Voisitteko

valaista hieman

siitä, että kuinka rankkaa yliopistossa on? Kannattaako sille tielle lähteä? Kuinka monella luennolla käytte vaikka lukuvuoden aikana?

kyselee tulevaisuuttaan pohdiskeleva

4

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä..

      kun tuo riippuu ihan siitä, mitä yliopistossa opiskelee. Ja siitä, miten haluaa oman lukujärjestyksensä rakentaa.

    • Siellä on ihan niin rankkaa

      kuin itse haluaa, jos rankalla tarkoitetaan opiskelun etenemistä, ainetta tms. Itse nautin opiskelusta ihan jo senkin takia, että siellä oppii tuntemaan enemmän itseään ja saa kehittää itseään. Kaikki riippuu siitä mitä itse haluaa tehdä. Nyt kun olen valmistunut, alan jo ikävöidä pikku hiljaa takaisin. Opin opiskelemaan ja oppimaan toisella tavalla kuin esim. lukiossa ja minusta tuli taitava opiskelija, mutta ehkei täydellinen sellainen.

      En ole laskenut monellako luennolla olen käynyt, tarvitseeko sitä edes tietää. Kannattavuus työelämää ajatellen riippuu monesti opiskelun alasta, mutta silti minusta on tärkeintä opiskella sitä mikä tuntuu hyvältä ja mikä kiinnostaa erityisesti. Moitivoitumaton opiskelija ei ole hyvä asia. Opiskelussa voi yleensä olla "rankinta" opiskelu, eli kirjojen lukeminen ja asioiden oppiminen. Aika rankkaa on myös se, jos joutuu ramppaamaan tentissä joka ikisestä kirjasta, josta saa vaivaisen yhden opintoviikon.

    • muistaakseni

      Itse en käynyt yhdelläkään luennolla tai yksissäkään harjoituksissa toisen vuosikurssin jälkeen. Tenteissä toki kävin.

      Jälkikäteen olen vain ajatellut, että tuon tehdäkseen täytyy todella luottaa itseensä ja osaamiseensa. Minä luotin silloin, ja onnistuin.

      • näistä

        Olen jo pitemmän aikaa miettinyt vakavissani yliopistoa, varsinkin sen jälkeen kun teimme vierailun yliopistoon. Positiivinen kuva tästä vain nousee, jos niin voi sanoa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe