö jo 'lopussa' vai kannattaakos sellaista ajatella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960