Heips,
Voiko kartio- sekä timanttituijan istuttaa Kymenlaaksossa jo, vai onko liian aikaista. Voinko myös saada ohjeet minkälaisin välein istutan ja kuinka syvälle, sekä minkälaista mullan ja lannoitettan pitää olla.
Kiitti paljon jo näin etukäteen vastauksista.
Voiko istuttaa
1
3113
Vastaukset 1
- miriam
Heti, kun maasta on routa sulanut ja lapio siihen hyvin uppoaa. Kasvupaikka on paras puolivarjossa tai varjossa. Maaperä mieluusti hyvämultainen ja kalkittu. Ei istutuslannoitusta.
Jos taas maaperä on hapan eli ei kalkittu, silloin käy havu-rhodolannoite. Paketista löytyy annostusohjeet. Istutusvaiheessa ette tarvitse sitäkään, mutta myöhemmin sitten. (Tuijat siis pärjäävät sekä happamassa että kalkitussa maassa.)
Istutus suunnilleen samaan syvyyteen, kuin missä ne nyt ovat astiassa/pussissa olleet. Tehkää reilun kokoinen istutuskuoppa, möyhikää sen multa kuohkeaksi ja kastelkaa taimen juuret hyvin ennen istutusta ja vielä pari sangollista vettä avoimeen istutuskuoppaankin ennen sen täyttämistä.
Kartiotuija voi olla alhaalta jopa 2 metriä leveä, joten väliä täytyy olla väh. 2,5 m jos täysikasvuiseksi kasvaneiden puiden väliin jää myöhemminkin jonkinlainen rako. Timanttituija jää kapeammaksi, sille riittää varmaan joku 1,5 metrin väli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123776
- 81706
- 56678
- 46583
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?40577- 60542
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71526Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517- 26491
- 53473