Mietin tänään, että mikä se lihavuuden kriteeri on, siis että kuka on lihava. Pitääkö olla omasta mielestään lihava, vai riittääkö jos on enemmistön mielestä lihava, vai onko painoindeksi ratkaiseva? Mahduin nimittäin aamulla pitkästä aikaa 31 tuuman farkkuihin ilman että mitään suurempia pursuili mistään. Tuli niin hoikka olo :-) enkä kadulla tuntenut enää ollenkaan itseäni lihavaksi vaan aika normaaliksi. Onkohan minäkuvassani jotain ylipositiivista? Pituus kun on kuitenkin 165 ja painoa edelleen 78 kg jäljellä, 17 kilon pudotuksen jälkeen. En nyt just ole laskenut painoindeksiä, mutta luultavasti siis jossain 30 tuntumassa?
Kuka on lihava?
Satu
3658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onneksi olkoon, et ole enää lihava, vaan ylipainoinen :D
että olet sinut kroppasi kanssa. Tuollaisen 165 cm pitkän naisen keskiverto-/normaalipaino on ehkä 55-65 kg:n paikkeilla. 17 kilon painonlaskusta saa laittaa tiskille aika monta puolen kilon voipakettia. Painoindeksisi menee alle 30:nnen. Hyvä Satu!
Eihän tietenkään ole mitään absoluuttista ihannepainoa, tai se on ainakin hyvin yksilöllistä. Sitä paitsi kaikki on niin suhteellista, kyllä varmasti olo on kevyt 17 kilon painonpudotuksen jälkeen, vaikka muutama liikakilo vielä olisikin.
Tärkeämpää kuin tujottaa vaakaa on tunnustella omaa oloa. Jos syö terveellisesti ja ennen kaikkea kohtuudella ja harrastaa vähän liikuntaa, niin kyllä siinä on kaikki hyvän olon edellytykset. Yleensä se ihannepaino sitten myös asettuu. :)