Hommasinpa sitten minäkin sen kotimokkulan ja megasen kaistan. Kotona toimii loistavasti 3G nopeudella.
Mökillä vain EDGELLÄ. Jos nyt ostan mökille antennin, niin voinko saada sinne sen 3G:n tai sitten sitä EDGEÄ nopeammaksi?
Onko niitä antenneja erikseen siis 3G:lle ja EDGELLE?
Lähetin on noin 16 kilometrin päässä mökistä, mutta ulkopeittoalue ylettyy mökistä alle kahden kilometrin päähän. Ottaako se antenni sen signaalin sieltä lähettimestä vaiko siitä mihin se peittoalue ylettyy?
kuuluuko
3
697
Vastaukset
- mokkula hallussa
saat sinne mökille 3G yhteyden jos lähin lähetin on antennin tarvitseman desipeli määrän päässä mokkulastasi. antenneja on 3G ja EDGE tyyppejä ja sinun tapauksessa jos hankit 3G antennin niin tarvii olla sellanen joka signaali vastaanottaa 16 km päästä tulevaa signaalia ja mieluiten talon katolle asennettuna, mutta EDGE antennin avulla saat taas EDGEN nopeammaksi jos suuntaat antennin EDGE lähettimeen ja huom. lähetin on oltava näköetäisyydella EDGE yhteyttäsi käyttävään mokkulaasin toisin kuten 3G antenni.
- rajanveto
Kiitos vastauksestasi. Viisastuin taas lisää.
Se 3G antenni olisi sitten varmaankin aika arvokas. Ne EDGE antennit ovat luultavasti halvempia. Näköetäisydellä on jopa kolme lähetintä. Mistä tiedän että mikä niistä on juuri se EDGE lähetin? Vainko kokeilemalla?
Onko jossain olemassa karttaa näistä lähettimistä? - osoitteesta..
rajanveto kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Viisastuin taas lisää.
Se 3G antenni olisi sitten varmaankin aika arvokas. Ne EDGE antennit ovat luultavasti halvempia. Näköetäisydellä on jopa kolme lähetintä. Mistä tiedän että mikä niistä on juuri se EDGE lähetin? Vainko kokeilemalla?
Onko jossain olemassa karttaa näistä lähettimistä?http://www.dnaoy.fi/Yksityisille/Matkaviestinta/Kuuluvuus/Sivut/kuuluvuussuomessa.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945