Kyselin tuolla ihottuma-palstalla epämääräisestä ihottumasta, ja ajattelin kysäistä täältäkin kokemuksianne. Eli voiko psoriasis oireilla koko vartalolla hyvin pistemäisenä ihottumana. Pahin alue on selkä ja sääret. Koko selkä on pistemäisen, lievästi kutiavan, kohollaan olevan punoittavan papulan peitossa. Jos papulan repäisee alta paljastuu punoittava/verinen piste. Lääkäri ei pitänyt ihottumaa tyypillisenä psoriasikselle. Minulla on aiemmin todettu päänahan psoriasis ja sukurasitus on kova.Päänahka on edelleen kovin ärtsy. Lisäksi sormien nivelet ovat kipeytyneet viime aikoina kovasti. Ihotautilääkäriin pääsen vasta parin viikon kulttua. Kortisoni auttaa ihottumaan, mutta se palaa aina takaisin. Tätä jatkunut jo joulukuusta lähtien. (Silloin sairastin paljon ja söin mm. kaksi antibioottikuuria) Onkohan kyse psorin leviämisestä? Onko kenelläkään ollut vastaavaa?
Psoriasis??
5
1457
Vastaukset
- Tri Paganon
Ruoka- ja puhdistusohjeet riittävät auttamaan sinua.
Kortisoni melko vaarallista pitkäaikaisessa käytössä.
Tri Paganon kirjaa saatavana suomenkielisenä psoriyhdistyksestä. - joko tai
joko olet aloittanut omega-rasvahappojen päivittäiskäytön.on ainoita todella parantavia
keinoja hoitaa psoria sisäisesti ,keino jolla saa heti tuloksia aikaan,tietenkään aurinkorannoilla merivedessä uiskentelua unohtamatta,poistaa myös kutinan kokonaan - alk.peräinen
Täytyy mennä tutustumaan kyseiseen kirjaan. Olen käyttänyt omegoja jo useamman vuoden (Tolosen EPA-500mg). Lisäksi helokkiöljyn ja maitohappobakteerit olen aloittanut nyt uudelleen. Kuulostaako oireet mielestänne psorilta?
- Jaccu-
psoriasis guttatalta. Psoriasista on ainakin viittä eri sorttia. Itselläni on juuri tuo guttatatyyppinen. Se on niin eri näköinen kuin esim. laaja-alainen psoriasis. Laitan linkin jossa on kuva guttatatyyppisestä psorista. Näyttääkö yhtään samanlaiselta?
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=imk00264 - alk.per
Jaccu- kirjoitti:
psoriasis guttatalta. Psoriasista on ainakin viittä eri sorttia. Itselläni on juuri tuo guttatatyyppinen. Se on niin eri näköinen kuin esim. laaja-alainen psoriasis. Laitan linkin jossa on kuva guttatatyyppisestä psorista. Näyttääkö yhtään samanlaiselta?
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=imk00264Säärissä ja käsivarsissa aivan samanlaiset ihottumat. Keskivartalolla ihottumat ihan pientä pistettä. Oliskohan kyseessä sitten kyseinen muoto psorista? Kiitos vastauksestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949