hiirten kesytys

hiiret

niin miten hiiret voi kesyttää? miten ne voi ottaa ulos häkistä siivouksen ajaksi?

3

827

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emilia2

      moikka! olen itse hankkimassa juuri hiirtä itselleni ja olen lukenut, että hiiret kesyyntyy helposti kun antaa niille ruokaa suoraan kädestä. Pitää kättä häkissä niin että ne siihen tottuu. hiiren voi nostaa häkistä hännän tyvestä mutta se ei ole miellyttävää hiirestä. itse varmaan kokeilen sellaista kikkaa, että houkettelen ja odotan kun hiiri menee wc-pareri rullan sisälle ja nostan hiiren sen avulla.. joten jo mainitsin munulla ei vielä hiiriä ole joten en ole noita keinoja kokeillut.. mutta toivottavasti ne tehoavat :)

    • Albinoraveni

      Hei!

      Hiiri on kesyhiiri, sen tulisi olla käsiteltävissä jo ostettaessa, eli kyllä hiiri pitäisi ulos häkistä/dunasta/terraariosta saada ilman isompia opettamisia.
      Uroshiiret kesyyntyvät yleensä käsikesyiksi helpommin kuin naaraat.

      Hyvä keino totuttaa hiiri käsittelyyn on, että laitat hiirenruokaa/herkkuja kämmenellesi, ja annat käden olla terraarion/häkin pohjalla täysin liikkumattomana. Hiiret ovat sen verran uteliaita eläimiä, että yleensä se uteliaisuus voittaa pelon ja hiiri tulee hakemaan ruokaa. Se saattaa ensin tutkia kättäsi, mutta älä pelästy vaan pidä kättä paikallaan. Tätä kun harjoittelee joka päivä pariin otteeseen niin kyllä hiiret lopulta tottuvat käteesi.

      Kuten aiempi kirjoittaja sanoi, hiiren pystyy nostamaan helposti myös hännäntyvestä kiinni pitäen, mutta tuolloin on oltava varovainen ettei purista liian kovaa, ettei hiireen satu. Hyvänä keinona on myös, että saa hiiren menemään vessapaperirullaan ja sillä tavalla on erittäin helppo saada hiiri nostettua pois terraariosta. Harvat niistä harjoittavat kamikaze-hyppyjä (itselläni tosin on yksi sellainenkin tapaus).

    • ok

      Kun mun vauva hiiri tulee mun kämmenelle ja lähtee kiipeilemään mun kättä pitkin ylöspäin :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe