lastenvaunut

Onko kokemusta mitkä yhdistelmävaunut menisivät pieneen tilaan, laadusta tinkimättä. Autona on mazda 626 sedan ja ainakaan emmaljungan vaunuja en saanut sopimaan takakonttiin ilman pyörien irroitusta. Muuten sopisivat hyvin mutta lastausaukko on pieni.

Hyviä vinkkejä otetaan vastaan! :)
3558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaunuliikkeissä osataan neuvoa ja siellä annetaan myös kokeilla, sopiiko kärryt kokoon taitettuna auton peräkontiin.

Jostain joutuu tosin sitten tinkimään, esim. renkaat on pienemmät, vaunujen makuutila pienempi jne.

Isot renkaathan helpottavat työntämistä ja isompi makuutila = vauva sopii nukkumaan kauemmin ja etenkin talvivauva kaikkinen toppapeitteineen sopii paremmin..

Olimme nimittäin vaunuliikkeessä katselemassa ja melkoinen kuhina kävi kun tulevat vanhemmat kävivät sovittelemassa kokoontaitettuina vaunuja auton peräkontiin, ihan viidestä sentistä siinä puhuttiin .. ja myyjät opastivat ja neuvoivat auliisti!

Äänestä

Ajoin ensimmäisen lapsen vauvaiän Volvo 460:ä. Iso takakontti, mutta pienehkö lastausaukko, eli sama ongelma kuin sinulla. Hermot olivat koetuksella kun vaunuja änki autoon. Renkaiden irroitusta ja ähkimistä vaatteet ja kädet akselinrasvassa. Autonvaihto alkoi tuntua ainoalta järkevältä vaihtoehdolta, varsinkin kun suunnitelmissa oli toinenkin lapsi. Farmari-Laguna (vanha kori) on palvellut erittäin hyvin viimeiset pari vuotta. Ei tarvitse kikkailla, heittää vaan kamat kyytiin ja kontin kiinni.

Toki on edullisempaa yrittää löytää autoon sopivat vaunut, mutta jos lastausaukko on pieni, niin se on. Pitkässä juoksussa tilava farmari säästää ainakin hermoja.

Äänestä
  • Mulla on 940 volvo farmari, joten sinne mahtuu vaikka kahdet rattaat. iso tila säästää hermoja kummasti. varsinkin kun tossa ajelee mökille, tavaraa tarvitsee. ei tarvitse miettiä, mitä ottaa mukaan, senkun laittaa konttiin. tietty auto vie bensaa (9,5 maantie ja kaupunki 12, automaatti,ilmastointi) mutta tila ja mukavuus, turvallisuus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


autonvaihtoonko kirjoitti:

Onko kokemusta mitkä yhdistelmävaunut menisivät pieneen tilaan, laadusta tinkimättä. Autona on mazda 626 sedan ja ainakaan emmaljungan vaunuja en saanut sopimaan takakonttiin ilman pyörien irroitusta. Muuten sopisivat hyvin mutta lastausaukko on pieni.

Hyviä vinkkejä otetaan vastaan! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu