Puhelinmyyjäksi

Heippa. Jäin työttömäksi ja kovasti haluan töihin. Eilen ilmoituksella hakivat puhelinmyyjää A-lehdille. Onkos kukaan siellä ollut töissä ja millaisiin ansioihin pääsette? Ilmoituksessa luvattiin palkkaa peräti 10,5 e/h muistaakseni, kuulostaa hyvältä. Vai edellyttääkö tuo tuntipalkka tiettyä määrää tilauksia/päivä. Olis kiva saada vähän asiallista infoa, koska niin paljon negatiivista juttua riittää puhelinmyyntiyrityksistä, eikä mulla aikaisempaa kokemusta alalta ole
71772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Helppoa homma ei ole. Mutta on myös todella palkitsevaa niille jotka ovat valmiita tekemään töitä palkkansa eteen.

Äänestä

pääsee, jos on mahdollisuus heidän toimistolleen töihin päästä, niin suosittele. parhaat listat, ei tartte moneen kertaan soitattuja plärätä ja muutenkin kaikki tapahtuu työsopimusten ja lain mukaisesti, varmaan näissä paikoissa ihmiset viihtyvät pitkään samassa työpaikassa, edellyttäen, että yhtään myyntityöstä tykkää. Itse sitä 3 vuotta tehneenä olen edelleen innostunut työstäni, mutta ei kaikki päivät toki hymyä huuleen tuo päivän päätteeksi, mutta hyvä päivä korvaa monta heikompaa. Positiivinen asenne ja kivat ( ei kadehtivat ) työkaverit on iso plussa alalla, jos sellaiseen paikkaan onnistuu pääsemään. Tsemppiä sulle.

Äänestä
  • A-lehdillä kai tuntiliksa laskee siit 10,5e:sta ekan kuun jälkeen,koulutusrahaa siis.Riippuu kyvyistä:D

    Äänestä

  • Oletko itse A-lehitien palveluksessa. Kyllä siellä kuulemma tuntipalkan saa, mutta siihen se sitten jääkin. Ja jos et myy, niin kenkää tulee.

    Äänestä

töissä toisessa lehtifimassa joka myy A-lehtiä ja Yhtyneitä kuvalehtiä. Sillon kun mä olin työhaastattelussa (ja nehän ottaa periaatteessa kaikki hakijat töihin, tää on fakta), niin ne selitti että heidän parhaimmat myyjät tienää 30 euroo tunnilta. Mä olin ihan pumpattu että jee, tätä on pakko koittaa! Myöhemmin kävi ilmi, että tämä henkilö joka tienaa sen 30 euroo tunti, ei ole töissä edes samassa yksikössä kuin mä, vaan tää henkilö asuu kaukana eri kaupungissa. Eli, monasti näissä haastattelu tilanteissa yms, annetaan ymmärtää jotain muuta kuin mikä totuus on, ja senhän lehtimyyjät osaa, tein mä sitä hommaa sen verran kauan. Ne ei suoraan valehdellu, mutta tosiaan anto ymmärtää jotain mikä ei sit ihan pitäny paikkaansa. Ja mä olin siinä vieressä tai lähellä monta kertaa kun firma haastatteli muita tulokkaita, ja kaikille selitettiin toi että heillä on henkilö joka tienaa jopa 30 euroo tunti. Koskaan ei sanottu että se henkilö asuu eri kaupungissa, ja koska tällä "meillä on työntekijä" tarkotetaankin koko Suomee, ei sitä yksikkö mihin ite hakee. Ja työntekijöitä Suomen laajusisti on pilvin pimein. Eli tällä annetaan tahallaan parempi kuva työstä kuin mitä se oikeesti on. Tottahan on että on mahdollisuus tienata hyvin, mutta tosi harva siihen yltää, mun pomokin myönsi sen.

Äänestä
  • Ja mitä ihmeen väliä sillä on missä se kolmenkympin
    kaveri asuu?
    Haluatko itsekin paiskia hommia kolmenkympin tahtiin
    vai hengailla vain sen kolmenkympin kaverin kanssa
    päivät pitkät?
    Luultavasti se kaveri paiskii hommia eikä ehtisi
    sulle seuraa pitää.

    Äänestä

Onko se palkkaus oikeasti niin, että saa tietyn tuntipalkan ja sen lisäksi provisiopalkan myydyistä tilauksista. Ja näiden lisäksi jonkin lisän jokaisesta puhelinsoitosta, jonka aikana käydään keskustelu loppuun (vaikka ei tilausta tulisikaan). Eli ei sitä puhelulisää sellaisesta soitosta, jonka asiakas (siis se, jolle soitetaan) katkaisee kesken keskustelun tai lehden esittelyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mira :) kirjoitti:

Heippa. Jäin työttömäksi ja kovasti haluan töihin. Eilen ilmoituksella hakivat puhelinmyyjää A-lehdille. Onkos kukaan siellä ollut töissä ja millaisiin ansioihin pääsette? Ilmoituksessa luvattiin palkkaa peräti 10,5 e/h muistaakseni, kuulostaa hyvältä. Vai edellyttääkö tuo tuntipalkka tiettyä määrää tilauksia/päivä. Olis kiva saada vähän asiallista infoa, koska niin paljon negatiivista juttua riittää puhelinmyyntiyrityksistä, eikä mulla aikaisempaa kokemusta alalta ole

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu