taas täysillä:):)Ihanaa,kun pääsee pihalle hommiin,se on sellaista terapiaa kun rapsuttelee pihamaata etten muuta tiedä.
Meillä on onneksi useammaksi tunniksi sitä hommaa ja sittenhän pääseekin jo kohta kukkapenkkien kimppuun.
Myyrätkin ovat olleet ihan kiitettävän ahkeria.Lumen alta paljastuu kekoja,koloja ja käytäviä eli joka lähtöön,ei kovinkaan kaunis nurtsi tällä hetkellä mutta kyllä se siitä kun saa viherpinnan.
Mites muut?Pidättekö pihahommista?Tai parvekkeitten sisustamisesta?Niihinkin saa ihania kukkajuttuja.
Eilen avattiin grillikausi kun oli grillinympärys täysin kuiva(kiinteä vuolukivigrilli)olipa ihana tunne.5v tyttökin huokasi niin hartaana kyllä nyt on kivaa kun katseltiin auringon paisteessa grillissä palavia puita.
Oon kyllä niin kypällä kesän lapsi,vihaan kylmää ja pimeää.Voisin käydä talviunille aina syksyn jälkeen.Aurinkoista päivää kaikille!
nyt elämä hymyilee
4
431
Vastaukset
- Milla.M
minulla sama juttu noitten pihahommien kanssa, niitä jaksaa kyllä tehdä vaikka kuinka paljon. Eilinen päivä menikin pihan laitossa.Me kun vasta vuoden vaihteessa muutettiin tähän taloon, ja nyt lumien sulettua alta on paljastunut yhtä sun toista. Ei ole edellinen asukas ollut ainakaan multasormi, mutta sehän ei minua haittaa, joka tapauksessa tekisin pihasta oman näköiseni ja mieleiseni.
Vitsi kun lämpiäis nuo ilmat sen verran, että pääsisi istuttelemaan kukkia! - Elfarran
kukkien ja kasvien istuttamista, mutta muut pihahommat kyllä ovat ihania!
Mekin rapsuteltiin pihaa kun aurinko paistoi meidän suojaiseen terassinurkkaan todella lämpimästi. Mies vähän innostui ja kalsarisillaan siellä muka otti aurinkoa ja puhui jo grillaamisesta. Asutaan Oulussa ja flunssaa pidellyt, joten hieman toppuuttelin. Kyllä sitä vielä ehtii.
Meillä on seinänympärystät semmoista pientä koristekiveä. Miten te siivoatte semmoisesta roskat (neulaset, lehdet, heinät)? Ei kai auta kuin sormilla yksitellen siivota pois?- tarja 2
mutta nyt sain ystävältä viime vuonna lainaan puhaltajan(mikähän sen virallinen nimi on?) joka oli ainakin kivirinteessä tosi näppärä.Olenkin "tilannut" sen taasen,mutta en ilkeä hoputtaa joten täytynee sormipelin taas lähteä...
- täällä myös
Kyllä se on niin, että pitkän ja pimeän, kolean ja kylmän (yäk...) talven jälkeen on aivan ihanaa kun saa ensimmäisen kerran istuskella omalla pihalla terassilla hörppimässä aamukahvia tai päiväkahvia... sitä ei kyllä mikään voita!
Samoin kun saa ihastella ensimmäisiä krookuksia, narsisseja, tulppaaneja ja katsella miten sieltä maasta alkaa vihreää nousta yksi toisensa jälkeen ja silmut vihertää pensaissa.
Pihalla voisi kyllä "kykkiä" ja puuhastella aamusta iltaan.
Meillä grillataan kesäisin tosi paljon ja vietetään aikaa ulkotiloissa.
Mulle luonto on opettanut kärsivällisyyttä tosi paljon, malttamaton luonne kouliintuu kun joutuu odottamaan että miten on käynyt viime vuonna istutetuille perennoille.
Ja telkkari on meillä kesäisin aika turha kapistus.
Ihanimmat hetket mitä voi olla; aamulla tosi aikaisin auringon noustua, alkukesän lintujen laulu, illalla auringon lasku, ukkosmyrskyn jälkeinen auringonpaiste, sadeilmalla ihanan raikas ilma, alkukesän heleänvihreä väri puissa ja pensaissa, sireenien ja tuomien tuoksu, ensimmäinen kypsä mansikka, löylyjen lomassa vilvoittelu pihalla huurteinen lasissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242150Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352053Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111822Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581498Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341404Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5581181Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501005Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115942Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350936