ovat edistyneet rauhan rakentamisessa Irakiin, kerrottiin Radio Suomen aamuyön uutisissa. Asiasta tiedotetaan tarkemmin kello 9.00 Helsinki-Vantaalla.
Muslimithan omaavat uskonaarteen, joka on se ainoa oikea Rauhanuskonto, mutta miten on mahdollista, että muslimit kuuntelevat epäpuhtaan kristityn neuvoja rauhankysymyksissä?
Ei kai vaan Ahtisaari ole palannut salaa islamiin?
Olisihan se todella hienoa, jos rauha palaisi Irakiin suomalaisen avustamana ja jenkit palaisivat kotiinsa tuhoamisretkeltään.
Muslimithan omaavat uskonaarteen, joka on se ainoa oikea Rauhanuskonto, mutta miten on mahdollista, että muslimit kuuntelevat epäpuhtaan kristityn neuvoja rauhankysymyksissä?
Ei kai vaan Ahtisaari ole palannut salaa islamiin?
Olisihan se todella hienoa, jos rauha palaisi Irakiin suomalaisen avustamana ja jenkit palaisivat kotiinsa tuhoamisretkeltään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kristitty presidentti kuuli ääniä, hänen Jumalansa käski hyökätä Irakiin. Nöyrä ja hurskas palvelija totteli. Jumalan apulaiset olivat kertoneet presidentille sieltä löytyvän atomipommista alkaen kaikkia kristittyjä varten varattuja joukkotuhoaseita.
Hämmästyivät kun sieltä löytyikin öljyä. Irakista puuttuu lisäksi demokratia, sitä pitää viedä sinne kunnes öljy on loppunut.
Kunnon kristityt haluavat vain sen heille kuuluvan öljyn, se on valitettavasti Irakilaisille kuuluvan hiekan alla. Anteliaat kritityt ottavat vain öljyn.
Irakin naapuristakin puuttuu demokratia. sinnekin pitäisi hyökätä, sielläkin on demokratisoitavaa kristityille kuuluvaa öljyä.
JK. Milloin Ahtisaari on ollut Islaminuskoinen? palannut salaa,mistä?
USA on uskonnoton valtio. USA:lla ei ole valtionuskontoa. Tämän teki jo John Adams selväksi Tripolitanian barbareskivaltiolle vuonna 1803: USA:ta ei ole perustettu kristinuskon päälle eikä kristinusko määrää USA:n lainsäädäntöä.
Irakin sodassa on kyse hyvin yksinkertaisesta strategiasta. Viedään sota vihollisen maaperälle, niin silloin se pysyy poissa omalta maaperältä.
Bush on toki kristitty, mutta USA ei ole. Myöskään amerikkalaiset eivät ole Irakissa Bushin kristillisen uskon innoittamana, vaan puhtaasti strategisista ja reaalipoliittisista syistä.
Irakin sotaretken pitäisi olla kaikille opetus. Älä käy uhittelemaan vahvemmallesi. Siinä käy huonosti. Saddam maksoi uhittelustaan hengellään. Niin maksoi myös Hitler ja niin maksoivat kaikki Nürnbergissä hirtetyt natsit. Hekin menivät uhittelemaan amerikkalaisille - huonolla tuloksella.
Iranin kanssa sama juttu. Jos parta pärisee mullaheilla liian kovaa, niin sitten paikalle tuleekin jenkkiarmeija. Maailmassa on hyvin vähän ongelmia, joita ei voisi ratkaista parilla merijalkaväkidivisioonalla.
Ja jos demokratia ei kelpaa arabeille tai iranilaisille, niin pahempi juttu heidän kannaltaan. Se kelpasi oikein mainiosti saksalaisille ja japanilaisille. Ovatko arabit ja iranilaiset saksalaisia ja japanilaisia tyhmempiä ja huonompia tässä suhteessa?
"Myöskään amerikkalaiset eivät ole Irakissa Bushin kristillisen uskon innoittamana, vaan puhtaasti strategisista ja reaalipoliittisista syistä."
= Israelin vaatimuksesta.
"Älä käy uhittelemaan vahvemmallesi."
= Älä käy uhittelemaan Israelille.
"Niin maksoi myös Hitler ja niin maksoivat kaikki Nürnbergissä hirtetyt natsit. Hekin menivät uhittelemaan amerikkalaisille - huonolla tuloksella."
= Hekin menivät uhittelemaan sionisteille.
Islamia näytään pitävän ongelmana niin meillä kuin muuallakin.
Ei syytä huoleen, aloitti uutistoimitus joskus....
Onhan meillä Ahtisaari ja 40 vuoden kokemus rauhanturvaamisesta. Poikamme ja nyt tyttömmekin ovat kauan käyneet ulkomaaanharjoittelussa oppimassa miten kulttuurieroja sovitellaan.
Kyllä suomalaiset asiantuntijat mahdolliset islam-ongelmamme sovittelevat, ja voivat käydä muillekin neuvomassa mitä ovat Lähi-Idässä oppineet.
Pääperiaatehan on se, että ei suuta soittamalla ja uhoamalla tilanne rauhoitu, vaan rauhallisella menolla kutakin osapuolta kuunnellen ja heiltä elämän ihmeellisyyksiä oppien