Uusimman Bob&Rose sarjan saama vastaanotto kummastuttaa. Minkä takia siinä on jotain hupaisaa ja hienoa, kun homo parantuu?
Ja ai niin! Eihän Bob parannu miksikään, kun hän on jo valmiiksi biseksuaali, niikuin miljoonat saman kohtalon omaavat miehet ympäri maapalloa. Mutta miksi biseksuaaleihin suhtaudutaan hyväksyvämmin? Tuoko vaimo, perhe, lapset, asuntolaina ja volvo todellakin miehelle sen verran itseisarvoa ja hyväksyntää, että hän on parempi, kuin jos olisi vain tavallinen ”kakkanuolija” Eli miksi suuri osa heteroista pitää jotenkin hyväksytympänä, että on vaimo ja lapset, ja silloinkin nai toista miestä perseeseen(tai on naitavana)kuin jos olisi vain rehellisesti mitä on sitä keltään peittelemättä? Mikä kumma hinku heteroilla on tuomitu ihmiset, jotka Sakun klassisin sanoin Salatuista elämistä:”Eivät ole maistaneet lihan iloja” Eikä se biseksuaali muuten miksikään muutu;kakkapoika mikä kakkapoika! Mutta onko se jotenkin ylevämpi ja ”normaalimpi”, kun sillä on vaimo ja lapset vielä päälle?
Miksi Bi:t on "Ok"
2
343
Vastaukset
- yxvaan
.. on ihan tyhmä! Olen katsonut ton aikoinaan Canalilta muistaakseni.
>Mutta miksi biseksuaaleihin suhtaudutaan
>hyväksyvämmin?
No, olisko vaikka siksi, että on helpompi tuntea olevansa "samaa sarjaa" henkilön kanssa, joka käyttäytyy samoin kuin itse.
Mitä tulee biseksuaaleihin, ainakin homojen keskuudessa niihin ei suhtauduta kovinkaan suopeasti. Yksi syy on se, että monet biseksuaalit eivät osaa päättää - ollako miehen vain naisen kanssa, vaiko molempien ja monien suhde onkin päättynyt ikävästi tämän seurauksena.
>Mutta onko se jotenkin ylevämpi
>ja ”normaalimpi”, kun sillä on vaimo ja lapset
>vielä päälle?
Ihan kuin havaitsisin, että taka-ajatuksena on muutakin kuin vain keskustelu bisseistä. Katkeruus?
En sanoisi yleväksi ketään sellaista, joka pettää toista. On se sitten kuka tahansa. - Karva-arska
Länsimaalainen jako homoihin ja heteroihin on vain kristillisen dualismin ilmentymä. On vain hyvä ja paha, musta ja valkoinen, harmaa on kerettiläisyyttä.
Samanlainen ajattelu on päällä homopiireissä. Niinkuin ihminen olisi joku maanpetturi kun ei tunnusta väriä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770