niin miten hiiret voi kesyttää? miten ne voi ottaa ulos häkistä siivouksen ajaksi?
hiirten kesytys
3
827
Vastaukset
- emilia2
moikka! olen itse hankkimassa juuri hiirtä itselleni ja olen lukenut, että hiiret kesyyntyy helposti kun antaa niille ruokaa suoraan kädestä. Pitää kättä häkissä niin että ne siihen tottuu. hiiren voi nostaa häkistä hännän tyvestä mutta se ei ole miellyttävää hiirestä. itse varmaan kokeilen sellaista kikkaa, että houkettelen ja odotan kun hiiri menee wc-pareri rullan sisälle ja nostan hiiren sen avulla.. joten jo mainitsin munulla ei vielä hiiriä ole joten en ole noita keinoja kokeillut.. mutta toivottavasti ne tehoavat :)
- Albinoraveni
Hei!
Hiiri on kesyhiiri, sen tulisi olla käsiteltävissä jo ostettaessa, eli kyllä hiiri pitäisi ulos häkistä/dunasta/terraariosta saada ilman isompia opettamisia.
Uroshiiret kesyyntyvät yleensä käsikesyiksi helpommin kuin naaraat.
Hyvä keino totuttaa hiiri käsittelyyn on, että laitat hiirenruokaa/herkkuja kämmenellesi, ja annat käden olla terraarion/häkin pohjalla täysin liikkumattomana. Hiiret ovat sen verran uteliaita eläimiä, että yleensä se uteliaisuus voittaa pelon ja hiiri tulee hakemaan ruokaa. Se saattaa ensin tutkia kättäsi, mutta älä pelästy vaan pidä kättä paikallaan. Tätä kun harjoittelee joka päivä pariin otteeseen niin kyllä hiiret lopulta tottuvat käteesi.
Kuten aiempi kirjoittaja sanoi, hiiren pystyy nostamaan helposti myös hännäntyvestä kiinni pitäen, mutta tuolloin on oltava varovainen ettei purista liian kovaa, ettei hiireen satu. Hyvänä keinona on myös, että saa hiiren menemään vessapaperirullaan ja sillä tavalla on erittäin helppo saada hiiri nostettua pois terraariosta. Harvat niistä harjoittavat kamikaze-hyppyjä (itselläni tosin on yksi sellainenkin tapaus). - ok
Kun mun vauva hiiri tulee mun kämmenelle ja lähtee kiipeilemään mun kättä pitkin ylöspäin :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949