Lapsiperhe ensimmäistä kertaa autolla Eurooppaan

Nuori Werther

Suunnittelemme ensi kesäksi automatkaa Eurooppaan. Olen kahlannut läpi vanhoja viestejä, joista sainkin jo vinkkejä, mutta jospa saisi vielä joitakin uusia "tipsejä".

Tällä hetkellä näyttää siltä, että lähtisimme matkaan omalla autolla ja menisimme laivalla Hki-Travemunde. Sieltä eteenpäin reittisuunnitelma onkin auki. Tässä vaiheessa kiinnostaisi eniten Saksa. Kestoakaan emme ole päättäneet, mutta kyllähän reissulla voisi noin viikon käyttää kesälomasta.

Tosin sitäkin olemme alustavasti pohtineet, että jos tekisi matkan lentäen ja liikkuisi vuokra-autolla.

Ehkä tärkein kriteeri kuitenkin on, että kesäkuussa 3 vuotta täyttävä poikamme löytäisi mielekästä nähtävää. Tosin sitä saa kyllä olla aikuisillekin :)

Ranskalaisin viivoin

- Onko EuropaParkissa nähtävää/koettavaa 3-vuotiaalle vai vain vanhemmalle jälkikasvulle?
- Tarvitseeko majoituksia varata etukäteen (matkan ajankohta heinäkuun loppupuoli)?
- Navigaattori lienee "must-hankinta"?
- Onko Pohjois-Saksassa, Itämeren rannikolla, sopivia "rantakohteita" pulikointiin ja hiekkaleikkeihin? Jos on, niin mitä?
- Muuta koettavaa 3-vuotiaalle juniorille?

Tanskasta:
- Onko Legolandissa nähtävää/koettavaa 3-vuotiaalle?

10

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahaksesi,

      kun minä "änkään" se verran, että Pohjois-Saksasta olisi kohtuullisen kiva poiketa Puolan puolelle rantalomakaupunki Ustkaan. Kävin siellä viime kesänä matakailuautolla Via Baltikan kautta. Se on työläs reitti, joten viikko käy vähäksi, mutta kuten kerroit, laivalla tai lentäen.
      Kaupungin keskustassa on leirintäalua (ei kovin suuri). Leirintalueen vieressä huvipuisto. Aurinkorannalle, joka on kilometrien mittainen, noin 1 km.

      • Mieti ihminen nyt pikkasen!

        Eiköhän nyt on muutakin katsova ensimmäinen vaunu/auto lomalla kun Puola?
        Itse olen kuullut SFC järjestöön vuodesta 1975 enkä vieläkään ole uskallannut matkustaa lomalla Puolaan!
        Onhan Euroopassa paljon katseltava kuten esim. Hankoo, Porvoo, Köpenhamina, Amsterdami. Köln ym ym.


      • vaanari
        Mieti ihminen nyt pikkasen! kirjoitti:

        Eiköhän nyt on muutakin katsova ensimmäinen vaunu/auto lomalla kun Puola?
        Itse olen kuullut SFC järjestöön vuodesta 1975 enkä vieläkään ole uskallannut matkustaa lomalla Puolaan!
        Onhan Euroopassa paljon katseltava kuten esim. Hankoo, Porvoo, Köpenhamina, Amsterdami. Köln ym ym.

        Se, että itse ei ole uskaltautunut jonnekin mennä ei tarkoita, että paikka olisi erityisen vaarallinen.
        Jos matkustaa lapsen kanssa elämäntavat matkalla on sopeutettu lapsen mukaan ja jo se antaa lisäsuojan, ei rymistellä baareissa ja yökerhoissa.
        Itse olemme perheen kanssa 90 luvun puolivälissä olleet ensimmäistä kertaa Puolassa automatkalla ja sen jälkeen useasti, kertaakaan ei ole ongelmia ollut.


      • kuudetta kertaa eurooppaan
        vaanari kirjoitti:

        Se, että itse ei ole uskaltautunut jonnekin mennä ei tarkoita, että paikka olisi erityisen vaarallinen.
        Jos matkustaa lapsen kanssa elämäntavat matkalla on sopeutettu lapsen mukaan ja jo se antaa lisäsuojan, ei rymistellä baareissa ja yökerhoissa.
        Itse olemme perheen kanssa 90 luvun puolivälissä olleet ensimmäistä kertaa Puolassa automatkalla ja sen jälkeen useasti, kertaakaan ei ole ongelmia ollut.

        muutama vinkki:
        -hyvä toimiva navikaattori mukaan ja käyttö kannatta opetella etukäteen
        -europarkissa kannattaa poiketa ja varattava koko päivä eli aamusta heti.
        saksassakin on leekolandi jossa kantsii poiketa taas varattava koko päivä ja leekolandista vähä ylöspäin on Playmobolin huvipuisto pienempi kuin legolandi mutta edullisempaa lelut myymälässä 30-50 % halvempia kuin suomessa. viikonloppusin ruuhkaista viikolla rauhallisempaa. hotellit varattu aina etukäteen mm. netistä. ja aikuisille stutgartin alapuolella on metzingenin kylä josta löytyy BOSS:n ESPRITIN nikeen ym.ym tehtaan myymälät


    • Kokutus

      Voitte sitten ensi vuonna varoitella vastaavan kysyjälle, että 3-vuotiasta ei ole mitään järkeä lähteä roudaamaan noin pitkälle reissulle. Pelkkää parkua ja tuskaantumista koko reissu.

      • +++-

        Meillä 3v ikäisenä vanhempi lapsi istui nätisti autossa Tukholma- Bryssel välin, ainoat pysähdykset olivat 2 nopeeta lauttamatkaa, tankkaukset ja pari syömätaukoa. Nämä on niin lapsikohtaisia asioita ja minkäänlaista sääntöä ei ole olemassa siitä miten lapsi käyttäytyy pitkällä matkalla


    • Matkailija-äiti

      Jos meinaatte mennä Hlesingistä Travemundeen, kannattaa varata matka pikaisesti. Me olemme varanneet omamme kesäkuun lopulle Finnlinesilta jo marraskuussa, ja jo silloin osa vuoroista oli myyty loppuun.
      Me olemme lähdössä reissuun 7 ja 8-vuotiaitten kanssa, ja pitkään on matkaa harkittu. Ainakin meidän lasten kanssa automatkat on suunniteltava tarkkaan, vaikka ovat jo vauvaiästä alkaen olleet automatkailijoita. Aiemmin ei ole käyty manner-Euroopassa autoilemalla. Autossa on on oltava evästä ja ohjelmaa, että matka kuluu. Tosin dvd-vaihtoehto on nyt hyllyllä, koska lapset eivät päässeet viimeksi yhteisymmärrykseen siitä mitä katsotaan. Härveli takakonttiin eikä enää toiste mukaan. Muutenkin kannattaa suunnitella ja varata yöpymiset ja osa päiväreiteistäkin valmiiksi, muuten on kaikkien hermot tiukoilla kun lapset panevat ranttaliksi.

    • lentäen

      Omista autoreissuistani Eurooppaan on niin kauan (parikymmentä vuotta), että en kommentoi omasta puolestani. Esikoisemme oli "nuorimmillaan" reissussa 8 kk. Yövyimme aina leirintäalueilla ja hyvin meni. Kyllä ne puuduttavia matkoja olivat, enää en lähtisi. Ja sen muistan, että kesäkuu on paras aika, ei ole ruuhkia autobaanoilla.

      Työkaverini on useana kesänä lähiaikoina ollut reissussa 5-henkisen perheensä voimin ja he ovat parhaimmaksi ja edullisimmaksi matkantekotavaksi havainneet ottaa halpalennot Saksaan, Italiaan jne. Sieltä ovat vuokranneet sitten asunnon (talon, huoneiston) ja auton.

      Reissaneet sitten päivämatkoja autolla ympäristössä ja tehneet patikkaretkiä. Ensi kesänä ovat taas lähdössä. On kuulemma halvin ja mukavin konsti. Ainakin isolle porukalle.

    • PÄSSSSSSSIT!!!!!!!!!

      miten helvetissä te kuvittelette et tos teijän reissus o mitää järkee ku muksukaa mitää muista, saati sitte että teille säästyis rahaa vaik hauskaa viikonloppuu jos ei muut!??!?!?!?!!?!?!?!!!!!!!!!

    • Saarbrücker

      Ei se navigaattori o ihan välttämätön, hyvä karttakirja on yhtä toimiva. Kartan avulla kun pystyy suunnittelemaan reissua vähän paremmin kun vaa navigaattorilla lähtö ja päämäärä. Sveitsissä viime syksynä matkaillessani huomasin navigaattorin valitsevan aina ne tylsimmät reitit, joten kaivoin vanhan karttakirjan esille ja löyty tosi loistavia alppireittejä. Sen lisäks karttakirjat on paljon halvempia ku navigaattori. Itse maksoin 2008 karttakirjasta maaliskuussa 8€ Kattaa koko keskieuroopan ja pohjoiseuroopan, sen lisäksi suurimmista kaupungeista on laitettu kattavat keskustakartat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe