Aloittaa espoon korkeudella kastelu, tuntuu että viikon paahteessa eivät silmutkaan jaksa oikein avautua.
Onko jo aika
3
369
Vastaukset
- miriam
voihan sitä kastella muutaman kerran oikein kunnolla. Älä kuitenkaan sorru siihen, että ripsuttelet vettä useasti mutta vain vähän kerralla. Siitä nimittäin seuraa se, että kasvit eivät välitä kasvattaa kunnollista, syvää juuristoa vaan luottavat jatkossakin veden saantiin yläkautta. Juuret leviävät vain pintamaahan jolloin helteiden tullen kasvit nuokahtavat tai kuolla kupsahtavat äkkiä.
Kasveja on parempi "kouluttaa" ajoittaisella kuivuudella hakemaan vettä syvemmältä maaperästä. Näin ne ne joutuvat kasvattamaan kunnon juuriston ja pärjäävät helteidenkin ylitse paremmin.- Innostunut.
Tuli kaipaamaa tietoa, hyvää kesää sinulle.
- vaan
Innostunut. kirjoitti:
Tuli kaipaamaa tietoa, hyvää kesää sinulle.
Tapoin pari vuotta sitten edelliskesänä istuttamani omenapuun, kun en älynnyt keväällä kastella! Ei liene vedestä haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3484422Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1432490Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822116- 1441646
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!431180- 261177
- 321126
- 791061
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1401013Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!3451005