Meidän muksu lähentelee vuoden ikää. Imetys on sujunut tosi hyvin ja aion jatkaa. Mietin kuitenkin, että kuinka usein 1-vuotiasta imetetään tai "kuuluu" imettää??? Voisiko joku taaperoa imettänyt kertoa... Mikä on suositusmäärä, tarve jne.
1-vuotiaan imetys
10
1076
Vastaukset
- et voi luottaa
Eiköhän se ainoa oikea tiedonlähde ole oma neuvolasi, sen terveydenhoitaja!
Ilta- ja aamuimetystä voit varmasti jatkaa...
Ennen seuraavaa raskautta kannattanee lopettaa...- ?????
Mitä ihmeen "seuraavaa raskautta"?
Sitä paitsi, ei imetys ole kiellettyä raskaana ollessa, jollei kyseessä ole ns. riskiraskaus,
jolloin kiellettyä on myös seksi.
Olipas pönttö vastaus!
Ap. lle, imetä oman ja lapsesi tarpeen mukaan.
1-vuotias ja sitä vanhempi tarvitsee vähintään 5 dl maitotuotteita päivässä,
osan voit antaa äidinmaitona ja osan muina tuotteina.
Asiasta eli taaperoimetyksestä löytyy tietoa mm. imetystukilista,net'in sivuilta.
- ei varmaankaan ole
Tarpeesta ei ole taidettu puhua...
Mutta ihan äkkiä et sitä voi lopettaakaan, vaan vähitellen... ihan jo maidon tuotannon takia.- niisku_tus
Mahdollisella uudella raskaudella ei sinänsä ole muuta tekemistä imetyksen jatkumisen kanssa, kuin että jossain vaiheessa maidon määrä todennäköisesti vähenee radikaalisti, ja taapero saattaa kyllästyä touhuun. Jos tulet uudestaan raskaaksi, voit oman vointisi mukaan jatkaa imetystä ihan turvallisesti: imetyksellä ei ole todettu olevan vaikutusta keskenmenoriskin kohoamiseen normaalissa odotuksessa. Riskiraskaudessa tai jos on vuotoja tai normaalia enemmän supisteluja, kannattaa kysyä lääkäriltä. Odottavan äidin hormonitoiminta sen sijaan saattaa tehdä imetyksestä äidille vastenmielistä (pahoinvointia, väsymystä jne). Tai sitten ei.
Vuosikkaan imetyksestä ei ole virallisia suosituksia, muistaakseni STM suosittaa osittaisimetystä 6kk-12kk ikään ja sen jälkeenkin, jos äiti ja lapsi niin tahtovat. Maitotuotteita taapero tarvitsee 5-6dl vuorokaudessa, ja sen voi saada joko lehmänmaidosta, hapanmaitotuotteista tai rinnasta, tai kaikista edellämainituista yhdessä. Lapsen varsinaista ravinnontarvetta imetys ei enää tuossa vaiheessa täytä, vaan kyse on enemmän läheisyydestä ja mukavasta rauhoittumishetkestä, ja saahan maidosta vielä vasta-aineita, jos on esim. paljon pöpöjä liikenteessä. Imetys saattaa estää esim. äidin flunssan tarttumisen lapseen.
Mun tyttö on kohta 1v1kk, ja meillä ei ole mitään kiirettä vieroittaa. Lehmänmaitoa on vasta alettu maistella, ja vieroitellaan tässä pikku hiljaa, kun se lähtee sujumaan. Imetän 2-3 krt päivässä, eli aamuin illoin ja joskus päivällä. Tuossa kesän mittaan vois lopetella hiljalleen. Jos haluat lopettaa imetyksen, hyvä tahti on jättää esim. yksi syöttökerta pois per viikko, niin rinnat ehtivät mukautua, ja lapsi tietysti myös. - todellista tietoa
niisku_tus kirjoitti:
Mahdollisella uudella raskaudella ei sinänsä ole muuta tekemistä imetyksen jatkumisen kanssa, kuin että jossain vaiheessa maidon määrä todennäköisesti vähenee radikaalisti, ja taapero saattaa kyllästyä touhuun. Jos tulet uudestaan raskaaksi, voit oman vointisi mukaan jatkaa imetystä ihan turvallisesti: imetyksellä ei ole todettu olevan vaikutusta keskenmenoriskin kohoamiseen normaalissa odotuksessa. Riskiraskaudessa tai jos on vuotoja tai normaalia enemmän supisteluja, kannattaa kysyä lääkäriltä. Odottavan äidin hormonitoiminta sen sijaan saattaa tehdä imetyksestä äidille vastenmielistä (pahoinvointia, väsymystä jne). Tai sitten ei.
Vuosikkaan imetyksestä ei ole virallisia suosituksia, muistaakseni STM suosittaa osittaisimetystä 6kk-12kk ikään ja sen jälkeenkin, jos äiti ja lapsi niin tahtovat. Maitotuotteita taapero tarvitsee 5-6dl vuorokaudessa, ja sen voi saada joko lehmänmaidosta, hapanmaitotuotteista tai rinnasta, tai kaikista edellämainituista yhdessä. Lapsen varsinaista ravinnontarvetta imetys ei enää tuossa vaiheessa täytä, vaan kyse on enemmän läheisyydestä ja mukavasta rauhoittumishetkestä, ja saahan maidosta vielä vasta-aineita, jos on esim. paljon pöpöjä liikenteessä. Imetys saattaa estää esim. äidin flunssan tarttumisen lapseen.
Mun tyttö on kohta 1v1kk, ja meillä ei ole mitään kiirettä vieroittaa. Lehmänmaitoa on vasta alettu maistella, ja vieroitellaan tässä pikku hiljaa, kun se lähtee sujumaan. Imetän 2-3 krt päivässä, eli aamuin illoin ja joskus päivällä. Tuossa kesän mittaan vois lopetella hiljalleen. Jos haluat lopettaa imetyksen, hyvä tahti on jättää esim. yksi syöttökerta pois per viikko, niin rinnat ehtivät mukautua, ja lapsi tietysti myös.Äidinmaidon vasta-aineilla on merkitystä vain ensimmäisten elinkuukausien aikana lapsen vastustuskyvylle. Taaperoimetys palvelee eri tarkoitusperiä kuin lapsen ravinnonsaanti ja läheisyys.
- taas....
todellista tietoa kirjoitti:
Äidinmaidon vasta-aineilla on merkitystä vain ensimmäisten elinkuukausien aikana lapsen vastustuskyvylle. Taaperoimetys palvelee eri tarkoitusperiä kuin lapsen ravinnonsaanti ja läheisyys.
Älä vastaa, kun et mitään tiedä.
Jos olisit asiaan edes hiukan perehtynyt tietäisit, että itseasiassa taaperoimetyksessä (isompaa lasta imetetään muutaman kerran vuorokaudessa) maito muuttuu taas rasvaisemmaksi ja se sisältää paljon lapselle tärkeitä vasta-aineita.
Mielenkiintoista on myös se, että kaksivuotiaan vastustuskyky on vain 80 % aikuisen vastustuskyvystä, joten vasta-aineet ovat todella tarpeen.
Luonto on suunnitellut asian hyvin, joten luepa sinäkin tuolta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Imetys
Lastenlääkäri Jack Newmanin artikkeli taaperoimetyksestä:
http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=141&Itemid=165
- väh. 2-vuotiaaksi
WHO:n suositus on jatkaa imetystä muun ruoan ohella väh. 2-vuotiaaksi. Vuoden jälkeenkin olisi hyvä että lapsi saisi n. kolmasosan päivittäisestä energiantarpeesta äidinmaidosta.
Ja WHO:n suositus koskee kaikkia maita, ei pelkästään kehitysmaita, niinkuin usein kuulee sanottavan ;) - kesämasu-08
lapses on jo iso, lopeta jo! Vauvoja imetetään.
- on hyvaa
Aidin maito kuuluu vauvalle ja taaperollekin ja lehmanmaito vasikalle. Jos tulee maitoa niin imeta ihmeessa. Minun tytto on 15 kk ja imetan iltaisin ja vkonloppuisin useamminkin. Han ei halua lopettaa enka tajua miksi pitaisi hanta huudattaa jos jonkun mielesta imetys pitaisi jo lpettaa. Terveysalan ammattilaiset ainakin pitaa imetysta hyvana. Kipea han on ollut tasan kerran, viikon vatsaflunssa. Lehmanmaitoakin han juo joka paiva vahan ja syo jugurttia, rahkaa ja juustoa eli tarpeellista niitakin olla ravinnossa etta oppii niita syomaan.
- -kirppu-
imetä ihan niin kun susta ja vauvasta tuntuu hyvältä.
meillä 10-12kk ikäisenä esikoinen joi pelkkää äidinmaitoa ja hän imi rintaa päivällä n. kolmen tunnin välein. suurin piirtein yhtä usein kuin olisi juonut jos olisi juonut juomansa nokkamukista tai pullosta. muistelisin että n. 4 kunnon imetys kerrasta taapero saisi päivän nesteensä.
jos mietit saako vauva nestettä tarpeeksi niin pissan ulkonäkö ja määrä kertoo sen. pissa ei saa olla kovin tummaa ja pissaa pitäisi tulla vaippaan parin-kolmen tunnin välein.
maito pysyy ravintorikkaana eikä taaperokaan tarvitse lehmänmaitoa jos äidinmaito on lähes pääasiallinen neste päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949