Mikä teitä vaivaa

aiaiaiaiaiaiai

Itse olen päässyt siihen ikään että alkaa olla pikkuhiljaa aika ostaa lapsilleni pelikone. Koska olen ollut pitkään pois pelikuvioista niin ajattelin katsoa täältä että kumpas se nyt kannattaa ostaa xbox360 vai ps3. Järkytyksekseni huomasin että keskustelupalstat ovat täynnä tämän tyylisiä keskusteluja. ps3 fani:"lällällää meidän kone on paljon parempi kuin teiden." ja xbox fani:"nii mut meidän kone on tässä asiassa parempi." Siis mitä helvettiä?!? Molemmat näyttää maallikon silmin hienolta.

Hieman historiaa. Itse aloitin palaamisen 48-bittisellä Atarilla ja Spectrumilta. Pelit olivat monipuolisia ja haastavia. Siirto Commodore 64:seen oli huikea. Pelit olivat parempia, näyttävämpiä ja niitä oli enemmän. Kun ostin Amiga viissatasen niin se jotain käsittämättömän hienoa. Siitä hienompaa oli mahdoton kuvitella.

Amigan jälkeen olen ollut pelimaailmasta ihan pihalla. Nyt kun se on taas ajankohtaista niin ajattelin katsella vinkkejä seuraaviin asioihin: kummalle löytyy enemmän/halvempia pelejä, löytyykö lasten pelejä, onko toimivuudessa moitteita/bugeja yms yms.

Jos jollain on vastauksia näihin kysymyksiin niin vastatkaa mutta te muut: lopettakaa lällättely ja nauttikaa siitä mitä teillä on. Niin ennenkin tehtiin.

7

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N,,

      miks pistit tän xbox palstalle? ps3 on kosnoleiden kuningas

      • hohhoijaaa

        kylläpäs oli tosi mielenkiintoinen historiapläjäys melkein jakso lukea puoli riviä alusta.. mitänä yleensä ees halusitkaan sekään ei oikeen selvennyt.. ?


      • jööööööööö
        hohhoijaaa kirjoitti:

        kylläpäs oli tosi mielenkiintoinen historiapläjäys melkein jakso lukea puoli riviä alusta.. mitänä yleensä ees halusitkaan sekään ei oikeen selvennyt.. ?

        eikaiseny selviä jos puolrivii lukee :)


    • tollot vauhdissa

      Itse olen pohtinut kanssa, miksi nuo Leikkiaseman omistajat yleensäkään xbox-palstalla kirjoittelee? aivan kuin he eivät olisi tyytyväisiä laitteeseensa ja purkavat kiukkuaan toisella palstalla...

      • ........joo

        ps3 taidetaan julkaista enemmän tasoloikinta pelejä yms. Xboxille taas enemmmän räiskintä pelejä?


    • kinastelija

      Me ollaan teinejä ja meitä lapsettaa.

    • Hannu

      Noh, Suoli24 on pellejen ja alaikäisten leikkitanner.

      Suuntaa eDomeen ja sen foorumeille, sieltä voit saada tietoa ja asiallisia vastauksiakin.
      www.edome.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe