Kestopuu terassin petsaus/puunsuojaus

Terassiäiti

Meillä on viime syksynä tehty terassi kestopuusta (ruskeasta). Olen kuulut että kannattaa petsata tai jotenkin suojata sitä öljyllä tms. Onko vinkkejä että miten se tehdään (pitääkö pestä terassi ennen petsausta ja millä) ja mikä olisi hyvä tuote tähän tarkoitukseen? Kokemuksia?

6

9908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pintaan

      Itse käsittelin haalistuneen kestopuuterassin (ruskea) viime keväänä Pinotexin puuöljyllä (kovapuulle) ja hyvä tuli. Harjaa pölyt pois ja sitten vaan öljyä puun pintaan samalla tavalla kuin maalaisit puuta.

      • terassiäiti

        Kiitos vinkistä. Kuulostaa erittäin yksinkertaiselta - olin huolissan että kestäisi ikuisuuden saada tehtyä.
        Oliko puuöljyssä vahva haju, ja miten kauan kesti kuivua? Mietin vaan että ehtiikö kuivua ja haju haihtua ennen vappu grillijuhlia...


      • ajasta
        terassiäiti kirjoitti:

        Kiitos vinkistä. Kuulostaa erittäin yksinkertaiselta - olin huolissan että kestäisi ikuisuuden saada tehtyä.
        Oliko puuöljyssä vahva haju, ja miten kauan kesti kuivua? Mietin vaan että ehtiikö kuivua ja haju haihtua ennen vappu grillijuhlia...

        Eipä haise mitenkään erityisen pahalle. Parin kolmen tunnin kuluttua on kosketuskuiva ja vuorokaudessa täysin kuiva. Mutta vähän kiire tulee, jos tämän vuoden vappua meinaat.


    • peukku68

      tiesithän että se ruskea kestopuu on ihan samaa tavara akuin vihreä, mutta kyllästeen seassa on väripigmenttiä? Eli joka kevät koet saman ilon kun terassisi kaipaa uudelleen sävytyksen värin haalistuessa ja kadotessa ajan kanssa.

      Puuöljy on luomuhko juttu, mutta itse en ole siihen kovin innostunut sillä pinta saattaa jäädä tahmeaksi koska puu ei kaikkialta ime samoin tavaraa ja terassi on iso ala alkaa pyyhkimään liikaa pois kuten kuuluisi tehdä..

      Puunsuoja-aineet kuivuu muutamissa tunneissa eikä liikaa jää lillumaan pintaan.

      Ja suojaatpa sen millä vain niin kaikki lika jää uuden pinnan alle..

      • Terassiäiti

        Kiitos kovasti kaikista vinkeistä. Suojasimme terassin Aqua öljyllä mikä oli tosi ihana aine siksi ettei se haissu pahalle (ei päänsärkyä levittäessä) ja kuivui parissa vuorokaudessa. Muille ehdottaisin että pesette tosiaan terassin hyvin ennen suojausta - suojausaine ei likaa piilota!


      • Kyllästäjä
        Terassiäiti kirjoitti:

        Kiitos kovasti kaikista vinkeistä. Suojasimme terassin Aqua öljyllä mikä oli tosi ihana aine siksi ettei se haissu pahalle (ei päänsärkyä levittäessä) ja kuivui parissa vuorokaudessa. Muille ehdottaisin että pesette tosiaan terassin hyvin ennen suojausta - suojausaine ei likaa piilota!

        Kyllästin muutama vuosi sitten painekyllästetystä tavarasta tehdyn terassin kovapuuöljyllä, sillä samalla kuin kovapuukalusteetkin. Menekki oli kova, joten hintoihinsa tuli. Tahmaisuuden kanssa ei mitään ongelmia. Terassi oli komean ruskea sen kesän, mutta valitettavan haalistunut seuraavana ja vielä haaleampi seuraavana kesänä. Viime kesänä käsittelin sen ruskealla Pinotexin kuultavalla puunsuojalla samoin mm. pihakeinun. Ongelmia ei ollut hajujen eikä kuivumisen kanssa ja hyvin on värin pitänyt. Keinustakin tuli kuin uusi. Suosittelen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      434
      6173
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4477
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      80
      3983
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe