Tekee hyvää mediamielessäkin kun JOPA TÄLLAISINA AIKOINA nähdään hurjia nousuprosentteja.
Jos olisi tuhnu, kusisin kyllä nyt housuihini.
Todella hienoa että nousu jatkuu
16
706
Vastaukset
- paskoin juuri
housuuni. En ollut ottanut lainanottohetkellä huomioon että korko voi nousta.
- lainaa...
eikä omaa asuntoa. Oletko hullu kun silti stressaat koroista?
- noin 200 000.
lainaa... kirjoitti:
eikä omaa asuntoa. Oletko hullu kun silti stressaat koroista?
Ja kyllä, olen täysin hullu. Kertoohan sen jo lainan määrä ja takaisinmaksuaika (30 vuotta).
- Huh!
noin 200 000. kirjoitti:
Ja kyllä, olen täysin hullu. Kertoohan sen jo lainan määrä ja takaisinmaksuaika (30 vuotta).
Miksi ihmeessä et mieluummin maksa sitä kolmeakymmentä vuotta vuokraa? Sitä ei tarvitsisi lopettaa edes silloin, vaan maksaisit hautaan asti! Eikä tarvitsisi kerryttää omaisuutta, nythän sinulla typeryksellä on lainanmaksun jälkeen hirveästi varallisuutta ja huolehdittavaa! Vuokralaisena olisit ollut vapaa kuin taivaan lintu eikä kerrassaan mitään menetettävää, omaisuutena vain tuulen huuhtoma perse.
Hullu mies olet. - hullumpi:
Huh! kirjoitti:
Miksi ihmeessä et mieluummin maksa sitä kolmeakymmentä vuotta vuokraa? Sitä ei tarvitsisi lopettaa edes silloin, vaan maksaisit hautaan asti! Eikä tarvitsisi kerryttää omaisuutta, nythän sinulla typeryksellä on lainanmaksun jälkeen hirveästi varallisuutta ja huolehdittavaa! Vuokralaisena olisit ollut vapaa kuin taivaan lintu eikä kerrassaan mitään menetettävää, omaisuutena vain tuulen huuhtoma perse.
Hullu mies olet.Muulikinkku joka osti v. -90 kuplan huipulla asunnon jättilainalla, ja jolta koronnousu veti maton alta
VAI
Täysjärkinen ihminen joka osti -94 hintojen laskettua järkevälle tasolle.
Kumpi oli hullumpi? - hän joka
hullumpi: kirjoitti:
Muulikinkku joka osti v. -90 kuplan huipulla asunnon jättilainalla, ja jolta koronnousu veti maton alta
VAI
Täysjärkinen ihminen joka osti -94 hintojen laskettua järkevälle tasolle.
Kumpi oli hullumpi?ei ostanut sen paremmin 1990 kuin 1994 vaan odottaa edelleen vuokralla.
Muista että jos ennustaminen ei onnistu oikeilta asiantuntijoiltakaan, ei ole mitään toivoa, että sinä osuisit edes lähelle totuutta. - on hyvin
hän joka kirjoitti:
ei ostanut sen paremmin 1990 kuin 1994 vaan odottaa edelleen vuokralla.
Muista että jos ennustaminen ei onnistu oikeilta asiantuntijoiltakaan, ei ole mitään toivoa, että sinä osuisit edes lähelle totuutta.vaikeaa. Esim. kannattaa katsoa jenkkianalyytikoiden ennustuksia 2006 - 2007. Analyytikot olivat sitä mieltä että kuplaa ei ollut olemassakaan =)
- joskus..
on hyvin kirjoitti:
vaikeaa. Esim. kannattaa katsoa jenkkianalyytikoiden ennustuksia 2006 - 2007. Analyytikot olivat sitä mieltä että kuplaa ei ollut olemassakaan =)
väärässä, sehän on selvä. Mutta ei se herranjumala sitä tarkoita, että sinä tai muut palstalaiset osaisivat heitä paremmin ennustaa.
Vai kuka olisi esimerkiksi arvannut, että Q1:kin on pk-seudulla plussaa, ja NOIN rajua :) - mielessä,
joskus.. kirjoitti:
väärässä, sehän on selvä. Mutta ei se herranjumala sitä tarkoita, että sinä tai muut palstalaiset osaisivat heitä paremmin ennustaa.
Vai kuka olisi esimerkiksi arvannut, että Q1:kin on pk-seudulla plussaa, ja NOIN rajua :)että pankkien analyytikot saavat palkkansa PANKEILTA. Siinä mielessä en yhtään ihmettele vaikka ennusteet olisivat hieman kaunisteltuja.
Kun tarkkailee maailmantalouden tilaa tällä hetkellä, ei tarvitse olla ennustaja tietääkseen mihin päin ollaan menossa. Riittää kun lukee Kauppalehteä ja seuraa muutaman kansainvälisen uutistoimiston uutisia. Ja kyllä, vaikuttaa myös Suomeen. Ainakin jos ajaa autolla, tai syö ruokaa =)
Pk-seudun noususta odottelisin kyllä ihan virallista dataa ennen johtopäätösten tekemistä. Tarkoitan tällä Tilastokeskusta. - Hehheh.
mielessä, kirjoitti:
että pankkien analyytikot saavat palkkansa PANKEILTA. Siinä mielessä en yhtään ihmettele vaikka ennusteet olisivat hieman kaunisteltuja.
Kun tarkkailee maailmantalouden tilaa tällä hetkellä, ei tarvitse olla ennustaja tietääkseen mihin päin ollaan menossa. Riittää kun lukee Kauppalehteä ja seuraa muutaman kansainvälisen uutistoimiston uutisia. Ja kyllä, vaikuttaa myös Suomeen. Ainakin jos ajaa autolla, tai syö ruokaa =)
Pk-seudun noususta odottelisin kyllä ihan virallista dataa ennen johtopäätösten tekemistä. Tarkoitan tällä Tilastokeskusta.Odottaminenhan sinulta käy :)
En oikein usko, että välittäjäpomo heittää moisia prosentteja hatusta, jos totuus olisikin että hinnat pakkasella. Mutta hataralla pohjallahan haaveesi ovat ennenkin olleet, onhan nytkin mahdollista että ko. ennustaja oli täysi mielipuoli, yhtiön nimissä puhunut pöpilästä karannut transvestiitti, joka ei edes tiedä mitä asunto tarkoittaa. - et näköjään
Hehheh. kirjoitti:
Odottaminenhan sinulta käy :)
En oikein usko, että välittäjäpomo heittää moisia prosentteja hatusta, jos totuus olisikin että hinnat pakkasella. Mutta hataralla pohjallahan haaveesi ovat ennenkin olleet, onhan nytkin mahdollista että ko. ennustaja oli täysi mielipuoli, yhtiön nimissä puhunut pöpilästä karannut transvestiitti, joka ei edes tiedä mitä asunto tarkoittaa.kommentoinut. Yllättävää =)
- ennustaja...
et näköjään kirjoitti:
kommentoinut. Yllättävää =)
enkä niin tyhmä että leikkisin sellaista.
Jos PAKKO on veikata, niin eiköhän hinnat säilytä ainakin normaalin tasonsa PK-seudun kysytyillä alueilla. Se ei minua niin kauheasti kiinnosta, mitä hinnoille tapahtuu Joensuussa. Muuta ihmeessä sinne, jos ja kun millään muulla kuin hinnalla ei ole sinulle väliä. - jos saisin
ennustaja... kirjoitti:
enkä niin tyhmä että leikkisin sellaista.
Jos PAKKO on veikata, niin eiköhän hinnat säilytä ainakin normaalin tasonsa PK-seudun kysytyillä alueilla. Se ei minua niin kauheasti kiinnosta, mitä hinnoille tapahtuu Joensuussa. Muuta ihmeessä sinne, jos ja kun millään muulla kuin hinnalla ei ole sinulle väliä.Joensuusta oman alani hommia.
Minä veikkaan, vaikka ei ole pakko. Hinnat laskevat kaikkialla Suomessa. En tiedä koska, toivottavasti mahdollisimman nopeasti. Hintojen lasku tulee olemaan hidasta ja tuskallista, ja kestää muutamia vuosia...
- Maija&Heikki
lainan korkojen nousua? Vielä hetki sitten oltiin 3% ja nyt 5% Laskeppa paljonko 2% nousu tekee 250 000e lainalle kuukaudessa tai vuodessa.
Todella hienoa nousua! Nyt jo tiukilla ollaan!- omaisuutenne arvo
on lähes tuplaantunut eli olette upporikkaita verrattuna vuokralurjuksiin!
- Vuokra-Eunukki
Ihan turhaan rikkaat omistusasujat morkkaavat meitä vuokra-eunukkeja. Vuokratkin nousevat koko ajan, rikas fiilis maksaa tonnin vuokraa hirveästä murjusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145