25 raskausviikkoa

2-viikkoa Turkissa.onko jotain lentoo helpoottavia neuvoja ym.onko muita jotka lomailleet näillä viikoilla?
3346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

reissus espnajas vkon ajan. käveltiin plajon ja katoin tarkkaan mitä syötiin. ettei tule mahatautia.

hae apteekista käsien desinfiointigeeliä pieni pullo ja muista desinfioida kädet joka kerta ku syöt siellä.

en vetäis niitä majoneesikastikkeita jne.. pihvit kandee pyytää kypsinä eikä mediumina. perunat ja riisi kohtalaisen turvallisia mut monet turkkilaiset alkupalat ei ole.

panadolia ja osmosalia mukaan, saa apteekista ilman reseptiä.

nythän lapsukaisesi on jo niillä viikoilla että alkaa hyvinkin selvitä kun on noin paljon viikkoja. kannattaa välttää hyvin kaikkia infektioita.

mulla oli kans eväänä myslipatukkoja ja ruisleipää ja aamupuurot mukana kun keittiö oli samassa niin sain itse laittaa sapuskoja yms. onko teillä keittiö hotellihuoneen yhteydessä?

suosittelen että katot tarkkaan mitä syöt ja varot salaatteja ja majoneesientremeseitä eli alkupaloja, niitä muistan turkiss olleen. mut omenateetähän voi juoda.. ja hyväähän se on..

hyvää matkaa!

t. miia

Äänestä

eli tukisukat saa instrusta ja ne estää laskimotukoksia.

lisäksi pohjajumppaa kannattaa tehdä jo koneessa.

t. miia

Äänestä

No ihan alkuun sanon, että toivottavasti olet lentänyt aiemminkin.
Että siis ettei se stressaisi.. ns. lentopelko.

Eli älä stressaa.

Ja tuossa aiemmin tulikin jo todella hyvät ohjeet.

Itsellä pisti silmään erityisesti (nopeasti lukien) tuo käsidesi.. sitä osta ja desinfioi käsiä parit kerrat päivässä. Ja tietty ns. epäilyttävien tilanteiden jälkeen.
Ettei mene sormista suuhun mitään pöpöjä.. raskaana ollessa ei voi olla liian varovainen.

Itse oltiin viikon lomalla espanjassa ja minulle tuli varmaan ruuasta parin päivän ripuli.
Ei estänyt lähtemästä minnekkään, mutta syönnin ja juonnin jälkeen sai alkaa kohta katselemaan missä vessa.
Tosin en ollut raskaana ja söin "vatsalääkkeitä" (en muista mitä oli oikeesti) heti ekana ripulipäivänä ja jatkuvasti loman loppuun.. en tiedä saako ottaa raskaana ollessa nuita lääkkeitä, mutta kannattaa kysellä.

Hyvää lomaa =) Ei se raskaus hauskanpitoa estä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja makalle kirjoitti:

2-viikkoa Turkissa.onko jotain lentoo helpoottavia neuvoja ym.onko muita jotka lomailleet näillä viikoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu